Rekordowa liczba uczestników!
CHĘTNYCH DO STARTU – 6500 OSÓB
LICZBA ZAPISANYCH UCZESTNIKÓW – 5000 osób na starcie.
Organizator biegu: Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji

1. Idea XXII Biegu Powstania Warszawskiego
Ideą przewodnią tegorocznego XXII Biegu Powstania Warszawskiego była fraza „ „Biegnij Śladami Historii”. Dzięki uprzejmości i wsparciu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego – Powstaniec Pan Juliusz Kulesza dokonał historycznego opisu trasy Biegu Powstania Warszawskiego. Mapkę i opis tego, co działo się na trasie można znaleźć na stronie www.wosir.waw.pl . Tablica poglądowa jest wystawiona na dziedzińcu POLONII. Można także wysłuchać tutaj.

ZWYCIĘZCY XXII Biegu Powstania Warszawskiego:

W klasyfikacji generalnej kobiet na 5 km zwyciężyła:
Zaniewska Izabela z czasem 00:17:35

W klasyfikacji generalnej kobiet na 10 km zwyciężyła:
Lewandowska Iwona z czasem 00:34:32

W klasyfikacji generalnej mężczyzn na 5 km zwyciężył:
Kozłowski Artur z czasem 00:14:22

W klasyfikacji generalnej mężczyzn na 10 km zwyciężył:
Dudycz Radosław z czasem 00:31:56

2. „Łańcuch Pamięci”
Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego jest ciągle żywa wśród mieszkańców stolicy. Zawodnicy zabiegają o pamięć poprzez sam udział w Biegu. Dla wszystkich pozostałych, nawiązując do poprzednich edycji Biegu, kontynuujemy ideę „Łańcucha Pamięci”. Rekonstrukcje historyczne na trasie biegu, spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego to tylko niektóre atrakcje XXII Biegu Powstania Warszawskiego.

3. Cykl Biegowy Zabiegaj o pamięć
Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w ramach projektu "Zabiegaj o pamięć" organizuje trzy imprezy biegowe: Bieg Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada drugi, już za nami XXII Bieg Konstytucji, a także Bieg Powstania Warszawskiego. Corocznie każda z tych imprez cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Udział w nich biorą nie tylko miłośnicy sportu, ale także pasjonaci historii i Ci, którzy chcą pamiętać o ważnych wydarzeniach z historii.

4. Rozpoczęcie Biegu oraz rozgrzewki przed Biegiem
Start miał miejsce o godz. 21.00. Rozgrzewka rozpoczęła się o godzinie 20:35 i była prowadzona przez partnera WOSiR - Międzynarodową Akademię Fitnessu & Aerobiku IFAA. Rozgrzewkę dla uczestników XXII Biegu Powstania Warszawskiego poprowadzili instruktorzy Międzynarodowej Akademii Fitnessu & Aerobiku IFAA: Pan Tomasz Kostro oraz Ola Ciechalska IFAA jest szkołą fitness o międzynarodowym zasięgu, działającą w Europie od ponad 25 lat. W Polsce szkoła kształci od 4 lat instruktorów fitnessu w nowoczesnych formach aerobiku, stepu, ćwiczeń wzmacniających, aqua fitnessu, stretchingu, profilaktyki kręgosłupa, afro dance, hip hop i wielu innych. W roku ubiegłym IFAA została uhonorowana Nagrodą Fitness Marketing 2011 w kategorii „Marka Fitness”.

5.Trasa Biegu
Startowaliśmy na ul. Konwiktorskiej, następnie biegliśmy ul. Bonifraterską, Miodową do Krakowskiego Przedmieścia, następnie czekał nas dosyć stromy zbieg ul. Karową do Wybrzeża Gdańskiego. I ostatni odcinek do mety to podbieg ul. Sanguszki aż do mety dystansu 5 km na ul. Konwiktorskiej. Tam też zawodnicy mogli podjąć decyzję czy biegną dalej na 10 km czy kończą bieg. Trasa 10 km jest atestowana.

6. Posiłki regeneracyjne dla uczestników.
Dla wszystkich, którzy ukończyli bieg, tuż za linią mety czekały pamiątkowe dyplomy, medale. Nie zabrakło też ciepłego posiłku w postaci porcji gorącej zupy i herbaty. Tradycyjnie każdy otrzymał napój izotoniczny Powerade, nawadniający lepiej niż woda. Dla tradycjonalistów była również butelka Kropli Beskidu.
 
