RELACJA i ZDJĘCIA Z BIEGU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
RELACJA I ZDJĘCIA Z BIEGU PAST-y

Dział poświęcony Triadzie Biegowej

Strona www - Aktywna Warszawa

Daniel Bogacki (ASICS Polska) opowiedział o koszulce technicznej przygotowanej przez firmę Asics na 25. Bieg Powstania Warszawskiego. W sobotni wieczór  25.07.2015 taką koszulkę ubierze 10 tys. biegaczy.

Z naszej strony możemy dopowiedzieć, że grafikę na koszulkę przygotował zespół graficzny Maratończyka.pl (W. Szota). Projekt został oparty na kanwie zdjęcia fotografa powstańczego Tadeusza Bukowskiego. Grafika została zaprojektowana w ten sposób aby farba w jak najmniejszym stopniu naruszała strukturę koszulki technicznej, zachowując swoją zdolność do odprowadzania wilgoci. Użyto tylko trzech kolorów (2 odcienie szarości i  kolor ceglany), natomiast czwartą barwę stanowi czerń koszulki.

W stosunku do zdjęcia Tadeusza Bukowskiego, grafikę wzbogacono o opaskę biało-czerwoną na hełmie. Detale zdjęcia zostały mocno uproszczone i w dużym stopniu ponownie odręcznie odrysowane, aby spełnić wymagania techniczne nadruku sitodrukowego. Rysunek uzupełnia logotyp biegu i fraza:  "Za Każdy Kamień Twój Stolico", z powstańczej pieśni "Warszawskie Dzieci", po raz pierwszy wyemitowanej 8 sierpnia 1944 przez radiostację Błyskawica.

Słowa piosenki mają w tym wypadku wyjątkowo wymowny charakter. Na zdjęciu Tadeusza Bukowskiego została przedstawiona mogiła żołnierzy z Batalionu Chrobry I, poległych 31.08.1944, w skrzydle zbombardowanego Pasażu Simonsa przy ul. Wyjazd.  W gruzach Pasażu poległo ok. 200 Powstańców. Szczątki połowy z nich pozostały na zawsze w  zasypanych piwnicach i można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że spoczywają tam do dziś. W czasie powojennej ekshumacji wydobyto jedynie 99 ciał.

Sam budynek znajdował się między ul. Długą, a Parkiem Krasińskich, obok gmachu Arsenału,  przy Pl. Bankowym. Przed wojną był 6-piętrowym domem towarowym. W czasie powstania Pasaż Simonsa stanowił powstańczą redutę broniącą dostępu do Starówki. Nalot spowodował zawalenie się części budynku aż do piwnic. Do dziś zachowały się fragmenty żelbetonowej konstrukcji, opatrzone tabliczką z informacją: "To są resztki Pasażu Simonsa powstańczej reduty Batalionu Chrobry". Obok znajduje się też pomnik poświęcony poległym powstańcom. W momencie wybuchu powstania batalion liczył ponad 400-450 żołnierzy, w trakcie walk poległo ponad 300 żołnierzy.

Tadeusz Bukowski, ps. "Bończa" (ur. 22 kwietnia 1909 w Warszawie, zm. 21 listopada 1980 w Warszawie), był  fotoreporterem Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Wiele zdjęć ukrył tuż przed dostaniem się na Powiślu do niemieckiej niewoli. Po wojnie udało się odzyskać znaczną część negatywów. Zdjęcie mogiły powstańców z Chrobrego pochodzi z albumu fotograficznego "Warszawa w dniach powstania 1944" wydaną przez Krajową Agencję Wydawniczą, w 1980 roku.

Mamy nadzieję, że projekt będzie dobrym sposobem na uczczenie pamięci poległych w Powstaniu Warszawskim i koszulki będziecie nosić z dumą.

 

Pomnik Batalionu Chrobry w Parku Krasińskich w Warszawie
 
 

 
Fragmenty zachowanych fundamentów Pasażu Simonsa

Szczątki Powstańców wydobyte z ruin podczas powojennej ekshumacji
 
  Pasaż Simonsa na początku XX wieku
 
Pasaż Simonsa uszkodzony podczas działań wojennych w 1939 roku

  Ruiny Pasażu Simonsa w 1945 roku


Zdjęcie Tadeusza Bukowskiego 

{moscomment}