Relacja 2012
FILM - edycja 22 (rok 2012)

 

Zespół WOSIR:  Historyczne trasy treningów
Organizatorzy przygotowali dla biegaczy trzy historyczne treningi biegowe w tym jeden pokrywający się z trasą Biegu Powstania Warszawskiego. Naszym założeniem, podobnie jak i naszych partnerów jest nie tylko przyczyniać się do popularyzacji biegania, ale szczególny nacisk kładziemy na edukację. Tym razem zaproponowaliśmy formę poznawania historii w trakcie samego biegania – mówi Marcin Kuriata z WOSiR. Dużym wyróżnikiem treningów będzie uczestnictwo trenera (12tri.pl), który przeprowadzi krótką rozgrzewkę i przewodnika (Muzeum Powstania Warszawskiego), który opowie o mijanych na trasie miejscach związanych z historią walk powstańczych.

Trasy i terminy treningów
Trening 9 lipca, godz. 19.00 (Muranów-Cytadela)
Pierwszy z treningów odbędzie się 9 lipca. Miejsce spotkania i zarazem pierwszy historyczny punkt na trasie to Pomnik Umschlagplatz na ul. Stawki. Potem uczestnicy pobiegną w kierunku Pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie na skrzyżowaniu ulic Andersa i Stawki. Kolejne przystanki na trasie to: Stadion Polonii, Krzyż członków Tajnego Rządu z Powstania Styczniowego na terenie Fortu Legionów i zakończenie treningu przy Bramie Straceń na terenie Cytadeli.

Trening 16 lipca, godz. 19.00 (Praga)
Tym razem trasa została opracowana po wschodniej stronie Wisły. Zbiórka
i spotkanie z trenerem i przewodnikiem odbędzie się przy Pomniku Kościuszkowców w pobliżu ul. Wybrzeże Szczecińskie. Kolejne punkty na trasie treningu to bunkier przy skrzyżowaniu ulic Jasieńskiego i Panieńskiej, Ogród Zoologiczny, Most Gdański i zakończenie treningu na Skwerze im. Ppłk Antoniego Żurowskiego ps. „Papież” „Andrzej”.

Trening 23 lipca, godz. 19.00 (Śródmieście)
Ostania trasa wprowadzająca biegaczy w wyższy poziom wytrzymałości i wiedzy o Powstaniu Warszawskim będzie miała swój początek przed kościołem Św. Jana Bożego na ul. Bonifraterskiej (tu spotykamy się z przewodnikiem i trenerem). Kolejne ważne punkty poznawane podczas treningu to gmach PWPW na ul. Sanguszki, Dom Schichta na ul. Nowy Zjazd 1, skarpa Nowego Miasta przy ul. Wybrzeże Gdańskie i ostatni punkt na trasie treningu to tablica upamiętniająca zestrzelenie przez Niemców samolotu Liberator niosącego pomoc powstańczej Warszawie na
ul. Miodowej.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsc odwiedzanym podczas treningów będą również dostępne na stronie www.wosir.waw.pl, www.1944.pl

Sponsor strategiczny: PKO Bank Polski
Sponsor techniczny: Asics
Sponsor: AA Drink
Patroni medialni: TVP Warszawa, Trójka, Gazeta Wyborcza, Sport.pl, Polska Biega, AMS, Runner’s World, MaratonyPolskie.pl oraz portal Maratończyk.pl
Patronaty honorowe: Muzeum Powstania Warszawskiego, Związek Powstańców Warszawy, Światowy Związek Żołnierzy AK, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław.
Partnerzy:, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A., Centrum Handlowe ARKADIA, Radisson Sobieski, Knight Frank, Fundacja Szansa Dzieciom, Pasjonaci Muzyki Trzy Czwarte, IFAA, Stowarzyszenie 12tri.pl, Chorągiew Stołeczna ZHP, Kino Świat, FotoMaraton.pl, Idee Kaffee, Wydawnictwo Inne Spacery.

{moscomment}