Maratony zagraniczne

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

boston 3
Robert Zakrzewski: 124. Maraton Bostoński odbędzie, ale tylko w wirtualnej formule. „Spodziewałem się takiej decyzji” - mówi Paweł Raczyński, który miał stanąć na starcie tego prestiżowego biegu. Swoje plany przekłada na kolejny rok, podobnie jak wielu innych uczestników i uczestniczek.

Organizatorzy najstarszego rozgrywanego maratonu na świecie ogłosili, że z powodu pandemii bieg nie może się odbyć jako impreza masowa. Jak przyznano priorytetem jest ochrona zdrowia społeczności, uczestników, kibiców, oraz wolontariuszy. Dlatego skoro nie ma możliwości zaproszenia ludzi do Bostonu, więc Boston znajdzie się w ich domach.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne

berlin maraton 2019fot. Irena Hulanicka dla Maratończyk.pl

Wczoraj na stronie Maratonu Berlińskiego pojawił się komunikat:

Podczas konferencji prasowej Senatu Berlina w dniu 21 kwietnia 2020 r., dowiedzieliśmy się, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ograniczeń, wszystkie wydarzenia z udziałem ponad 5000 osób będą zakazane do 24 października 2020 r. Dotyczy to wielu naszych wydarzeń, ale szczególnie BMW BERLIN-MARATHON, który nie może odbyć się 26 i 27 września 2020 r., tak jak planowaliśmy

Dalej organizatorzy dają cień nadziei, zapowiadając próbę zmierzenia się z konsekwencjami jakie niesie decyzja Senatu Berlina. Naiwnie może, ale chcemy wierzyć, że impreza jednak odbędzie się, nawet w bardzo okrojonej formule.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

chomiczowka 876
Obie zawodniczki Izabela Paszkiewicz (do niedawna Trzaskalska) i Iwona Bernardelli dotarły do Hiszpanii z Włoch, gdzie przebywały na zgrupowaniu w Ostii, szykując się na wiosenne starty. Przyjechały z dużymi nadziejami. Iwona urodziła dziecko, a zaraz potem długo leczyła kontuzję biodra. Na obozie ciężko trenowała, żeby wrócić do formy i jak widać opłaciło się. Izabela Paszkiewicz chciała natomiast poprawić swój rekord życiowy. I dziś obie mają duże powody do radości.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Strona Imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

hong kong marathon

Kilka godzin temu organizatorzy maratonu w Hong Kongu, który miał się odbyć 09.02.20 r., podali informację o odwołaniu imprezy. 70 000 uczestników znajdujących się na listach startowych ma otrzymać zwrot pieniędzy. Stało się to po wystąpieniu szefowej administracji Hongkongu - Carrie Lam. Podniosła ona stopień zagrożenia do poziomu "emergency", co oznacza anulowanie wszystkich imprez masowych. Nie odbędą się również Spring Festival i Lantern Festival.

W tym wypadku dewiza tegorocznej imprezy #together we run futher (razem biegniemy dalej), brzmi dość przewrotnie. Sądząc po komentarzach na Facebooku, biegacze przyjeli decyzję z dużym zrozumieniem. Pytanie, czy to dopiero początek odwoływania imprez biegowych na świecie?

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne 

Seria rekordów w biegach ulicznych trwa już od jakiegoś czasu. Dziś nowymi rekordami mogą pochwalić się organizatorzy 10K Valencia Ibercaja w Hiszpanii. Mimo fantastycznej obsady biegu chyba nikt nie spodziewał się aż takich wyników. Rekord świata, rekord europy, rekord trasy i akcent specjalny - rekord Polski Karoliny Nadolskiej. Ręce same składają się do braw.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Galeria zdjęć
Dział - Maratony zagraniczne
 

berno bieg 146

Jakub Nowak: W sobotę 9 listopada 2019, odbył się niepowtarzalny bieg. W Szwajcarskim Bernie rozegrano rywalizację mającą na celu upamiętnienie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na starcie zjawili się zawodnicy m.in z Japonii, Ekwadoru, Węgier, Szwajcarii i oczywiście z Polski. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia był Jego Ekscelencja Ambasador RP Jakub Kumoch, który uplasował się na 3 miejscu w rywalizacji.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy 
Dział - Maratony zagraniczne 

