Galerie: cz.I - cz.VIII NEW!

Wojciech Szota: Tomasz Hopfer zmarły w 1982 roku, legendarny twórca Maratonu Warszawskiego na pewno był dziś z nami duchem i na pewno był bardzo szczęśliwy, że jego moda na bieganie wciąż ma nowych miłośników. Na starcie pojawiło się prawie 2900 zawodników, z których na mecie zostało sklasyfikowanych 2638 - reprezentujących 40 krajów. Krótko mówiąc - doczekaliśmy się! Padł rekord frekwencji wynoszący do dziś 2289 uczestników a pochodzący jeszcze z 1980 roku. Pamięć o Tomaszu Hopferze była obecna także dzięki jego żonie Zofii Hopfer, która wystrzałem z pistoletu dała sygnał do startu, 30-go jubileuszowego maratonu.

Rekord frekwencji nie był jednak jedynym, który okrasił jubileusz. 20-letni Etiopczyk Alemayehu Shumye, przez niektórych typowany na następcę swojego słynnego rodaka Haile Gebrselassie z wynikiem 2:11.50 ustanowił rekord trasy. Podobnie wśród pań Małgorzata Sobańska nie tylko pobiła rekord trasy ale ustanowiła najlepszy wynik na polskich ziemiach - 2:31:20. Przypominamy, że do Sobańskiej należy także ustanowiony w 2001 roku w Chicago, rekord Polski - 2:26.08. Dziś pozwoliła się wyprzedzić tylko dziewięciu mężczyznom. 

Nowa trasa maratonu jest bardzo atrakcyjna i pokazuje najciekawsze miejsca w Warszawie - Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Marszałkowską. Profil też wydaje się być korzystny do uzyskiwania dobrych wyników. Udowodniła to maratońska elita... ale w sumie tylko 105 zawodnikom udało się złamać granicę 3 godzin.

 Doskonale sprawdza się program „Mistrz Kibicowania". Uczniowie szkół uczestniczących w akcji z ogromnym zaangażowaniem dopingowali maratończyków. Nie można było narzekać także na brak punktów odżywczych, co często jest bolączką polskich imprez biegowych.

Jeszcze jedno wydarzenie zasługuj na odnotowanie. Telewizja nSport przeprowadziła transmisje na żywo z maratonu, angażując w tym celu śmigłowiec i kilkanaście kamer.

Po chudych latach,  powoli możemy zapominać o samotności długodystansowca. Coraz więcej biegaczy, coraz więcej kibiców, coraz większe zainteresowanie mediów. 
 

FOTO RELACJA
(fot. Dorota Świderska)

 

 

 

 

{moscomment}