Maratony zagraniczne

Strona imprezy 
Dział - Maratony zagraniczne

Brazylijczyk Daniel Do Nascimento postanowił zostać bohaterem mediów i ruszył w tempie ponad swoje możliwości. Na półmetku miał już ponad dwie minuty przewagi nad ścigającymi go Kenijczykami. Pary starczyło do 34 kilometra. Brazylijczyk najpierw musiał skorzystać z toalety… a później upadł na trasie i potrzebował opieki medycznej. To nie pierwszy taki jego wyczyn. Podczas zeszłorocznego olimpijskiego maratonu w Tokio biegł w pierwszej linii obok Eliuda Kipchoge. Między biegaczami wywiązała się wtedy nawet krótka pogawędka zakończona pozdrowieniami i „żółwikiem” (tutaj materiał). Kilkanaście minut później telewizja pokazała jak Brazylijczyk zatacza się i upada, po czym nie do końca świadom rusza sprintem, aby dogonić swojego idola... 

Napisz komentarz (2 Komentarze)

Strona imprezy 
Dział - Maratony zagraniczne

rekordfot. valenciaciudaddelrunning.com

Dzisiaj 24.10.2021 w Walencji, Etiopka Letesenbet Gidey ustanowiła nowy rekord świata w półmaratonie. Dystans 21,097 m pokonała w czasie 1:02:52! Warto podkreślić, że 23-letnia zawodniczka debiutowała na tym dystansie. Do Letesenbet Gidey należą również rekordy globu na 5000 m (14:06,62) i 10 000 m (29:01,03)!

Zawodniczka o ponad minutę poprawiła dotychczasowy rekord świata z kwietnia - Kenijki Ruth Chepngetich - 1:04:02. Drugie miejsce wywalczyła Yalemzerf Yehualaw uzyskując rezultat 1:03:51 również lepszy od dotychczasowego rekordu świata. Trzecie miejsce zajęła Kenijka Sheila Chepkirui z wynikiem 1:04:54.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

sisay lemma orlen 2013Etiopczyk Sisay Lemma finiszuje podczas Orlen Warsaw Marathon w 2013 roku w Warszawie

Niewielu zapewne wie, że tegoroczny zwycięzca Virgin Money London Marathon 2021 - znakomity Etiopczyk Sisay Lemma - ma w swoim dorobku wygraną w Orlen Warsaw Marathon. Dokonał tego w 2013 roku, osiągając wtedy metę z czasem 2:09:02. Etiopczyk urodził się 12 grudnia 1990 roku. Zwyciężając w Warszawie miał zaledwie 23 lata. Od początku zapowiadał się, więc na maratończyka dużego formatu. Na numerze startowym w Warszawie widniał drugi człon jego nazwiska - Kasaye, którym się obecnie nie posługuje. Dziś trudno sobie wyobrazić udział takiego zawodnika w polskim maratonie, a i Orlen już nie organizuje swojej imprezy w Warszawie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

medal berlin 2021

W tym roku wystartowało mniej Polaków w Maratonie Berlińskim niż zwykle (w 2020 roku impreza się nie odbyła), ale nadal jest to pokaźna grupa. Prezentujemy Wam listę wszystkich 509 zawodników, którzy zadeklarowali narodowość polską. O sukcesie Izabeli Paszkiewicz - 2:27:41 i jej siódmym miejscu już pisaliśmy, był to w sumie czwarty rezultat w puli polskich wyników. Z mężczyzn najszybciej pobiegł Błażej Brzeziński - 2:24:49, zajmując 30 miejsce.

Na nas ogromne wrażenie zrobił wynik Marcina Soszki, który swego czasu zasłynął tym, że ukończył m. in. 61 Maratonów w 61 stolicach europejskich państw. Tym razem pobiegł bardzo szybko i zajął 41. miejsce z rezultatem 2:26:41. Niedaleko za nim uplasował się Wojciech Kopeć - 2:27:19 (46. miejsce) i Mariusz Giżyński - 2:27:43 (47. miejsce), wspierający na trasie Izabelę Paszkiewicz.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

Maraton i półmaraton w Walencji to jedne z najszybszych biegów na świecie. Hiszpańska trasa pozwala na uzyskiwanie bardzo dobrych wyników. Tak też stało się podczas tegorocznej edycji, która odbyła się w niedzielę 6 grudnia 2020.

