WYNIKI 

FOTORELACJA (fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota)

GALERIA - cz. 1 - cz. 4

FILM 2014

Strona www - Aktywna Warszawa
  Dział poświęcony Triadzie Biegowej

Fotorelacja (fot. Dorota Świderska) 2013
FILM 2013 

 

Biegacze jako jedni z pierwszych rozpoczęli obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Warszawie (26.07.2014) odbył się 24. Bieg Powstania Warszawskiego i I Bieg PAST-y. Wieczorny Bieg Powstania Warszawskiego zgromadził rekordową ilość biegaczy. Wystartowali i tak tylko ci, którym udało się zdobyć dużo wcześniej pakiet startowy.

Zawody odbyły się na dystansach 5 i 10 km. Na starcie pojawiło się około 10 tys. osób, aby biegowo złożył hołd powstańczej Warszawie. To co cechuje ten bieg to podniosła, niepowtarzalna atmosfera. Wzdłuż trasy biegu ustawione były znicze, z głośników płynęły odgłosy walk, grupa historyczna "Radosław" wystawiła swoje posterunki, a na Gmachu Wytwórni Papierów Wartościowych, o którą toczono zacięte walki pojawił się pokaz wizualizacji świetlnej. Temu wszystkiemu przyglądali się ze wzruszeniem goście specjalni - czyli uczestnicy tych dramatycznych chwil, Powstańcy Warszawscy.

Już dwie godziny przed biegiem, biegacze licznie wypełnili plac przed budynkiem Polonii Warszawa. Warto tu przypomnieć, że jest to miejsce także uświęcone krwią powstańców. W nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku, bataliony "Zośka", "Pięść" i „Czata 49", podjęły dramatyczną i nieudaną próbę przebicia się na Żoliborz. Na płycie boiska poległo 12 powstańców. Na murze okalającym stadion Polonii znajdują się „murale” poświęcone tym wydarzeniom, a w fasadzie gmachu głównego wmurowana jest pamiątkowa tablica.

Tam gdzie dziś był najtrudniejszy podbieg w czasie biegu, czyli ul. Sanguszki i Konwiktorska, podczas powstania przebiegała linia frontu.

Wspaniała tradycją imprezy jest zakładanie biało-czerwonych opasek powstańczych. Przygotował je dla uczestników organizator zawodów czyli od niedawna Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (dawny Wosir). Na stoiskach partnerów biegu można było także skorzystać z licznie przygotowanych atrakcji .
Start poprzedziła wspólna rozgrzewka. Następnie uczestnicy biegu na 5 km, pozdrowili zgromadzonych na honorowej trybunie powstańców, odśpiewali Rotę i godz. 20:40 ruszyli na trasę przebiegającą przez miejscach walk: ul. Konwiktorską do ul. Bonifraterskiej, skręt w lewo do ul. Miodowej, Krakowskie Przedmieście i Karowa, następnie do Wybrzeża Gdańskiego, i ulicą Sanguszki do Konwiktorskiej.

O godz. 21:00 w kilku grupach ruszyli zawodnicy biegu na 10 km. Musieli oni pokonać powyższa trasę dwukrotnie. Męczący był szczególnie podbieg na ul. Sanguszki, który w przypadku dłuższego dystansu trzeba było pokonać oczywiście dwa razy.
Wymiar sportowy w tej imprezie ma znacznie drugorzędne choć na pewno wielu uczestników chciało wypaść jak najlepiej. Trudno było jednak uzyskać dobre wyniki ponieważ mimo, że zawody obywają sie o późnej porze to i tak było bardzo gorąco. Wyprzedzanie na trasie też było utrudnione, ze względu na duża ilość startujących.

Dystans 5 km pierwszy pokonał, podobnie jak w zeszłym roku, Artur Kozłowski z Sieradza osiągając wynik 14:27, 18 sekund za nim na mecie pojawił się Mariusz Giżyński z czasem 14:45. Trzecie miejsce zajął Jacek Wichowski z rezultatem 15:24. I stopień podium wśród kobiet należał do Ewy Chreścionko  z Otwocka, która pokonała dystans w czasie 17:14. Druga na mecie pojawiła się Emilia Kondeja z wynikiem 17:38. Trzecie miejsce zajęła Dominika Stelmach z rezultatem 18:44.

Na dystansie 10 km, zwyciężył Michał Kaczmarek, który ukończył bieg w czasie 31:22. Drugie miejsce zajął Maciej Badurek z wynikiem 31:38. Trzecie miejsce przypadło Pawłowi Ochalowi, który przybiegł na metę z rezultatem 32:02.   
Wśród kobiet na dystansie 10 km bezkonkurencyjna była żona Pawła Ochala, Olga Ochal, która swoje rywalki zostawiła daleko w tyle. Wynik jaki uzyskała - 35:12, był o ponad 4 minut lepszy od czasu drugiej zawodniczki - Emilli Zielińskiej z Warszawy, która pokonała dystans w czasie 39:21. Warto dodać, że w ubiegłym roku Emilia Zielińska także była druga na tym dystansie. Trzecie miejsce zajęła Anna Gosk, która uzyskała wynik 39:33.

Maratończyk.pl był oficjalnym patronem imprezy. Zapraszamy Was do oglądania naszych galerii zdjęciowych i filmów z imprezy, które będziemy publikować  w najbliższych dniach oraz oczywiście prosimy abyście podzielili się swoimi wrażeniami z biegu.

FOTORELACJA
(fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota)

 

{moscomment}