W  niedzielę, 3 kwietnia, wystartuje jeden z największych biegów ulicznych w Polsce – 11. PZU Półmaraton Warszawski. Nowa trasa, 29 punktów kibicowania, największe targi EXPO Sport&Fitness tej wiosny, seminaria biegowe to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników aktywnego weekendu z 11. PZU Półmaratonem Warszawskim.  Do tej chwili chęć zmierzenia się dystansem 21 km 97,5 m zadeklarowało już ponad 14 tys. zawodników i wszystko wskazuje na to, że to będzie naprawdę wielki bieg.

Bardzo emocjonująco zapowiada się także sam wyścig. W czołówce biegu zobaczymy najlepszych zawodników z całego świata, w tym: Kenijczyka Roberta Wambua Mbithi z rekordem życiowym 1:01:00 oraz reprezentanta Etiopii Abrarawę Misganawę (1:01:17). Czarnym koniem tegorocznego półmaratonu może okazać się Juan Luis Barrios z Meksyku z rekordem życiowym 1:00:46, wychowanek Tadeusza Kępki, wybitnego polskiego trenera.

Wśród kobiet największe szansę na zwycięstwo ma Kenijka Alice Mogire, której rekord życiowy wynosi  1:09:57. Gwarancją sportowych emocji jest również obecność Polek w elicie biegu: Izabeli Parszczyńskiej (1:18:30) oraz aktualnej brązowej medalistki Mistrzostw Polski w biegu na 10000 m  Angeliki Mach (1:17:38).

NOWA TRASA

Tegoroczna trasa 11.PZU Półmaratonu Warszawskiego będzie naprawdę wyjątkowa. Połączy dwa brzegi Wisły, a start i meta biegu będą zlokalizowane w jednej z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych lokalizacji stolicy, czyli na Placu Trzech Krzyży.  Tradycyjnie bieg skupiać się będzie na najpiękniejszych oraz historycznych punktach Warszawy. W przebiegu trasy pojawią się również nawiązania do zeszłorocznej edycji PZU Maratonu Warszawskiego – przeprawa na drugą stronę Wisły, bieg mostami: Gdańskim, Świętokrzyskim oraz 8 km odcinek wiodący m.in. przez starą Pragę. Z południowego Śródmieścia biegacze wyruszą traktem Królewskim w kierunku „Palmy” przez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, zahaczając o Plac Piłsudskiego, robiąc pętlę wokół Placu Teatralnego, następnie Miodową przy Placu Zamkowym, Bonifraterską, Międzyparkową przy stadionie Polonii, dalej Słomińskiego przez Most Gdański, Starzyńskiego aż do 11 listopada, gdzie zawrócą w kierunku południowym, przez starą Pragę, Ratuszową, Dąbrowszczaków, Plac Hallera, Jagiellońską, Parkiem Praskim na Wybrzeże Helskie, ulicą Okrzei, nieopodal Stadionu Narodowego, Mostem Świętokrzyskim, przez Powiśle, Tamkę, Solec, Ludną, Rozbrat, Agrykolę, Aleją Hopfera, Gagarina, Parkową, Sulkiewicza, Alejami Ujazdowskimi wzdłuż Łazienek Królewskich aż do mety na Placu Trzech Krzyży.


INFORMATOR DROGOWY

Wszystkich zawodników i kibiców zapraszamy do zapoznania się z informatorem drogowym, w którym zawarte są najważniejsze informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu drogowego związanych z biegiem. Informator drogowy znajduje się na stronie: http://pzupolmaratonwarszawski.com/informator-drogowy/

ATRAKCJE DLA ZAWODNIKÓW I KIBICÓW

Oprócz sportowych emocji na uczestników biegu i kibiców czeka mnóstwo dodatkowych atrakcji, w tym Targi Expo Sport&Fitness Wiosna 2016 oraz seminaria biegowe, które odbędą się w warszawskiej hali Torwar w dniach 1- 2 kwietnia. Obiekt przy ul. Łazienkowskiej 6A wypełni się ponad 100 stoisk wystawców, którzy będą oferowali najwyższej jakości sprzęt sportowy, akcesoria biegowe, odżywki, żywność, odzież sportową, gadżety czy programy treningowe. W przedstartową sobotę (2 kwietnia) w godzinach 12:00 – 18:00 na warszawskim Torwarze odbędzie się również cykl seminariów biegowych, który poprowadzą eksperci z magazynu Bieganie. Na wykłady, panele dyskusyjne i spotkania w ramach biegowego weekendu wstęp jest całkowicie bezpłatny. Seminaria są dedykowane zarówno tym osobom, które złapały już biegowego bakcyla jak i amatorom, którzy dopiero zaczęli lub planują zacząć swoją przygodę z tym sportem. W niedzielę, 3 kwietnia,  na wszystkich zawodników i kibiców na Placu Trzech Krzyży czekać będzie miasteczko maratońskie ze specjalnymi strefami aktywności od sponsorów oraz od PZU, sponsora tytularnego Półmaratonu Warszawskiego.

