logo blue plStrona imprezy

Kamil Dolecki: 13 września, w niedzielę, odbył się „13 Onkobieg Razem po zdrowie!”, którego uczestnicy poprzez udział w biegu wyrazili solidarność z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Zarejestrowało się 1500 uczestników, ale tych którzy pobiegli bez pakietów startowych było znacznie więcej.

Bieg stał się wydarzeniem nie tylko ogólnopolskim, ale w aktywność zaangażowała się także społeczność międzynarodowa z różnych zakątków świata. Łączna kwota wybiegana podczas Onkobiegu to 181 840 złotych, która przeznaczona zostanie na wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Sarcoma i działalność związaną z profilaktyką zdrowotną.

Tegoroczny Onkobieg na długo zostanie w pamięci, bo organizowany w czasach szczególnie dla wszystkich trudnych – w dobie pandemii koronawirusa. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich uczestników, a przede wszystkim pacjentów onkologicznych, którym dedykowany jest ten bieg. Organizatorzy zmienili formułę wydarzenia, ogłaszając Onkobieg biegiem wirtualnym.

I tak, 13 września już od godziny 7:00 rano, każdy uczestnik mógł rozpocząć swój indywidualny bieg w miejscu, które sam wybrał. W ciągu 60 minut musiał pokonać zadeklarowany przez siebie dystans. W tym samym czasie, na warszawskim Ursynowie, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie o godzinie 9:00 prosto ze studia, wszystkich biegaczy powitali prowadzący: Aleksandra Kurowska, Maciej Orłoś i Kamila Ryciak, wspólnie z organizatorami wydarzenia: Kamilem Doleckim – Prezesem Stowarzyszenia i Szymonem Bubiłkiem, Członkiem Zarządu.

Jest to wyjątkowa edycja bo rok jest wyjątkowy. Myśleliśmy na początku, że organizacja Onkobiegu się nie uda, ale jesteśmy z pacjentami od 12 lat, i nie mogliśmy ich zawieść. Pokonaliśmy wszystkie przeszkody i w największym reżimie sanitarnym udało się nam spotkać
– powiedział podczas porannego otwarcia Kamil Dolecki – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sarcoma.

Organizacja tegorocznego Onkobiegu jest inna, dziś biegniemy on-line, czyli w całej Polsce. Zarejestrowanych jest 1500 biegaczy, natomiast wiemy, że Onkobiegaczy jest znacznie więcej. Zachęcamy wszystkich do 60 minutowej aktywności w godzinach 7:00 – 13:00 z dedykacją dla pacjentów i własnego zdrowia.

– podkreślił podczas otwarcia Szymon Bubiłek z Zarządu Stowarzyszenia Sarcoma.

O godzinie 9:00 rozpoczęła się transmisję live i pełen doping wszystkich Onkobiegaczy, którzy biegli w wybranych przez siebie miejscach. Od centralnej Polski po najdalsze zakątki kraju a także poza jego granicami. Prosto ze studia w Warszawie transmitowane były wszystkie rozmowy z zaproszonymi gośćmi: lekarzami, specjalistami z zakresu sportu i pacjentami, aby uświadamiać i angażować społeczeństwo do aktywności fizycznej oraz edukacji w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Na terenie Narodowego Instytutu Onkologii, specjalnie dla pacjentów przebywających na oddziałach Instytutu, pobiegły trzy grupy zaproszonych gości w bezpiecznych 20-sto osobowych zespołach.  Około godziny 13:00, już na zakończenie, prowadzący i organizatorzy, podziękowali uczestnikom za udział w 13– tym wyjątkowym Onkobiegu. Nie zabrakło także słów uznania dla organizacji Onkobiegu ze strony przedstawicieli Narodowego Instytutu Onkologii.

Bardzo jestem zadowolona z organizacji zważywszy na bardzo trudny czas. Szczęście nam dopisuje, uczestnicy z tego co wiem są dziś w wielu krajach na całym świecie. Jako dyrektor do spraw zarządzania w Narodowym Instytucie Onkologii bardzo dziękuję za wszystko, co Stowarzyszenie robi dla nas i naszych pacjentów i tę pomoc widzimy na każdym kroku, nie tylko dziś, nie tylko przy organizacji tego wspaniałego wydarzenia

– powiedziała Milena Witczak.

Okazanie solidarności z osobami w czasie terapii onkologicznych i ich rodzinami to fundamentalna wartość Onkobiegu, która niesie za sobą wiele radości i wzruszeń.