Ten weekend był wyjątkowy dla historii maratonu. Wyniki były już tak wyśrubowane, że trudno było liczyć, że w krótkim czasie padną dwie kolejne niewiarygodne granice. Najpierw Kenijczyk Eliud Kipchoge przebiegł maraton w mniej, niż dwie godziny. A wczoraj w Chicago (13.10.2019) jego rodaczka Brigid Kosgei, niespodziewanie poprawiła rekord świata Pauli Radcliffe! Wydawało się, że niesamowity wynik Brytyjki – 02:15:25, z Maratonu Londyńskiego w 2003 roku, jeszcze przez długie lata będzie nieosiągalny.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne 

GettyImages 1179253716@GettyImage for IAAF

Lil: Za kilka dni uwaga świata biegowego skoncentruje się na Wiedniu, gdzie Eliud Kipchoge spróbuje pokonać dystans maratonu w czasie poniżej 2h. Później poznamy bohaterów Chicago Marathon i wydarzenia z Kataru stracą swój blask. Wracamy więc na trasę maratonu mistrzostw świata i wspominamy jego najważniejsze chwile.

Maraton mężczyzn nie był tak dramatyczny w przebiegu, jak rywalizacja kobiet. Temperatura spadła, wilgotność stała się bardziej akceptowalna, zawodnicy zdążyli się już przyzwyczaić do warunków biegowych w Dosze. Nadal jednak było prawie 30oC, nadal trudno było oddychać. Ze stawki 73 zawodników, linię mety przekroczyło 55 finiszerów.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Galeria - Irena Hulanicka cz. 1 - cz. 5

Strona imprezy  
Dział - Maratony zagraniczne 

2019 Berlin marathon 2019 konferencje 006Fot. Irena Hulanicka

W miniony piątek 27-go września w Mistrzostwach Świata Dausze w Katarze, o godz. 23.59 czasu lokalnego (22.59 w Polsce) wystartował maraton kobiet. Pora podyktowana była ekstremalnymi upałami i miała złagodzić skutki biegania, w tak trudnych warunkach. Nie obyło się jednak bez dramatów. Dwa dni później w Berlinie odbyła się 46. edycja maratonu. O wielkim sukcesie i niewielkim dramacie może mówić zwycięzca Kenenisie Bekele.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne 

Rob: W Kopenhadze Kenijczyk Geoffrey Kamworor ustanowił nowy rekord świata w półmaratonie z czasem 58:01. Przez chwilę wydawało się nawet, że bariera 58 minut została złamana, bo w wynikach pojawił się rezultat 57:59. Jednak te dwie sekundy nie zmienią faktu, że tak szybko jeszcze nikt nie biegał na tym dystansie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

 

Rob: Great North Run: Kenijka Kosgei szybka jak nigdy, ale rekord bez zmian.

Po raz kolejny półmaraton Great North Run udowodnił, że należy do biegów świetnych. Szósty raz z rzędu najlepszy okazał się Brytyjczyk Mo Farah. Ale prawdziwą sensację wzbudziła Kenijka Brigit Kosgei uzyskując rekordowy wynik, którego nie powstydziłby się niejeden z biegaczy.

