Mariusz "Miodzio" Mioduszewski: Tegoroczna, jedenasta edycja Maratonu Komandosa organizowana przez Wojskowy Klub Biegacza "META" Lubliniec oraz Jednostkę Wojskową Komandosów dostarczyła nam nowych niezapomnianych wrażeń. Niekwestionowanymi liderami tegorocznej edycji Maratonu Komandosa byli por. Piotr Szpigiel z 9 Brygady Kawalerii Pancernej Braniewo z czasem 02:55:40 i Arleta Meloch z Runners Team Jeżewo z czasem 03:55:13. Oboje stali się nowymi liderami jedenastoletniej tradycji Maratonu Komandosa i oboje złamali magiczne bariery 3 i 4 godzin (dotychczasowy rekord trasy należały do sierż.szt.Pawła Piotraschke 03:06,23 i ppor. Justyny Kępy 04:35:55).

Ponadto dotychczasowa mistrzyni Maratonu Komandosa, ppor.Justyna Kępa z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z czasem 04:11:50 poprawiła swój zeszłoroczny rekord trasy wśród pań. Udało się to również kpr. pchor. Renacie Przybylskiej z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z czasem  04:32:40, która jako trzecia kobieta również pobiła zeszłoroczny rekord Justyny.

To niewiarygodne wyniki, których nikt się chyba nie spodziewał pomimo wyśmienitych, jak na ten szczególnie trudny maraton, warunków pogodowych: mróz ok. 5 st. C poniżej zera, bez opadów, suche i twarde podłoże (bez błota i luźnego piasku). Jedynie porywisty i mroźny wiatr mógł czasami dawać się we znaki naszym maratońskim komandosom.

Padł również rekord frekwencji, bowiem maraton ukończyło i zostało oficjalnie sklasyfikowanych 431 zawodników w tym 21 kobiet (dla porównania w 2013 roku - 412 zawodników w tym 19 kobiet.

Obserwowałem przygotowania zawodników przed startem, ich zmagania w czasie tego morderczego biegu oraz ich entuzjazm i radość na mecie (czasem ze łzami w oczach i grymasem na twarzy finiszujących). Co prawda nie jestem fachowcem w dziedzinie fotografii, ale zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego wspaniałego święta maratonu w wersji ekstremalnej. Szczególne słowa uznania kieruję do organizatorów tego wspaniałego biegu, którzy jak co roku wiedzą jak dobrze zorganizować bieg i jak zachęcić jego uczestników do kolejnego powrotu na komandoską ścieżkę. Cieszę się również, że rozszerzyli formułę imprezy o zorganizowany po raz pierwszy Minimaraton Komandosa dla dzieci, w którym wystartowało 10 minikomandosów. Dziękuję!

Mariusz "Miodzio" MIODUSZEWSKI - ukończonych 6 edycji Maratonu Komandosa 2008-2013 (w tym roku w roli obserwatora).
 
 
{moscomment}