Mariusz "Miodzio" Mioduszewski: Maratońscy „komandosi” są już zapewne na końcowym etapie przygotowań do kolejnej, niełatwej przygody z mundurem, bowiem za kilka dni rusza dziewiąta już, edycja jedynego takiego maratonu w Polsce – „Maratonu Komandosa”. Biegu organizowanego z pasją i zapałem przez Wojskowy Klub Biegacza „Meta” Lubliniec i Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu od lat.

To niezwykły bieg, nie tylko dla miłośników dystansu maratońskiego. To bieg dla pasjonatów i miłośników mundurów. To przygoda dla ludzi, którzy potrafią zmierzyć się z samym sobą pokonując siły natury ze szczególnym naciskiem na wzmożoną dodatkowym ciężarem siłę grawitacji. Ważący nie mniej niż 10 kg plecak na całej długości trasy zdecydowanie nie pomaga w pokonaniu dystansu ponad 42 km.

Dodatkowego „kolorytu” dodaje pełne umundurowanie polowe (ćwiczebne) tj. mundur z bluzą na długi rękaw, obuwie taktyczne i nakrycie głowy (czapka, beret) oraz fakt, że „dotankować się” można tylko raz podczas całego maratonu i to tylko na półmetku.

Pomimo utrudnionej formuły biegu, który odbywa się w terenie lesistym często przy deszczowej lub śnieżnej pogodzie na liście startowej w tym roku jest ponad 350 zarejestrowanych, opłaconych i gotowych do startu zawodników i zawodniczek (w tym - 16 Pań, dla których nie ma taryfy ulgowej, muszą spełnić te same rygory co Panowie).

Niektórzy decydują się na udział w biegu, bo szukają źródła dodatkowej adrenaliny, niektórzy chcą przesunąć granice własnej wytrzymałości, ale większość to Ci co startują tam od lat. Raz spróbowali i nie potrafią odmówić sobie udziału w kolejnym roku.

I co ciekawe, wszystkie Panie zawsze kończą Maraton Komandosa, Panom zdarza się czasem nie dobiec do mety.  

Spróbujcie. To magiczny bieg maratoński.
Do zobaczenia na komandoskiej ścieżce.
Mariusz „Miodzie” MIODUSZEWSKI

P.S. Kilka fotek w załączeniu z MK edycji 2008-2011 odpowiadający na pytanie - Jaki jest Maraton Komandosa …?.

Więcej w dziale Maraton i Półmaraton Komadosa

 
Jednoczący


Bolesny


Dający do myślenia


Dający satysfakcję


Przypominający


Udawadniający


Upadlający


Wspierający


Wyrabiający kondycję


Wyziębiający


Zgrywający


Poprawiający nastrój


Rozweselający


Mrożący


Międzynarodowy


Intergrujący


Satysfakcjonujący

{moscomment}