Półmaraton w Walencji od dziś może chwalić się nowym rekordem świata. Ustanowił go Kenijczyk Kibiwott Kandie osiągając rezultat 57:32! Wynik jest lepszy od poprzedniego rekordu o 29 sekund. Dotychczasowym rekordzistą był również Kenijczyk - Geoffrey Kamworora z wynikiem 58:01, ustanowionym w 2019 roku, w Kopenhadze. To jednak nie jedyna niespodzianka. Lepszy wynik od poprzedniego rekordu miało, aż 4 pierwszych zawodników: Ugandyjczyk Jacob Kiplimo (57:37) oraz Kenijczycy Rhonex Kipruto (57:49) i Alexander Mutiso (57:59).

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne

Khapilina
Robert Zakrzewski: 37. Wizz Air Sofia Marathon przejdzie do historii nie ze względu na wyniki sportowe, a na wyniki testów antydopingowych. Na zażywaniu tej samej niedozwolonej substancji przyłapani zostali zwycięzca i zwyciężczyni imprezy: Marokańczyk Youssef Sbaai i Ukrainka Viktoriia Khapilina. Biegaczka w przeszłości nie raz startowała w Polsce.

To był jeden z nielicznych maratonów rozgrywanych jesienią w którym mogli sprawdzić się biegacze w międzynarodowej obsadzie. W drugi weekend października nad rzeką Bojańską rywalizowało w sumie 2700 osób na trzech dystansach. Zawody posiadały brązowy certyfikat World Athletics.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

Kosgei London Marathon 2018 1Brigid Kosgei running the London Marathon in 2018

Ilona Berezowska: Najgorszy maraton w dotychczasowej karierze EluidaKipchoge, etiopsko-kenijska walka o zwycięstwo, niesamowity sprint Sary Hall, pierwsza edycja biegu rozegrana po pętlach i pierwsza, z jesiennym terminem startu. To wszystko złożyło się na nietypową, 40 edycję London Marathonu.

Jako pierwsze na trasę wybiegły panie. Brigid Kosgei od początku przewodziła stawce i bardzo szybko zapewniła sobie przewagę. Po przekroczeniu 30 kilometra nikt już jej nie zagrażał. Kenijka bez trudu obroniła tytuł sprzed roku, przekraczając linię mety z czasem 02:18:58.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Kenijka Peres Jechirchir ustanowiła w Gdyni rekord świata w Półmaratonie - 01:05:16! (women-only) - 17.10.2020 - NEW!

Strona imprezy
 Dział - Maratony zagraniczne

praga polmaraton 2020 3Fot. RunCzech.com

Robert Zakrzewski: Jeśli w sobotę ktoś postanowił dłużej pospać, to mógł przegapić rekord świata kobiet w półmaratonie, bez udziału mężczyzn. Podczas nietypowego biegu rozgrywanego w czeskiej Pradze Kenijka Peres Jepchirir dystans 21 km i 97,5 m pokonała w 1:05:34!

Stolica naszych południowych sąsiadów znana jest z organizowania biegów na wysokim poziomie. To tam ustanowiono aktualne rekordy świata kobiet na 5 km (14:48) i 10 km (29:43) w biegach mieszanych z mężczyznami. Kilka wyników zostało już poprawionych jak rekord świata kobiet w półmaratonie kobiet, który obecnie znajduje się w Ras Al Khaimah.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

 Dział - Maratony zagraniczne

spartathlon

Ilona Berezowska: Tegoroczny Spartathlon, jak większość imprez ulicznych, został odwołany. Jeszcze w połowie sierpnia wydawało się, że termin wrześniowy nie jest zagrożony. Trwały przygotowania do przeprowadzenia biegu w sposób bezpieczny dla uczestników. Niestety ośmioro Polaków z listy startowej na bieg z Aten do Sparty będzie musiało poczekać kolejny rok.

Decyzja została ogłoszona trzy tygodnie przed planowanym startem. To wynik obostrzeń sanitarnych w Grecji, która jest podzielona na kilka stref, zależnych od liczby zakażonych koronawirusem. Tam, gdzie zagrożenie jest największe, w ogóle nie ma możliwości organizacji imprez sportowych poza stadionem.W innych strefach został wprowadzony limit do 50 lub 100 osób. Niestety nie dotyczy on jedynie startujących.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

kipchoge

Robert Zakrzewski: Organizatorzy Maratonu Londyńskiego opublikowali skład elity tegorocznego biegu, rozgrywanego w nieco zmienionej formule. Z pewnością uwaga wszystkich skupi się na zapowiadanym wcześniej już, pojedynku pomiędzy Kenijczykiem Eliudem Kipchoge, a Etiopczykiem Kenenisą Bekele. Jednak w stawce jest jeszcze kilku mocnych biegaczy i biegaczek, którzy będą chcieli sprawić niespodziankę. Tym razem na starcie w Londynie zabraknie Polaków.

