kpt. Andrzej  Liśniewski: 11.02.2012 r. już po raz trzeci żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze BOR, a także przedstawiciele innych służb mundurowych oraz  osoby cywilne wzięli udział w 3 Półmaratonie Komandosa.  Ponad 162 osoby, w tym 6 kobiet  podjęło wyzwanie walki na trudnej trasie zawodów. Bieg zorganizowany  przez pracowników i  studentów  Wojskowej Akademii Technicznej, zawodników  Wojskowego Klubu Biegacza „META” z Lublińca  oraz żołnierzy Jednostki Specjalnej Komandosów z Lublińca miał na celu integrację środowiska służb mundurowych, przybliżenie społeczności Warszawy ciężkiego treningu biegowego służb mundurowych  oraz  pokazanie że bezpośrednia walka z własnymi słabościami jest  ważnym elementem naszego codziennego życia!

Podczas  Półmaratonu Komandosa zawodnicy mieli  do pokonania dystans  ponad  21 km. Trasa tegorocznego biegu wiodła  przez tereny poligonowe Akademii  oraz urocze trudno dostępne tereny   Kampinoskiego Parku Narodowego.  Bieg toczył się przy silnym mrozie, w bardzo trudnym terenie. Ścieżki był pokryte lodem, było ślisko, a dodatkową trudność stanowił ubiór zawodników. Obowiązkowy strój uczestnika biegu, to bowiem długie spodnie, bluza, buty o wysokości co najmniej 22 cm i plecak wojskowy, który powinien ważyć co najmniej 10 kg.

Zawody wygrał szeregowy Błażej Brzeziński z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy uzyskując  czas 1 godzina, 26 minut i 44 sekundy.  Szer. Błażej Brzeziński jest mistrzem Polski w maratonie.  Drugie miejsce zajął podinspektor Maciej Wojciechowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (czas: 01:30:09), a na trzecim miejscu uplasował się sierżant podchorąży Piotr Bartoszewski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (czas: 01:32: 39).

Pierwsza wśród kobiet była szeregowa podchorąży Justyna Kępa z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (02:00:57), zajmując w klasyfikacji generalnej 44. miejsce. Druga na mecie po morderczym biegu zameldowała sierż. pchor. Bogusława OZIMEK się z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (02:17:04). Trzecie miejsce zajęła funkcjonariuszka Straży Miejskiej m.st. Warszawy Pani Agata NERĆ (02:32:02).

Klasyfikacja  drużynowa ułożyła się pod dyktando zawodników Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. To oni wywalczyli 1 miejsce i zdobyli Puchar Rektora-Komendanta WAT. 2 miejsce drużynowo zajęli zawodnicy reprezentujący  Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej przypadło zawodnikom Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy!

Najlepszym zawodnikiem z Wojskowej Akademii Technicznej okazał się st.szer.pchor. Michał WOJCIECHOWSKI który z czasem 01:45:36 uplasował się na 14 pozycji w klasyfikacji generalnej. Wraz  z  pchor. Jarosławek KURKIEM (17 miejsce)  oraz sierż. pchor. Karolem CZUBĄ (23 miejsce)  wywalczyli 4 miejsce w klasyfikacji  drużynowej zawodów zostawiając za swoimi plecami dobrze przygotowanych zawodników a Akademii Marynarki Wojennej, Jednostki Wojskowej Komandosów, Komendy Głównej Straży Granicznej.Gratulacje….

kpt. Andrzej LIŚNIEWSKI

W zawodach wzięło udział:
102 – żołnierzy;   12 – policjantów;   6 – funkcjonariuszy straży granicznej;    4 –funkcjonariuszy  BOR;  3 – strażaków JRG; 4 -  strażników  SUFO ….oraz aż  28 –  osób cywilnych.
Najliczniejsze reprezentacje:  27 zawodników  z WAT;  12 zawodników z WSOWLąd.; 7 zawodników  z 10 Warszawskiego pułku samochodowego; 6 zawodników z  - JW NIL.