Strona zawodów
Dział poświęcony imprezie
fot. Ilona Berezowska
Ilona Berezowska: 42. edycja Maratonu Warszawskiego w niczym nie będzie przypominała poprzednich. Uczestnicy maratonu, których liczbę ograniczono do 1000, będą startować w czterech turach rozbitych na 2 dni. Bieg odbędzie się po 5-kilometrowej pętli. Tuż przed startem i zaraz po przekroczeniu mety trzeba będzie założyć maseczki. Do tego miasteczko biegacza nie będzie już miejscem do odpoczynku i dzielenia się wrażeniami z innymi. Nie będzie również masażystów, a liczba wolontariuszy została ograniczona do minimum. Nie ma też co liczyć na medale na mecie. Te, są częścią zamkniętych, indywidualnych pakietów.
W takich warunkach na swój debiut w tej imprezie zdecydował się Kuba Nowak, który do biegania wraca po kontuzji.
To będzie mój pierwszy Maraton Warszawski, ale nie pierwszy w Warszawie. Do tej pory startowałem wiosną w Orlen Warsaw Marathon i w Warszawie zrobiłem swoją życiówkę”- mówi wicemistrz Polski w maratonie z 2015 r., który do nietypowej trasy przygotowywał się na stadionie. - Przyzwyczajałem głowę do kółek.
- dodał Kuba Nowak.
Anna Łapińska, pętle lubi. Druga zawodniczka na mecie Maratonu Warszawskiego z 2018 r., w czasie pandemii odpoczęła i nabrała ochoty na bieganie.
Moim planem minimum jest ukończenie biegu, ale jednocześnie chciałabym to zrobić w przyzwoitym czasie. Treningi wypadły pozytywnie, jestem więc dobrej myśli
- zapewnia Anna Łapińska.
Oprócz biegu stacjonarnego, odbędzie się również wersja wirtualna. Na taką opcję zdecydowała się m.in. Patrycja Bereznowska. Specjalistka od długiego dystansu, tym razem pobiegnie towarzysko 5 km. „ To będzie dla mnie bieg rekreacyjny. Pobiegnę w swojej gminie, w towarzystwie przyjaciół
- deklaruje zwyciężczyni m.in.Spartathlonu, rekordzistka Badwater.
Na rekreację i trening nastawia się m.in. Justyna Święty- Ersetic, specjalistka 400 m, mistrzyni Europy z 2018 r. Zarówno ona, jak i świeżo upieczona mistrzyni Polski na 800m Joanna Jóźwik pobiegną 5 km. Z kolei Henryk Szost zaplanował rekreacyjny pełny dystans.
To będzie chyba pierwszy dystans maratoński zrobiony na treningu
- mówił rekordzista Polski w maratonie, który dopiero rozpoczyna przygotowania do swojej imprezy docelowej.
Chociaż faworyci biegu stacjonarnego nie planują poprawiania rekordu, nie kryją też radości z faktu, że impreza w ogóle się odbędzie. W to, że do tego dojdzie, nie wątpił jedynie Marek Tronina, dyrektor biegu.
Po prostu mieliśmy cel. Chcieliśmy, żeby maraton miał ciągłość i się odbył, nawet w ograniczonej. Zmienionej formie.
Starty poszczególnych tur:
• I tura, start 26.09.2020r. (sobota) godz. 16:00, limit czasu: 6 godzin 30 minut
• II tura, start 27.09.2020r. (niedziela) godz. 0:00, limit czasu: 6 godzin 30 minut
• III tura, start 27.09.2020r. (niedziela) godz. 8:00, limit czasu: 4 godziny
• IV tura, start 27.09.2020r. (niedziela) godz. 13:00, limit czasu: 6 godzin