Napisz komentarz (3 Komentarze)

Strona Imprezy


Tak miało być... oficjalne video zapowiadające Maraton w Paryżu 2020...

Maraton dla par biegowych jak mówią niektórzy, czyli Marathon de Paris 2020, został odwołany definitywnie. Organizatorzy najpierw przenieśli termin z 5 kwietnia na 18 października, a następnie jeszcze raz przesunięto datę na 15 listopada. Teraz niestety zapadła ostateczna decyzja odwołująca rywalizację pod Wieżą Eiffla.

W Maratonie Paryskim zwykle startuję ok. pięćdziesięciu tysięcy biegaczy z czego połowę stanowią obcokrajowcy, z prawie wszystkich państw na świecie. Na trasie można podziwiać takie zabytki jak Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe), Pola Elizejskie (Champs-Elysées), Plac Zgody (Place de la Concorde), Plac Bastylii (Place de la Bastille), Katedrę Notre Dame i oczywiście Wieżę Eiffla.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

Kenenisa Bekele Berlin 2009Kenenis Bekele - Fot. André Zehetbauer/ Wikipedia

Robert Zakrzewski: Ostatni z zaplanowanych na ten rok biegów zaliczanych do elitarnej serii Abbott World Marathon Majors odbędzie się, ale w zmienionej formule. Na starcie zabraknie co prawda ponad 40 tysięcy uczestników, jednak wyobraźnię rozpala pojedynek pomiędzy rekordzistą świata Kenijczykiem Eliudem Kipchoge, a Etiopczykiem Kenenisa Bekele – numerem dwa w tabelach historycznych.

Jubileuszowy 40. Maraton Londyński od dawna zapowiadany był jako wydarzenie szczególne. Na początku roku opublikowana została silna elita na czele ze wspomnianym Eliudem Kipchoge, Kenenisa Bekele, czy rekordzistką świata kobiet - Brigid Kosgei (2:14:04). To oczywiście tylko wierzchołek listy, bo zawodników i zawodniczek z imponującymi wynikami i sukcesami było znacznie więcej.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy 
Dział - Maratony zagraniczne

world recordfot. Bank of America Chicago Marathon

Ilona Berezowska: Po odwołaniu maratonów w Nowym Jorku i Berlinie, biegacze nie mieli wątpliwości, że ta decyzja jest już tylko formalnością. Maraton w Chicago również się nie odbędzie.

Miałem nadzieję, że zobaczę wszystkich na linii startu 11 października, ale naszym priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo uczestników i wolontariuszy

- powiedział Carey Pinkowski, dyrektor maratonu w Wietrznym Mieście, gdzie przed rokiem padł rekord frekwencji - 45 786 uczestników.

Na trasie zeszłorocznego biegu padł również rekord świata w maratonie kobiet. Stało się tak za sprawą Brigid Kosgei, która obroniła tytuł i przekroczyła linię mety z czasem 2:14:04, detronizując Paulę Radliffe na pozycji rekordzistki świata (2:17:18 w 2002 r.). Kenijka tuż za metą ogłosiła, że może biegać jeszcze szybciej. Niestety z powodu koronawirusa, nie będzie miała okazji tego udowodnić.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne

bmw berlin marathon 2019 1 start maly

Ilona Berezowska: Ostatnie decyzje organizatorów maratonów z serii World Majors nie pozostawiają złudzeń. Wbrew nadziejom biegaczy, jesienią bieganie nie wróci do normalności.

Nasz zespół ćwiczył cierpliwość i nieustannie sprawdzał możliwości zorganizowania BMW Berlin Marathon w zastanych warunkach. Dodatkowo odbyły się niezliczone dyskusje o wymogach higieny

- tłumaczą organizatorzy zaplanowanego na wrzesień BMW Berlin Marathon.

