Rekordowa liczba ponad 5000 osób zarejestrowała się na III Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego, który rozpocznie się już 7 września w Krynicy-Zdrój. Zapisy na to jedno z największych wydarzeń sportowych w Polsce wciąż trwają. Na biegaczy czeka rekordowa pula nagród pieniężnych – aż 450 000 złotych. Nagrodą główną Festiwalu jest samochód osobowy Fiat 500. Zostanie on rozlosowany wśród biegaczy, którzy ukończą wymagający „Koral Maraton”. 

5000 zarejestrowanych uczestników to imponująca liczba, biorąc pod uwagę, że Festiwal Biegowy liczy sobie dopiero 3 lata. W I edycji w 2010 roku wzięło udział 1000 biegaczy, w II edycji w 2011 roku – 2500 zawodników. W tak szybkim tempie nie rozwija się żadna inna impreza sportowa w Polsce. Jej siłą jej różnorodność – na Festiwalu Biegowym każdy znajdzie coś dla siebie. Zawodowi biegacze nie przejdą obojętnie obok „Biegu 7 Dolin” – już dzisiaj największym tego typu biegiem w Polsce i jednym z największych w Europie.

Liczba aż 5000 zarejestrowanych uczestników, to ogromny sukces biorąc pod uwagę, że to dopiero III edycja naszej imprezy – mówi pomysłodawca i organizator Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego, Zygmunt Berdychowski. Przede wszystkim udało się nam w rekordowo krótkim czasie dołączyć do grona największych wydarzeń biegowych w Polsce. Sukcesem jest także pozyskanie Mistrzostw Świata w Biegach Górskich, które za rok odbędą się w ramach Festiwalu Biegowego.
Program Festiwalu Biegowego przewiduje rozegranie ponad 20 biegów o łącznej długości tras przekraczającej 200 km. Trzy główne biegi to:  Życiowa Dziesiątka na najszybszej w Polsce  trasie  z Krynicy-Zdrój do Muszyny, Koral Maraton – jeden z najtrudniejszych maratonów oraz Bieg 7 Dolin – największy ultramaraton w kraju na dystansie  100 km wiodący szlakami Beskidu Sądeckiego. Równie bogaty jak w poprzednich latach będzie program biegów dla dzieci na krynickim deptaku. Ponadto, na uczestników Festiwalu Biegowego w 2012 roku czeka wiele nowości – przede wszystkim, zawody rozpoczynają się już w piątek, 7 września,  o godz. 19:00 – wówczas wystartuje Giełdowa Mila. Nowością jest także Festiwal Sztafet Maratońskich, który zostanie rozegrany w ramach Koral Maratonu. Drużyny złożone z 4 zawodników pokonujących kolejno odcinki 10 + 10 + 10 + 12,195 km.
Miłośnicy biegania po górach  będą mogli spróbować swoich sił na trasach anglosaskich na Jaworzynie, na których w 2013 roku zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich.  W Krynicy, już po raz trzeci, rozegrana zostanie także rywalizacja na  „Najszybszą Rodzinę w Polsce” oraz „Najszybszą Firmę w Polsce”.

Wyróżnienia dla Festiwalu Biegowego
Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego został uznany przez portal MaratonyPolskie.pl  za najciekawsze wydarzenie biegowe ubiegłego roku. Tym samym otrzymał wyróżnienie FILIPIDES 2011 w kategorii „Najciekawsza Formuła". Ponadto, czytelnicy portalu przyznali mu odznakę „ZŁOTY BIEG”, będącą najwyższym wyróżnieniem przyznawanym imprezom biegowym w Polsce. Pierwsza edycja Festiwalu została uznana w 2010 roku za „Debiut Organizacyjny Roku", a jej pomysłodawca, Zygmunt Berdychowski otrzymał wyróżnienie FILIPIDES w kategorii „Najlepszy Mecenas Biegów 2010".

Partnerzy:
Partnerami Festiwalu Biegowego Krynicy-Zdrój są m.in.: TAURON KORAL, Grupa MASPEX, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Orange Polska, KGHM Polska Miedź S.A., PKN ORLEN, Deutsche Bank, Garmin, Under Armour, Vibram FiveFingers i TIMEX. Partnerem medycznym Festiwalu jest Carolina Medical Center. Festiwal Biegowy uzyskał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Instytut Studiów Wschodnich
Organizatorem Festiwalu Biegowego, będącego integralną częścią Forum Ekonomicznego w Krynicy, jest Instytut Studiów Wschodnich. Od 1993 roku Instytut prowadzi działalność na rzecz współpracy pomiędzy państwami europejskimi, szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej. Projekty realizowane na różnych szczeblach służą rozwojowi kontaktów politycznych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych pomiędzy państwami tego regionu.

Forum Ekonomiczne

Forum w Krynicy organizowane jest przez Instytut Studiów Wschodnich od 1991 roku. Jego misją jest stworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej między Unią Europejską a krajami sąsiadującymi. Co roku na Forum przyjeżdża ponad 2500 gości – liderów życia politycznego, gospodarczego i społecznego oraz 500 dziennikarzy z blisko 60 krajów Europy, Azji i Ameryki. Jest to największe tego typu wydarzenie w  Europie Środkowo-Wchodniej. Więcej informacji: www.forum-ekonomiczne.pl
{moscomment}