Sponsor techniczny biegu zaprasza natomiast na wspólną rozgrzewką przed biegiem, którą poprowadzą eksperci z firmy Adidas. Na 21 km trasy znajdzie się aż 29 punktów kibicowania, gdzie zespoły dopingować będą zawodników, zmagających się z dystansem półmaratońskim. Swoje punkty kibicowania będą miały również fundacje zaangażowane w akcję charytatywną #BiegamDobrze, sponsorzy, partnerzy oraz drużyna biegowa FMW runners. Nie zabraknie też bardzo lubianych przez uczestników biegu bębniarzy, cheerleaderek, Dj-ów i mnóstwa pozytywnej energii.
Sponsor tytularny, PZU,  zaprasza do swojej strefy „Podziel się Kilometrem”, która będzie łączyć w sobie zamiłowanie do biegania z pomocą potrzebującym. Za każdy kilometr pokonany na bieżni, PZU przeznaczy 10 złotych na cel dobroczynny. Do dyspozycji kibiców i zawodników będzie oddana także strefa zdrowia – z możliwością wykonania badań krwi i przeprowadzenia analizy wyników z lekarzem internistą. Dodatkowo zorganizowana zostanie strefa dla najmłodszych. Pod okiem wyszkolonych animatorów dzieci będą miały okazję wziąć udział w wielu zabawach i atrakcjach dedykowanych specjalnie dla nich.

TRANSMIJA NA ŻYWO

Na stronie internetowej http://www.pzupolmaratonwarszawski.com/ będzie można na żywo  śledzić zmagania zawodników podczas biegu. Transmisja prowadzona będzie również na telebimach ustawionych w strefie mety. Niezależnie od tego, w którym miejscu miasteczka będą się znajdować kibice, ustawiony przy scenie telebim pozwoli im śledzić aktualne wydarzenia na trasie.

ODBIÓR PAKIETÓW STARTOWYCH

Organizatorzy zapraszają po odbiór pakietów startowych w piątek (1 kwietnia) w godzinach: 12:00 – 20:00 i sobotę (2 kwietnia) w godzinach 10:00 – 20:00 do biura zawodów na terenie hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej 6A. Również tam, od piątku, czekać będzie 200 dodatkowych pakietów startowych dla chętnych, którzy w ostatniej chwili chcieliby się dopisać do listy uczestników 11. PZU Półmaratonu Warszawskiego.

Uwaga! W związku z meczem odbywającym się na Stadionie Legii w sobotę, 2 kwietnia, w godzinach popołudniowych mogą wystąpić zmiany w organizacji ruchu drogowego w pobliżu Hali Torwar.

Jeśli odbierasz pakiet startowy osobiście – pakiet zostanie wydany na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Jeśli chcesz, żeby ktoś odebrał pakiet startowy w Twoim imieniu – wydrukuj i podpisz kartę startową (karta jest do pobrania z profilu zawodnika (na około 2 tygodnie przed biegiem) – po zarejestrowaniu się w zakładce TWOJE BIEGI) oraz dołącz ksero swojego dowodu osobistego. Na podstawie tych dwóch dokumentów, Twój pakiet startowy będzie mogła odebrać inna osoba.

BEZPŁATNY DOJAZD NA START


Tradycyjnie zachęcamy do przybywania na strefę startu/mety za pomocą komunikacji miejskiej. Liczba dostępnych miejsc parkingowych w związku z organizacją biegu może być tego dnia mocno ograniczona.

Przypominamy, że jak w poprzednich latach w dniu Półmaratonu, 3 kwietnia, na mocy uchwały Rady Miasta przejazdy komunikacją miejską dla uczestników biegu są bezpłatne. Bezpłatne przejazdy obowiązują jedynie w strefie pierwszej w autobusach, tramwajach, metrze i SKM. Do skorzystania z przejazdu niezbędne jest posiadanie przy sobie numeru startowego.

MP w Podbiegu Belwederska

19 kilometr trasy 11. PZU Półmaratonu Warszawskiego to wymagający 400-metrowy podbieg ulicą Belwederską. adidas, sponsor techniczny biegu, aby zmobilizować biegaczy do szybkiego pokonania tej ostatniej przeszkody przed metą Półmaratonu organizuje nieoficjalne Mistrzostwa Polski w Podbiegu.

Dwa dodatkowe punkty pomiarowe umieszczone na początku i na końcu podbiegu wskażą najszybszych w kategorii kobiet i mężczyzn. Warunkiem uczestnictwa w dodatkowej klasyfikacji jest posiadanie polskiego obywatelstwa i ukończenie półmaratonu w czasie poniżej 2 godzin i 10 minut. Zwycięzcy otrzymają buty ultra boost, zdobywcy drugiego miejsca buty supernova glide boost a osoby z najniższego stopnia podium torby sportowe adidas.
Zapraszamy do zabawy i kibicowania na ulicy Belwederskiej!

Regulamin Mistrzostw Polski w Podbiegu adidas dostępny na stronie: http://pzupolmaratonwarszawski.com/regulamin/{moscomment}