Zwyciężczyni maratonów rozgrywanych w Chicago i w Londynie, tym razem błysnęła formą na dystansie o połowę krótszym. Trasę prowadzącą z Newcastle do miasta South Shields pokonała w rekordowo szybkim czasie wynoszącym 1:04:28. Tak szybko jeszcze nie biegła żadna zawodniczka w historii.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Dział - Maratony zagraniczne

maratona di roma

Jedna z naszych czytelniczek zadała nam pozornie banalne pytanie: Kiedy odbędzie się Maraton w Rzymie, w 2020 roku? Tak naprawdę, to nikt jeszcze tego oficjalnie nie wie. W Wiecznym Mieście doszło do sporu prawnego między dotychczasowym organizatorem, a władzami miasta. Poszło oczywiście o pieniądze i procedurę przetargową. Atielle Roma srl - podmiot organizujący bieg jeszcze w 2018 roku, uważa że jest jedynym dysponentem marki „Maratona di Roma”. W 2019 roku, władze Rzymu zorganizowały maraton wraz z włoską federacją lekkoatletyczną, pod nazwą „Maratona Internazionele di Roma”.

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

Rob: Byli zwycięzcy Maratonu Chicagowskiego wracają nad jezioro Michigan. Do anonsowanych wcześniej Brytyjczyka Mo Faraha i Amerykanina Galena Ruppa, dołączyła teraz Kenijka Brigid Kosgei, która ma bronić tytułu. W ogłoszonej elicie zabrakło Polaków, ale z pewnością będą oni obecni na trasie.

Poziom czterdziestej drugiej edycji maratonu zapowiada się na bardzo wysoki. W składzie elity jest dziesięciu zawodników z rekordami życiowymi poniżej 2:08:00 i pięć kobiet które łamały barierę 2:26:00. Oczywiście na końcowy wynik wpływ będzie miało wiele czynników, w tym pogoda. Jednak organizatorzy z pewnością chcieliby, żeby poprawiono starzejące się rekordy trasy. Wynoszą one: 2:05:42 w biegu mężczyzn z 1999 roku i 2:17:18 w biegu pań z 2002 roku. Ten ostatni był swego czasu nawet rekordem świata.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Fotorelacja - Karlowe Wary 2017
STRONA RunCzech
  
Dział - Maratony zagraniczne

rachik kv

Marcin Dulnik: Siódma edycja Mattoni Karlovy Vary Half Marathon zakończyła się zdecydowanymi zwycięstwami Włocha Yassina Rachika i Lilii Fisikovici z Mołdawii. Zawodnik z Italii z wynikiem 1:02:59 ustanowił europejski rekord trasy. Dzisiejszy bieg zainaugurował kolejny sezon projektu EuroHeroes, który ma na celu wspieranie rozwoju biegaczy ze Starego Kontynentu.

Rachik i Fisikovici poza zasięgiem rywali

25-letni Yassine Rachik w Karlowych Warach zaimponował formą, szybko odłączył się od reszty stawki i samotnie pomknął do mety. Poprawił o prawie minutę wynik, jaki w ubiegłym roku uzyskał zwycięzca – Roman Romanienko.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Fotorelacja - Karlowe Wary 2017
STRONA RunCzech
  
Dział - Maratony zagraniczne

kv half

Marcin Dulnik: Jutro godzinie 18:00 wystartuje półmaraton w Karlowych Warach, który otworzy tegoroczny projekt EuroHeroes. Na jego starcie zabraknie zawodników z Afryki, a o zwycięstwo powalczą czołowi biegacze z Ukrainy, Hiszpanii, Włoch, Francji oraz reprezentanci gospodarzy. EuroHeroes to wspólny pomysł RunCzech oraz EuropeanAthletics na promocję i wspieranie rozwoju sportowców ze Starego Kontynentu.

Patrząc na listę elity biegu w Karlowych Warach na pierwszy plan wysuwa się doświadczony, 31-letni Roman Romanenko, zwycięzca zeszłorocznego MattoniKarlovyVary Half Marathon, który również w tym roku zalicza się do faworytów imprezy. W 2019 roku Ukrainiec startował m.in. w półmaratonie w Kijowie, który ukończył na piątym miejscu z wynikiem 1:04:36.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Fotorelacja - Ołomuniec 2018
Fotorelacja - Karlowe Wary 2017
STRONA RunCzech
  
Dział - Maratony zagraniczne

rcz5
Marcin Dulnik: Tegoroczny sezon RunCzechRunningLeague otworzył kwietniowy półmaraton i majowy maraton. Obie imprezy odbyły się w czeskiej stolicy. Teraz nadchodzi czas na regionalne półmaratony w Karlowych Warach, Ołomuńcu i Czeskich Budziejowicach. Jak podaje podaje Biuro Prasowe RunCzech na listach startowych tych biegów znajduje się ponad 450 Polaków. Więcej zapisanych jest tylko Czechów i Słowaków.