7. Nagrody dla uczestników.
Biegliśmy dla idei. Więc nagrody w tym Biegu miały charakter symboliczny. Nagrody otrzymało 6 pierwszych osób w kategorii M, 6 pierwszych osób w kategorii K na dystansie 5 km. I analogicznie na dystansie 10 km. Osoby niepełnosprawne zostały nagrodzone do 3-go miejsce, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nagrodzone zostały również osoby, które zajęły:

- 22 miejsce
- 68 miejsce
- 1944 miejsce
- najstarszy zawodnik

Nagrodzeni zostali biegacze w kategorii PKO Bank Polski.
W tym roku po razy pierwszy zostały stworzone trzy dodatkowe klasyfikacje:

- Warszawiacy
- Firma Rodzinna
- Adwokaci

8. Utwór szwedzkiej grupy SABATON
W tym roku po raz pierwszy mogliśmy wysłuchać utworu szwedzkiej grupy SABATON – utwór nosi tytuł Uprising. Szwedzcy muzycy oddają w nim hołd żołnierzom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Projekcja dzięki uprzejmości zespołu Sabatom oraz ZAIKS.

9. Informacja o sponsorach i patronach medialnych imprezy.

Partner Strategiczny: PKO Bank Polski od lat wspiera najważniejsze imprezy biegowe o charakterze historycznym, nie tylko w roli sponsora, ale również uczestnika. Reprezentanci sekcji biegowej Banku oraz jego fani biorą aktywny udział w biegach odbywających się w rocznice ważnych dla Polaków wydarzeń: uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego oraz odzyskania niepodległości. PKO Bank Polski jest również partnerem takich imprez jak Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza oraz warszawski Onkobieg, łączący edukację zdrowotną ze sportową rywalizacją.

Sponsor techniczny: CRAFT Od 1977 roku CRAFT poświęca się rozwojowi innowacyjnej odzieży sportowej, spełniając ekstremalne wymagania zawodowców. Zapewnia im sukcesy i funkcjonalność. Rozumiemy potrzeby aerobowej wytrzymałości sportowca i staramy się go zapoznać z naszymi produktami. Pracujemy dla Najlepszych i uczymy się od Najlepszych.

Sponsor: Powerade jest liderem na rynku dostarczającym napój dla ludzi aktywnych. Powerade powstał, aby nawadniać Twój organizm i dostarczać mu energii, zwiększając jego wydolność na dłużej. Po Biegu każdy będzie mógł ugasić pragnienie korzystając z napoju izotonicznego Powerade lub dla tradycjonalistów wody mineralnej Kropla Beskidu.

Partnerzy:

Muzeum Powstania Warszawskiego, Związek Powstańców Warszawy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław, ZHP Chorągiew Stołeczna, 12tri.pl, IFAA.

Patroni medialni:

TVP Warszawa, Radio WAWA, Gazeta Wyborcza, Runners’ World, Maratończyk.pl, MaratonyPolskie.pl, AMS, Polska Biega.

Organizatorzy:

Urząd Miasta Warszawa, Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Na starcie XXII Biegu Powstania Warszawskiego pojawili się:
Janusz Samel – Z-ca Dyrektora Biura Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy
Paweł Lech - Przewodniczący Komisji Sportu m.st. Warszawy
Janusz Kopaniak – Dyrektor WOSiR

Powstańcy:
- gen. Zbigniew Ścibor – Rylski;
- ppłk. Edmund Baranowski;
- Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Krakowski;
- Prof. Wojciech Wolski.
- Janusz Tarnowski – ur. 1919 – kapelan Powstania Warszawskiego;
- inni

Przedstawiciele Sponsorów:
- Katarzyna Cal dyr. Biura w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO BP;
- Leszek Stelmach – przedstawiciel CRAFT w Polsce.
- Radosław Dudycz – zawodnik CRAFT, mistrz Polski w maratonie 2009, 2010 i wicemistrz 2012.

Przedstawiciele polityki, mediów, celebryci:
- Bogusław Mamiński;
- Marek Sierocki;
- Krzysztof Kosedowski i inni.
{moscomment}