Po wielomiesięcznych rozważaniach wyciągnęli wniosek, że nie są w stanie zapewnić dotychczasowej atmosfery biegu i jednocześnie zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa zdrowotnego. Z tego powodu, przesunęli bieg na 26-27.09. 2021 r. Biegacze mają teraz dwie możliwości. Mogą zrezygnować ze swojego miejsca na liście startowej i otrzymać zwrot wpisowego lub przenieść swoją rejestrację na 2021 r.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

boston 3
Robert Zakrzewski: 124. Maraton Bostoński odbędzie, ale tylko w wirtualnej formule. „Spodziewałem się takiej decyzji” - mówi Paweł Raczyński, który miał stanąć na starcie tego prestiżowego biegu. Swoje plany przekłada na kolejny rok, podobnie jak wielu innych uczestników i uczestniczek.

Organizatorzy najstarszego rozgrywanego maratonu na świecie ogłosili, że z powodu pandemii bieg nie może się odbyć jako impreza masowa. Jak przyznano priorytetem jest ochrona zdrowia społeczności, uczestników, kibiców, oraz wolontariuszy. Dlatego skoro nie ma możliwości zaproszenia ludzi do Bostonu, więc Boston znajdzie się w ich domach.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne

berlin maraton 2019fot. Irena Hulanicka dla Maratończyk.pl

Wczoraj na stronie Maratonu Berlińskiego pojawił się komunikat:

Podczas konferencji prasowej Senatu Berlina w dniu 21 kwietnia 2020 r., dowiedzieliśmy się, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ograniczeń, wszystkie wydarzenia z udziałem ponad 5000 osób będą zakazane do 24 października 2020 r. Dotyczy to wielu naszych wydarzeń, ale szczególnie BMW BERLIN-MARATHON, który nie może odbyć się 26 i 27 września 2020 r., tak jak planowaliśmy

Dalej organizatorzy dają cień nadziei, zapowiadając próbę zmierzenia się z konsekwencjami jakie niesie decyzja Senatu Berlina. Naiwnie może, ale chcemy wierzyć, że impreza jednak odbędzie się, nawet w bardzo okrojonej formule.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

chomiczowka 876
Obie zawodniczki Izabela Paszkiewicz (do niedawna Trzaskalska) i Iwona Bernardelli dotarły do Hiszpanii z Włoch, gdzie przebywały na zgrupowaniu w Ostii, szykując się na wiosenne starty. Przyjechały z dużymi nadziejami. Iwona urodziła dziecko, a zaraz potem długo leczyła kontuzję biodra. Na obozie ciężko trenowała, żeby wrócić do formy i jak widać opłaciło się. Izabela Paszkiewicz chciała natomiast poprawić swój rekord życiowy. I dziś obie mają duże powody do radości.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Strona Imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

hong kong marathon

Kilka godzin temu organizatorzy maratonu w Hong Kongu, który miał się odbyć 09.02.20 r., podali informację o odwołaniu imprezy. 70 000 uczestników znajdujących się na listach startowych ma otrzymać zwrot pieniędzy. Stało się to po wystąpieniu szefowej administracji Hongkongu - Carrie Lam. Podniosła ona stopień zagrożenia do poziomu "emergency", co oznacza anulowanie wszystkich imprez masowych. Nie odbędą się również Spring Festival i Lantern Festival.

W tym wypadku dewiza tegorocznej imprezy #together we run futher (razem biegniemy dalej), brzmi dość przewrotnie. Sądząc po komentarzach na Facebooku, biegacze przyjeli decyzję z dużym zrozumieniem. Pytanie, czy to dopiero początek odwoływania imprez biegowych na świecie?

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne 

Seria rekordów w biegach ulicznych trwa już od jakiegoś czasu. Dziś nowymi rekordami mogą pochwalić się organizatorzy 10K Valencia Ibercaja w Hiszpanii. Mimo fantastycznej obsady biegu chyba nikt nie spodziewał się aż takich wyników. Rekord świata, rekord europy, rekord trasy i akcent specjalny - rekord Polski Karoliny Nadolskiej. Ręce same składają się do braw.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Galeria zdjęć
Dział - Maratony zagraniczne
 

berno bieg 146

Jakub Nowak: W sobotę 9 listopada 2019, odbył się niepowtarzalny bieg. W Szwajcarskim Bernie rozegrano rywalizację mającą na celu upamiętnienie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na starcie zjawili się zawodnicy m.in z Japonii, Ekwadoru, Węgier, Szwajcarii i oczywiście z Polski. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia był Jego Ekscelencja Ambasador RP Jakub Kumoch, który uplasował się na 3 miejscu w rywalizacji.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Strona imprezy 
Dział - Maratony zagraniczne 

