Maraton w Londynie to impreza, która zawsze elektryzuje świat biegowy. To tam padają rekordy świata i zjeżdża się prawdziwa elita maratońska. Tym razem cały splendor spłynął na kobiety, zwłaszcza na Mary Keitany, która od samego startu wzbudzała mnóstwo emocji. Zawodniczka z Kenii zaczęła bardzo mocno. W trakcie biegu uzyskała najszybszy półmaratoński czas w historii – 1:06.54 (w trakcie biegu maratońskiego) i pobiła "po drodze" rekord świata na 30 km. Ukończyła maraton z wynikiem 2:17:01 ustanawiając nowy rekord świata w maratonie w biegu bez udziału mężczyzn. Pokonała w ten sposób dotychczasową mistrzynię świata Paulę Radcliffe, która w 2005 roku, a więc aż 12 lat temu uzyskała czas 2:17:42.

Rewelacyjnie spisała się na trasie bardzo młoda, 23-letnia pacemakerka Caroline Chepkoech, która prowadząc Mary Keitany, biła kolejno swoje rekordy życiowe na 10, 15, 20 km oraz w półmaratonie, bo do tego momentu prowadziła zwyciężczynię. Od połowy dystansu Keitany kontynuowała już bieg samotnie.

Na drugim i trzecim miejscu przybiegły zawodniczki z Etiopii -  Tirunesh Dibaba  z także rewelacyjnym czasem 2:17:56 i Aselefech Mergia z rezultatem 2:23:08. Tirunesh Dibaba, stała się trzecią zawodniczką w historii, która zeszła poniżej czasu 2:18.

Mężczyźni od samego początku biegli w grupie, jednak tempo biegu nie było rewelacyjne. Już na 10 km było wiadomo, że tym razem rekordu świata nie będzie. Najszybszy w tym roku w Londynie był Kenijczyk Daniel Wanjiru - 2:05:48, który zwyciężył też pół roku temu w Amsterdamie z jeszcze lepszym czasem  - 2:05:21. Na drugim stopniu podium stanął Etiopczyk Kenenisa Bekele - 2:05:57, a na trzecim Kenijczyk Bedan Karoki - 2:07:41.

Warto dodać, że czwarte miejsce zajął biegający również w dawniej e polskich imprezach dwukrotny mistrz świata i wicemistrz olimpijski w maratonie - Abel Kirui.