Najbliższy bieg zaliczany do ligi RunCzech odbędzie się 18 maja w Karlowych Warach. Będzie to siódma edycja półmaratonu, który charakteryzuje jedna z najpiękniejszych tras na świecie. Jego uczestnicy pobiegną m.in. wąskimi, zabytkowymi uliczkami tego największego miasta uzdrowiskowego w Czechach. Ze względu na kameralny charakter trasy w biegu wystartuje maksymalnie 4 tysiące biegaczy.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

packman team2

Wyniki
Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

Klaudiusz Walendziak: Niespodziewanym zwycięzcą 20. Jubileuszowego Gutenberg Marathon Mainz w Niemczech został zawodnik klubu PACKMAN TEAM - Andrzej Rogiewicz  z czasem 02:21:27. Niemiecka prasa opisała występ Rogiewicza i pierwszą wygraną na terenach Moguncji jako taktyczny nokaut - Andrzej Rogiewicz z pewnością nie był uważany za jednego z faworytów.

Do 25 kilometra 6 osobowa grupa, w tym Ahmed Nasef, Abdelkabir Sabji czy Pavlo Veretskyy, niechętnie prowadzili obserwując rywali. Pavlo Veretskyy (Ukraina) przyspieszając na 32 km podzielił grupę, zostając w pierwszej trójce z Rogiewiczem i Nasefem. Polak biegł skupiony, obserwował i sprawdzał każdy kilometr, wiedząc na ile może sobie pozwolić, tym bardziej, że miesiąc wcześniej zajął 2 miejsce na DOZ Maraton Łódź. Z trenerem Klaudiuszem Walendziakiem podjęli decyzję, że start w Mainz będzie bardzo podobnie rozegrany taktycznie z mocnym przyspieszeniem na ostatnich 8 km.

Napisz komentarz (1 Komentarz)
run czech praga 9
W minioną niedzielę ponad 10 tysięcy biegaczy świętowało 25. maraton w stolicy Czech. Tym razem Praga przywitała zawodników temperaturą ok. 5 stopni i deszczem. Zatem od razu biegacze mieli okazję przetestować oryginalny prezent z pakietu startowego - kurtkę do biegania Adidas z limitowanej kolekcji, stworzonej specjalnie dla uczczenia jubileuszu praskiego maratonu :)

Jak wiadomo niskie temperatury sprzyjają szybkiemu bieganiu co wspaniale wykorzystała Kenijka reprezentująca Izrael - Lonah Salpeter, która ustanowiła rekord trasy praskiego maratonu, osiągając wynik 2:19:46. Dotychczasowy rekord w rywalizacji kobiet był sporo słabszy i wynosił "tylko" 2:21:57.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Fotorelacja (fot. Irina Hulanicka)
Galeria - fot. Irina Hulanicka

Fotorelacja (fot. Monika Prendke)
Wyniki
Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

londyn 2019 6f
ot. Irina Hulanicka

Eliud Kipchoge, rekordzista świata w maratonie, po raz czwarty zwyciężył w Maratonie Londyńskim (39th Virgin Money London Marathon). Uczynił to z ogromną swobodą osiągając znakomity wynik 02:02:37 (gorszy od rekordu świata o 58 sekund). Tym samym potwierdził, że jest w tej chwili największą gwiazdą na królewskim dystansie, a zdaniem wielu, nawet największą w historii. 34-letni Kenijczyk ma jeszcze w dorobku m. in. cztery zwycięstwa w Berlinie i złoty medal olimpijski!