Ten weekend był wyjątkowy dla historii maratonu. Wyniki były już tak wyśrubowane, że trudno było liczyć, że w krótkim czasie padną dwie kolejne niewiarygodne granice. Najpierw Kenijczyk Eliud Kipchoge przebiegł maraton w mniej, niż dwie godziny. A wczoraj w Chicago (13.10.2019) jego rodaczka Brigid Kosgei, niespodziewanie poprawiła rekord świata Pauli Radcliffe! Wydawało się, że niesamowity wynik Brytyjki – 02:15:25, z Maratonu Londyńskiego w 2003 roku, jeszcze przez długie lata będzie nieosiągalny.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne 

GettyImages 1179253716@GettyImage for IAAF

Lil: Za kilka dni uwaga świata biegowego skoncentruje się na Wiedniu, gdzie Eliud Kipchoge spróbuje pokonać dystans maratonu w czasie poniżej 2h. Później poznamy bohaterów Chicago Marathon i wydarzenia z Kataru stracą swój blask. Wracamy więc na trasę maratonu mistrzostw świata i wspominamy jego najważniejsze chwile.

Maraton mężczyzn nie był tak dramatyczny w przebiegu, jak rywalizacja kobiet. Temperatura spadła, wilgotność stała się bardziej akceptowalna, zawodnicy zdążyli się już przyzwyczaić do warunków biegowych w Dosze. Nadal jednak było prawie 30oC, nadal trudno było oddychać. Ze stawki 73 zawodników, linię mety przekroczyło 55 finiszerów.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Galeria - Irena Hulanicka cz. 1 - cz. 5

Strona imprezy  
Dział - Maratony zagraniczne 

2019 Berlin marathon 2019 konferencje 006Fot. Irena Hulanicka

W miniony piątek 27-go września w Mistrzostwach Świata Dausze w Katarze, o godz. 23.59 czasu lokalnego (22.59 w Polsce) wystartował maraton kobiet. Pora podyktowana była ekstremalnymi upałami i miała złagodzić skutki biegania, w tak trudnych warunkach. Nie obyło się jednak bez dramatów. Dwa dni później w Berlinie odbyła się 46. edycja maratonu. O wielkim sukcesie i niewielkim dramacie może mówić zwycięzca Kenenisie Bekele.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Dział - Maratony zagraniczne 

Rob: W Kopenhadze Kenijczyk Geoffrey Kamworor ustanowił nowy rekord świata w półmaratonie z czasem 58:01. Przez chwilę wydawało się nawet, że bariera 58 minut została złamana, bo w wynikach pojawił się rezultat 57:59. Jednak te dwie sekundy nie zmienią faktu, że tak szybko jeszcze nikt nie biegał na tym dystansie.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

 

Rob: Great North Run: Kenijka Kosgei szybka jak nigdy, ale rekord bez zmian.

Po raz kolejny półmaraton Great North Run udowodnił, że należy do biegów świetnych. Szósty raz z rzędu najlepszy okazał się Brytyjczyk Mo Farah. Ale prawdziwą sensację wzbudziła Kenijka Brigit Kosgei uzyskując rekordowy wynik, którego nie powstydziłby się niejeden z biegaczy.

Zwyciężczyni maratonów rozgrywanych w Chicago i w Londynie, tym razem błysnęła formą na dystansie o połowę krótszym. Trasę prowadzącą z Newcastle do miasta South Shields pokonała w rekordowo szybkim czasie wynoszącym 1:04:28. Tak szybko jeszcze nie biegła żadna zawodniczka w historii.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Dział - Maratony zagraniczne

maratona di roma

Jedna z naszych czytelniczek zadała nam pozornie banalne pytanie: Kiedy odbędzie się Maraton w Rzymie, w 2020 roku? Tak naprawdę, to nikt jeszcze tego oficjalnie nie wie. W Wiecznym Mieście doszło do sporu prawnego między dotychczasowym organizatorem, a władzami miasta. Poszło oczywiście o pieniądze i procedurę przetargową. Atielle Roma srl - podmiot organizujący bieg jeszcze w 2018 roku, uważa że jest jedynym dysponentem marki „Maratona di Roma”. W 2019 roku, władze Rzymu zorganizowały maraton wraz z włoską federacją lekkoatletyczną, pod nazwą „Maratona Internazionele di Roma”.

Napisz komentarz (2 Komentarze)