K2-opis

K2 (Czogori, Godwin Austen) - drugi co do wysokości (po Mount Everest) szczyt Ziemi. Wysokość 8 611 m n.p.m.

Położony w Pakistanie. Nazwa K2 wzięła się z pomiarów Karakorum dokonanych przez T.G. Montgomerie'go w 1856 r. K oznacza Karakorum, 2 - drugi szczyt tych gór.

Uważany za jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników do zdobycia. K2 jest tak niebezpieczny przede wszystkim dlatego, że trudności techniczne (wspinaczkowe) w drodze na wierzchołek znajdują się bardzo wysoko, w okolicy 8000 metrów. Wielu himalaistów poniosło śmierć próbując zmierzyć się z K2. Jeden z ostatnich ośmiotysięczników niezdobyty zimą. W rejonie K2 panują ekstremalne warunki pogodowe. Zimą temperatura spada nawet do -45 stopni Celsjusza, a prędkość wiatru dochodzi do 200 km/h. Taka pogoda powoduje, że niewielu jest wspinaczy chcących zdobyć ten szczyt zimą. Także latem rejon charakteryzuje się bardzo zmienną pogodą. K2 jest określana przez wielu jako najtrudniejsza góra świata. 

Pierwszy raz szczyt został zdobyty 31 lipca 1954 przez wyprawę włoską - Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. Pierwszym polskim wejściem na K2 była wyprawa Wandy Rutkiewicz 23 czerwca 1986 roku. Jednocześnie Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2. W tej wyprawie brali udział również: Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski, Wojciech Wróż i Przemysław Piasecki.

Wcześniej  w 1976 ekspedycja prowadzona przez Janusza Kurczaba była bardzo blisko powodzenia.  Nie korzystając z pomocy tragarzy wysokościowych ekspedycja ta niemal zdobyła górę, cofając się 200 m od jego szczytu. Polacy wytyczyli lub dokończyli cztery z dziewięciu dróg wiodących na szczyt, w drogę nazywaną Magiczną Linią oraz Polską drogę. Ta ostatnia została wytyczona przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego na południowej ścianie K2. Na drodze tej zginął Piotrowski. Na K2 zginęli też: Halina Kruger-Syrokomska i Wojciech Wróż. U podnóża K2 pochowana jest Dobrosława Miodowicz-Wolf. Za pomoc koledze w trakcie wyprawy na K2 Piotr Pustelnik otrzymał nagrodę Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Szczyt K2 osiągnęło do tej pory niespełna 200 wspinaczy, z czego średnio co siódmy poległ na jej zboczach podczas schodzenia do bazy.

W 2003 roku polscy himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zorganizowali zimową wyprawę na K2. Wyprawa nie osiągnęła celu.

 

Na podstawie: wikipedia.pl

 

Napisz komentarz (0 Komentarzy)