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Dział - Maratony zagraniczne

Maraton Paryski (43rd edition of the Schneider Electric Marathon de Paris) opublikował film z najciekawszymi momentami rywalizacji. Nie byłoby w tym nic niecodziennego, gdyby nie fakt, że maraton odbył się dzień (14.04.19) przed pożarem Katedry Notre-Dame (15.04.19). Na filmie znajdują się dwa ujęcia (1:23, 2:47), pokazujące świątynię w ostatnich godzinach przed spaleniem. Wyraźnie widać m. in. nieistniejącą już wieżyczkę-sygnaturkę nad transeptem. Podziwiając maraton, ze smutkiem zaobserwujemy jedno z ostatnich nagrań niezniszczonego jeszcze kościoła.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

123. edycja Maratonu Bostońskiego zakończyła się spektakularnym finiszem, jednym z najbardziej ekscytujących w historii imprezy. Wydawało się już, że Kenijczyk Lawrence Cherono, nie wytrzymuje finiszu Etiopczyka Lelisy Desisy, ale dzięki ostatniemu przypływowi energii i determinacji, zerwał się do ataku na ostatnich metrach. Przez moment wydało się nawet, że bezradny Etiopczyk chce go złapać za rękę. Jednak to Cherono pierwszy przeciął taśmę w Bostonie.

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Tradycyjnie już imprezy z cyklu RunCzech pod wodzą Włocha Carlo Capalbo, reprezentują bardzo wysoki poziom sportowy. Kenijczyk Bernard Kimeli z czasem 59:07, triumfował w Półmaratonie w Pradze (06.04.19). Zwycięzca reprezentował zespół gospodarza imprezy czyli RunCzech Racing. Całe podium przypadło Kenijczykom, którzy bez problemu złamali granicę jednej godziny. Ten fakt nie dziwi jeśli dodamy, że na starcie stanęło dziewięciu zawodników z rekordami życiowymi poniżej 60 minut. Drugie miejsce z rezultatem o sekundę gorszym od zwycięzcy, zajął Feliks Kibitok (59:09), a trzecie 19-latek, zwycięzca ubiegłorocznego półmaratonu w Ołomuńcu, Stephen Kiprop (59:20).

Napisz komentarz (1 Komentarz)

 
praga2019 1
 
Marcin Dulnik: Biegacze, którzy zapiszą się na 25. jubileuszowy Volkswagen PragueMarathon znajdą w pakiecie startowym wyjątkowy prezent - kurtkę do biegania adidas z limitowanej kolekcji stworzonej specjalnie dla uczczenia jubileuszu praskiego maratonu. – Takiej kurtki nie będzie można kupić w żadnym sklepie, zostanie przekazana wyłącznie uczestnikom biegu – informują organizatorzy z RunCzech.

- Za każdym razem, gdy w tej kurtce wyjdziesz biegać w zimny dzień, przypomnisz sobie wszystkie emocje, które pojawiły się w Twojej głowie podczas finiszu na Volkswagen PragueMarathon 2019 i gdy jeden z naszych wolontariuszy zawiesił na Twojej szyi specjalny medal – mówi Carlo Capalbo, szef RunCzech. – Kurtka będzie częścią pakietu startowego, nie będzie wymagana jakakolwiek dopłata, aby otrzymać ten wyjątkowy prezent – dodaje.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
pim cz praga 1Marcin Dulnik: 5 maja na ulice Pragi już po raz dwudziesty piąty wyruszą uczestnicy Volkswagen Prague Marathon. Przez te ćwierć wieku w maraton w stolicy Czech ukończyło ponad milion osób, a wśród nich tysiące Polaków. Zapytaliśmy kilku z nich, jak wspominają swoje starty w Pradze?

