Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

W Wielkanocny poniedziałek 17.04.2017 odbyła się 121. edycja Maratonu w Bostonie. Zwyciężył niespodziewanie mało znany Goeffrey Kirui, który ukończył bieg w czasie 02:09:37. Kenijczyk nie był wymieniany w gronie faworytów, jednak to jego dyspozycja tego dnia okazała się najlepsza. Goniący go zawodnik z USA Galen Rupp nie dał rady, stracił do Kenijczyka 21 sekund i na metę wbiegł na drugim miejscu z czasem 2:09:58. Na trasie maratonu w Bostonie od 30 do 33,5 km znajduje się spory podbieg i to tam tak naprawdę okazało się, kto będzie walczył na ostatnich kilometrach. Kenijczyk i Amerykanin zachowali najwięcej sił i na podbiegu odskoczyli od reszty stawki. Najwięcej jednak Kirui nad Ruppem nadrobił na zbiegu. Trzeci na mecie był Japończyk Suguru Osako z czasem 2:10:28.

Wśród kobiet nie było niespodzianek. Wygrała zaliczana do faworytek, debiutująca w Bostonie ale utytułowana, 38-letnia Kenijska policjantka Edna Kiplagat. Pokonała maraton w czasie 2:21:52. Od 30 km powoli gubiła rywalki i wygrała z dużą przewagą, wynoszącą 59 sekund, nad kolejną zawodniczką, Rose Chelimo z Bahrainu - 2:22:51. Trzecia była debiutująca na dystansie maratonu Amerykanka Jordan Hasay, która osiągnęła wynik 2:23:00. Warto podkreślić, że jest to najlepszy kobiecy debiut w historii amerykańskiego maratonu.

Trzeba przypomnieć, że zwyciężczyni, Edna Kiplagat wywalczyła już dwa tytuły mistrzyni świata w maratonie, jeden w 2011 roku w Daegu (2:28:43), drugi w 2013 w Moskwie (2:25:44). Najlepszy czas uzyskała jednak na maratonie w Londynie w 2012 roku.

Wśród zawodników, którzy ukończyli maraton w Bostonie było 48 polaków. Najszybszy z naszych zawodników był Sebastian Wojciechowski, który ukończył bieg w czasie 2:41:31.