Fundacja Anny Wierskiej, DAR SZPIKU: Na świecie jest już ponad dziesięć tysięcy osób, które oddały swój szpik. Wśród nich były małe dzieci, a nawet niemowlęta. Dzięki nim udało się uratować wielu chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi. BY ZOSTAĆ POTENCJALNYM DAWCĄ SZPIKU: zgłoś się do punktu krwiodawstwa, gdzie zostanie pobrana niewielka ilości krwi (30 ml).Po zbadaniu próbki zostaną określane antygeny zgodności tkankowych - powstanie swoista mapa, którą specjaliści spróbują dopasować do mapy osoby poszukującej szpiku.

PAMIĘTAJ 


Twoja decyzja, to dopiero pierwszy krok. Pobranie szpiku od Ciebie nastąpi tylko wówczas, gdy znajdzie się chory z identycznym szpikiem jak Twój. 

NA CZYM POLEGA ZABIEGPOBIERANIA SZPIKU
Pobranie szpiku jest bardzo proste i bezbolesne.

POBRANIE SZPIKU
Jedną z metod pozyskania komórek szpikowych jest ich wyselekcjonowanie z krwi przy użyciu urządzenia zwanego separatorem szpiku. Krew pobierana z żyły lewej ręki, przechodzi przez to urządzenie i wraca do dawcy przez żyłę prawej ręki. Sam zabieg jest bezinwazyjny i trwa do 4 godzin. Po 2-4 tygodniach następuje całkowita regeneracja szpiku w organizmie dawcy.

ZAPYTAJ SWOJEGO LEKARZA, ON TO POTWIERDZI{moscomment}