Strona imprezy
Regulamin

Fundacja "Maraton Warszawski": Fundacja „Maraton Warszawski" oraz Polski Komitet Olimpijski oddadzą cześć zmarłemu tragicznie Piotrowi Nurowskiemu. 33. Maraton Warszawski odbędzie się jako Memoriał Piotra Nurowskiego. W ten sposób Fundacja „Maraton Warszawski" oraz patron honorowy biegu - Polski Komitet Olimpijski - chcą uczcić pamięć jedenastego prezesa PKOl.
- Polski sport wiele zawdzięcza działalności Piotra Nurowskiego i jego zaangażowaniu w rozwój idei olimpijskiej. Maraton Warszawski, jako jedna z największych imprez biegowych w Polsce stanowi odpowiednią okazję, by uczcić jego pamięć - powiedział Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.

Maraton Warszawski, organizowany nieprzerwanie od 33 lat, to bieg maratoński o najdłuższej tradycji w Polsce. Stołeczne zawody zaliczane są do grona najstarszych imprez tego typu w Europie. Maraton Warszawski od początku był biegiem wyjątkowym, ponieważ jako jeden z nielicznych stwarzał możliwość startu zarówno amatorom, jak i wielokrotnym mistrzom. Dlatego też od dnia pierwszej edycji w roku 1979 bieg ten budził wielkie emocje i namiętności.

Dzisiaj Maraton Warszawski to jedno z największych wydarzeń sportowych w kraju. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bieg przyciąga do Warszawy nie tylko mieszkańców innych polskich miast, ale także gości z zagranicy. Na metę
32. Maratonu Warszawskiego (2010 rok) dotarło 3322 osób z ponad 40 krajów. 33 edycja biegu wystartuje 25 września 2011.

W ramach 33. Maratonu Warszawskiego odbędzie się Bieg Olimpijski - nowa inicjatywa Fundacji „Maraton Warszawski". Zawodnicy ośmiokilometrowego biegu wystartują 10 minut po maratończykach. Bieg Olimpijski jest idealną okazją dla wszystkich średniodystansowców, którzy chcą poczuć atmosferę jednego z największych biegów ulicznych w Polsce. W tym biegu na starcie wszyscy są równi, a na mecie każdy jest zwycięzcą. Zapisy ruszą 1 lipca na stronie internetowej Maratonu Warszawskiego. Liczba miejsc jest limitowana i tylko 1000 pierwszych osób weźmie udział w zawodach.

W tym biegu wezmą udział m.in. polscy olimpijczycy i pracownicy Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członkowie rodziny i przyjaciele tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Prezesa. Na starcie staną medaliści olimpijscy, m.in.:

 • Leszek Blanik - Mistrz Olimpijski w gimnastyce z Pekinu (2008),
 • Paweł Nastula - Mistrz Olimpijski w judo z Atlanty (1996),
 • Andrzej Wroński - dwukrotny Mistrz Olimpijski w zapasach z Seulu (1988) oraz Atlanty (1996),
 • Robert Korzeniowski - czterokrotny Mistrz Olimpijski w chodzie z Atlanty (1996), Sydney (2000) oraz Aten (2004),
 • Adam Korol - Mistrz Olimpijski w wioślarstwie z Pekinu (2008),
 • Szymon Kołecki - dwukrotny (brązowy i srebrny) medalista olimpijski w podnoszeniu ciężarów z Sydney (2000) i Pekinu (2008),
 • Adam Krzesiński - sekretarz generalny PKOl - dwukrotny (srebrny i brązowy) medalista olimpijski w szermierce z Barcelony (1992) i Atlanty (1996),
 • Dariusz Goździak - Mistrz Olimpijski w pięcioboju nowoczesnym z Barcelony (1992),
 • Marian Sypniewski - dwukrotny, brązowy medalista olimpijski w szermierce
  z Moskwy (1980) i Barcelony (1992).
  {moscomment}