Strona zawodów
Regulamin

TRASA

Dział poświęcony imprezie
FOTORELACJA 2013 (fot. Dorota Świderska)

FOTORELACJA 2012 (fot. Dorota Świderska)

DYSKUSJA 2013

Za niespełna 2 miesiące – 15.08.2014 w Trójmieście odbędzie się Jubileuszowy XX Maraton Solidarności. Do 31 lipca opłata startowa wynosi 70 zł. Na zawodników czeka ciekawa choć nieco zmieniona trasa. Dokładny opis i mapę można obejrzeć na poniższych schematach.

Przypominamy, że w związku z planowanym remontem ulic przy Westerplatte trasa zostanie skierowana w kierunku stadionu piłkarskiego PGE Arena oraz Stoczni Gdańskiej oraz w stronę morza z dwoma ciekawymi nawrotami. Na pewno trasa nie straci na atrakcyjności. Meta, przez wielu uważana za najpiękniejszą w Polsce pozostanie nadal na Gdańskiej Starówce a ostatnie metry tradycyjnie zawodnicy będą pokonywać na Długim Targu. Bieg rozpocznie się w Gdyni – start honorowy spod Pomnika Ofiar Grudnia’70. W tym roku biegacze pobiegną także do portu w Gdyni gdzie będą mogli podziwiać okręt Błyskawica.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową trasą maratonu.


TRASA

(mapa opracowana na podstawie openstreetmap.org.pl)WYCINEK TRASY 20-40 km

SCEMAT METY

OPIS TRASY
Prezentujemy nową trasę XX edycji maratonu "Solidarności".

42 kilometry ulicami Trójmiasta . Start w Gdyni przy Pomniku Ofiar Grudnia 70 ', meta na przepięknej Starówce Gdańska . Po drodze ulica Świętojańska i Skwer Kościuszki w Gdyni główna arteria w kierunku Gdańska przez Sopot oraz dziesiątki zabytków oraz ważnych trójmiejskich obiektów .


Część I. 0 - 10 km

Start - Al. . Marszałka Piłsudskiego z Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 ' ( start honorowy 9.45)
10.00 ruszamy w stronę najważniejszej i reprezentacyjnej ulicy Gdyni - Świętojańskiej uznawanej za "salon handlowy" mijając po drodze Urząd Miejski w kierunku Skweru Kościuszki Największą atrakcją są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie ,polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec - Dar Pomorza. Po nawrocie wracamy ul. Świętojańską w stronę Sopotu.

Biegnąc Aleją Zwycięstwa mijamy liczne obiekty handlowe ( KLIF ) opuszczamy granice administracyjne Gdyni i lekkim podbiegiem wbiegamy do Sopotu na Aleję Niepodległości .

Część II . 10 - 15 km

Aleja Niepodległości to główna ulica Sopotu łącząca Gdynię z Gdańskiem o długości 4,5 km. Po obu stronach ulicy zróżnicowana zabudowa z kamieniczkami z XIX wieku. Wiele z nich wpisanych jest do rejestru zabytków . Ulica tętniąca życiem nadmorskiego kurortu.

Część III. 15 - 20 km

Żegnamy Sopot i wbiegamy na Aleję Grunwaldzką w Gdańsku ,która przebiega przez kilka dzielnic i osiedli . Mijamy uczelnie , parki , obiekty usługowe i kulturalne : Galeria Bałtycka, CH Manhattan, Opera Bałtycka oraz bardzo gęstą i zróżnicowaną zabudowę .
Tutaj również miniemy półmetek maratonu .

Część IV. 20 - 25 km

Z Alei Zwycięstwa wbiegamy obok Placu Zebrań Ludowych na most Błędnik ,skręcamy w lewo obok "Zieleniaka" najwyższego wieżowca w Gdańsku - 90 m i przez około 2 km po płaskiej nawierzchni ulicy Jana z Kolna mijamy Plac Trzech Krzyży nowoczesny budynek Europejskiego Centrum Solidarności , Stocznię Gdańską i 25 kilometr .

Część V . 25 - 30 km

Kierujemy się do morza , lekki podbieg na ulicę Marynarki Polskiej , skręcamy w ulicę Żaglową i w oddali ukazuje się nam bryła bursztynowego stadionu PGE Arena oraz nowoczesny budynek Międzynarodowych Targów Gdańskich . Na ulicy Uczniowskiej robimy nawrót i tą samą trasą biegniemy w kierunku Nowego Portu . Przy ulicy Wyzwolenia ostatnia "nawrotka" i powrót do mety .

Część VI. 30 - 42 km

Uliczkami Starego Miasta : Wałowa , Aksamitna , Gnilna ,Rajska, Wielkie Młyny ,Pańska Węglarska i Tkacka zbliżamy się do serca Starówki Gdańska . Po drodze mijamy szkołę Muzyczną CH Medison , Zbrojownię , Halę Targową . Z ulicy Tkackiej przy dopingu kilkutysięcznej rzeszy kibiców wbiegamy na ostatni odcinek trasy maratonu - ulicę Długą . Lekki zbieg wśród malowniczych kamieniczek Starego Miasta i linia mety na Długim Targu. Zwycięstwo ! 

 

 

{moscomment}