Marian Kosakowski to prawdziwy weteran praskiego maratonu. Po raz pierwszy w czeskiej stolicy wystartował ponad 15 lat temu. Od tamtego czasu powracał kilka razy na urokliwą trasę prowadzącą z Rynku wzdłuż Wełtawy. Do startu w Pradze skutecznie namawia również swoją rodzinę.
- Spośród sześćdziesięciu maratonów, które dotychczas przebiegłem, w Pradze wystartuję po raz szósty. To nie przypadek, że chętnie tu wracam, podoba mi się tu praktycznie wszystko, miejsce startu i mety, widok miasta z perspektywy biegacza po doping tysięcy mieszkańców. Do największych atutów imprezy należy fantastyczna organizacja, piękne miasto i szybka trasa – podkreśla. - W Pradze przed kilkoma laty biegałem maraton z żoną, tym razem pobiegnę z synem, któremu mam nadzieję też spodoba się ten maraton. To przecież europejska złota liga – mówi z przekonaniem.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Marcin Dulnik: W tym roku o zwycięstwo w czterech półmaratonach organizowanych przezRunCzech w Ołomuńcu, Karlowych Warach, Czeskich Budziejowicach oraz w Usti nad Labemma walczyć łącznie nawet 150 biegaczy z Europy. To kontynuacja projektu EuroHeroes, który RunCzech i EuropeanAthletics rozpoczęły w ubiegłym roku. Jego głównym celem jest promocja oraz wspieranie biegaczy europejskich.

Inicjatywa EuroHeroes ma na celu znalezienie i wypromowanie nowych, utalentowanych zawodników z Europy, którzy mogliby się stać autorytetami w społeczności biegowej.W długofalowym procesie misją EuroHeroes ma być większe rozpowszechnienie ruchu i zaktywizowanie ludzi w Europie do uprawiania biegania. Promocją aktywnego życia mają zająć się ambasadorzy – najlepsi europejscy biegacze.

- Scena światowych biegów długich w XXI wieku została zdominowana przez zawodników z Afryki. Ich sukcesy, zwycięstwa i rekordy świata przyćmiły swoim gigantyzmem doskonały poziom sportowców innych nacji. W tłumie doskonałych Afrykanów europejscy zawodnicy stali się niemal niezauważalni. Media, a tym bardziej kibice nie zauważają sukcesów reprezentantów Starego Kontynentu. Kolejne pokolenia nie wiedzą zatem, skąd czerpać wzór do naśladowania i inspirację do treningu – wyjaśnia Biuro Prasowe RunCzech.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
 
 
olomuniec zapisy1
 
Trwają zapisy na jubileuszowy półmaraton w Ołomuńcu. Organizatorzy spodziewają się, że wystartuje w nim ponad 100 biegaczy z Polski

Z roku na rok coraz więcej Polaków wybiera się do Ołomuńca, aby wystartować w Mattoni Olomouc Half Marathon, którego jubileuszowa, 10 edycja odbędzie się 15 czerwca. W ubiegłym roku do mety ołomunieckiego półmaratonu dotarło 94 biegaczy z naszego kraju. – Patrząc na tempo zapisów wygląda na to, że w czerwcu pęknie setka, jeśli chodzi o liczbę Polaków, którzy ukończyli nasz bieg – mówią przedstawiciele organizacji RunCzech, która organizuje imprezę na Morawach.

Blisko i wygodnie

Sekret popularności ołomunieckiego półmaratonu w naszym kraju tkwi w bliskim położeniu Ołomuńca. Oddalony jest o 288 kilometrów od Pragi i niecałe 100 kilometrów od polskiej granicy. Do miasta można wygodnie dostać się autostradą, przejazd z Katowic zajmuje nieco ponad 2 godziny. Mniej niż 3 godziny zajmie podróż ze stolicy Górnego Śląska do Ołomuńca pociągiem. Trasę z Warszawy skład Intercity pokonuje w niecałe 6 godzin.

Innym powodem, dla którego polscy biegacze chętnie odwiedzają Ołomuniec jest wieczorna pora rozgrywania biegu, co wpływa na jego widowiskowość oraz wrażenia z trasy. Poza tym bieg słynie z bardzo dobrej organizacji potwierdzonej certyfikatami IAAF oraz dopingiem kibiców, którzy chętnie wspierają biegaczy na ulicach miasta.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)