Bogumiła Piekut: W minioną sobotę, punktualnie o godz. 8.00, 147 zawodników przekroczyło linię startu XXI Biegu Powstania Warszawskiego, który zorganizowano w polskiej bazie Ghazni w Afganistanie. Zwycięzcą biegu został st. szer. Dominik Kryca, który dystans 10 kilometrów pokonał w czasie 39 minut i 3 sekundy.

Zorganizowany w sobotę bazie Ghazni bieg był odpowiedzią na zaproszenie, jakie polscy żołnierze otrzymali od organizatorów w Polsce XXI Biegu Powstania Warszawskiego. Razem z Polakami tym razem pobiegli amerykańscy żołnierze i pracownicy cywilni. Bieg w Warszawie oraz bieg w Ghazni odbył się dla uczczenia 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Prezydencji Polski w UE w 2011. 

Sygnał do startu dla zawodników dał dowódca Polskich Sił Zadaniowych gen. bryg. Sławomir Wojciechowski. Tym razem jednak start poprzedziła minuta ciszy. Biegacze w ten sposób oddali cześć poległemu 28 lipca br w Afganistanie swojemu koledze st. szer. Pawłowi Poświacie, który także miał uczestniczyć w tej sportowej imprezie. 

Po tradycyjnym ready - steady - go zawodnicy pobiegli wyznaczoną wcześniej przez organizatorów trasą. Mimo iż warunki do biegu nie były dziś sprzyjające, przez m. in. wysoką temperaturę, to już po 39 minutach i 3 sekundach na mecie pojawił się pierwszy zawodnik i zwycięzca XXI Biegu Powstania Warszawskiego st. szer. Dominik Kryca. Oprócz gratulacji od kolegów i organizatorów biegu zwycięzca otrzymał pamiątkowy medal, taki jaki tydzień temu otrzymali biegacze z Warszawy.

Zaraz po przebiegnięciu linii mety st. szer. Kryca nie krył zadowolenia ze zwycięstwa. Jak zaznaczył „ten czas, to jak dotychczas, mój  życiowy wynik". Wynik cieszy go tym bardziej, że nie mógł profesjonalnie przygotować się do biegu. „Z treningami do biegu bywało tutaj w Ghazni różnie. Najpierw trzeba myśleć o patrolach i innych zadaniach jakie otrzymujemy od dowódcy, a dopiero potem jest czas na trening. (...) Choć ja każdą swoją wolną chwilę poświęcam na sport, to i tak tym razem tego czasu nie było zbyt wiele." - powiedział zwycięzca biegu. St. szer. Damian Kryca w Afganistanie służy w 1 kompanii zmotoryzowanej Zgrupowania Bojowego „Alfa". W kraju pełni służbę w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.

Oprócz st. szer. Kryca pozostałe miejsca na podium zajęli także Polacy. Drugi był st. chor. sztab. Andrzej Guzy (2 POMLT - Zespół Doradczo - Łącznikowy ds. szkolenia policji) z czasem 39.21 min. Trzecie z czasem 39.56 min. zajął żołnierz Wojsk Specjalnych. 

Chociaż swój udział w biegu zgłosiło ponad 200 osób, to ze względu na liczne obowiązki i służbę w biegu ostatecznie pobiegło tylko 147. Niektórzy, tak jak żołnierze ze Zgrupowania Bojowego „Alfa" na linię startu dotarli prosto z patrolu.

Fot.  mjr Szczepan Głuszczak, Bogumiła Piekut

{moscomment}