Uczestnicy mogli realnie wspomóc potrzebujących pacjentów, a z drugiej strony to chwila na zatrzymanie się i zapoznanie się z tematyką profilaktyki i diagnostyki onkologicznej, do czego zachęcali też prowadzący.

W ramach paneli dyskusyjnych, które prowadzone były w onkobiegowym studiu i transmitowane w mediach społecznościowych, specjaliści apelowali do Polaków o uwagę na własne zdrowie i zgłaszanie się gdy dzieje się coś niepokojącego. Rak nie będzie czekał na koniec epidemii – badania diagnostyczne i profilaktyka wśród Polaków muszą być priorytetem. Dzięki inicjatywie Onkobiegu i partnerom, Stowarzyszenie może zrefundować swoim podopiecznym rehabilitację, leki, protezy lub dojazdy do referencyjnych klinik.

Jednym z tegorocznych beneficjentów jest młody sportowiec Kacper, który pomimo swojego wieku – ma 7 lat – przeszedł naprawdę dużo, a mimo to, żyje pełnią sił i próbuje nowych rzeczy. Wielu z nas, dorosłych może się od niego uczyć. Celem było zebranie środków m.in. na amortyzację protezy i wsparcie w codziennej rehabilitacji.

Wśród gości w studiu byli: Prof. Piotr Rutkowski - Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii, Prof. Anna Raciborska - Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, Joanna Kmita - Psycholog, psychoonkolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, Dr Marzena Wątek - Kierownik Oddziału Chorób Układu Krwiotwórczego IHiT, Dr Michał Sutkowski - Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Paweł Koczkodaj - Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, Agnieszka Surwiłło - Snarska - Dietetyk Kliniczny w Narodowym Instytucie Onkologii.

Warto wspomnieć, że ze sportowym akcentem i w trosce o zdrowie pacjentów w warszawskim studiu gościli także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych: Anna Krupka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu, Grzegorz Błażewicz - Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, Piotr Zalewski - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów, Rafał Miastowski - Burmistrz Dzielnicy Mokotów.

O mistrzowską rozgrzewkę zadbał sportowiec i ambasador Onkobiegu Michał Derlicki – sportowiec, aktor filmowy i teatralny. O spektakularne tło muzyczne zadbał zespół Beyond Relief.

W studiu nie zabrakło uczestników tegorocznego spotu: szer. Marlena Rosłaniec - rzecznik prasowy 6 Mazowieckiej Brygady OT, Barbara Tukendorf – aktywna emerytka, Ewa Styś – Stowarzyszenie Sarcoma, organizator Onkobiegu.
Sposobem aby zjednoczyć wszystkich Onkobiegaczy, którzy biegli w swoich miejscowościach była akcja #Onkobieg, zapoczątkowana już w zeszłym roku. Uczestnicy z całej Polski poprzez media społecznościowe dzielili się swoimi zdjęciami ze specjalnym oznaczeniem - #Onkobieg. Promowali w ten sposób aktywność fizyczną i poprzez swój wysiłek wspierali pacjentów.

Wydarzenie odbyło się dzięki nieocenionej i profesjonalnej współpracy z partnerami:
Partnerzy: M&M Consulting, Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., Bristol-Myers Squibb, Novartis Poland Sp. z o.o., Fundacja Medicover, Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., Swedish Orphan Biovitrum Sp. z o.o, Medicart Healthcare Sp. z o.o., Pierre Fabre, Sanofi-Aventis Sp. z o.o., Sidnet Solution Sp. z o.o., Sport Evolution, Only Only, Nashi Art., Immedica Pharma, RFWW"Rawag" Sp. z o.o., Brand24, Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o, Garden Space sp. z o.o. , Loos Centrum Sp. z o.o., Project Zero Waste sp. z o.o., ZaniewiczMichniewska, Azaf sp. z o.o., LiveU, Future Gate sp. z o. o.

Partnerzy Misyjni: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskie-Curie w Warszawie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Sarcoma Patiens EuroNet, All.Can Polska, Akademia Czerniaka, Fundacja ANIKAR, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa – Centrum, Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GITS, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja Radia Eska, Portal MedExpress.pl, redakcja czasopisma „Służba Zdrowia”, Portal ZwrotnikRaka.pl, Głos Pacjenta Onkologicznego, portal haloUrsynow.pl i portal cowdrowiu.pl

Ogromne podziękowania za nieoceniony wkład w organizację dla Działu Administracji Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sportu, Rzecznik Praw Pacjenta, Burmistrz Dzielnicy Ursynów Robert Kempa.
Wszelkie pytania dotyczące „13. Onkobiegu Razem po zdrowie!” można kierować do organizatorów.