Wojciech Szota: Biegacze z Warszawy i całej Polski spotkali się, aby biegowo uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego. Ten bieg ma zawsze niepowtarzalną atmosferę i przypomina nam o odwadze naszych przodków, którzy poświęcili swoje życie w obronie ojczyzny. Tym razem pogoda opłakiwała poległych i zawody odbywały się w deszczowej scenerii. Start nastąpił z ulicy Konwiktorskiej, wzdłuż której w czasie walk o Starówkę przebiegała linia frontu. W nocy z 21 na 22 sierpnia bataliony "Zośka", "Pięść", „Czata 49" i oddział Armii Ludowej, podjęły dramatyczną i nieudaną próbę przebicia się na Żoliborz. Na płycie boiska poległo 13 powstańców. Na murze okalającym stadion Polonii znajdują się „murale” poświęcone tym wydarzeniom.

Już godzinę przed startem tłumy biegaczy wypełniły ulicę Konwiktorską i Bonifraterską. Startujących pochłaniały ostatnie przygotowania: przypinanie numerów, zakładanie opasek powstańczych, pamiątkowe zdjęcia by za chwilę wykonać ostatnie rozciąganie i krótkie przebieżki. Tuż przed startem odbyła się jeszcze oficjalna rozgrzewka. Następnie spiker przedstawił obecnych uczestników powstania. Każde nazwisko nagradzane było rzęsistymi brawami i okrzykami pozdrowień.

Minutą ciszy uczczono pamięć starszego szeregowego Pawła Poświata, który zginął w czwartek (28.07.2011) w Afganistanie w wybuchu miny pułapki. Miał on również wystartować w Biegu Powstania, organizowanym w polskiej bazie w Ghazni. Zawody w Afganistanie zostały przełożone.
 
Pierwsi ruszyli do rywalizacji wózkarze. Start biegaczy poprzedziło odśpiewanie "Roty" i chóralne odliczenie ostatnich dziesięciu sekund do startu.

Trasa biegu była bardzo atrakcyjna: ul. Konwiktorską do ul. Bonifraterskiej, skręt w lewo do ul. Miodowej, Krakowskie Przedmieście i Karowa, następnie do Wybrzeża Gdańskiego, i ulicą Sanguszki do Konwiktorskiej. Na trasie obecne były grupy rekonstrukcyjne "Zgrupowania Radosław". Co chwila było słychać strzały i wybuchy. Wrażenie robił zbieg ulica Karową w zgiełku odgłosów bitewnych. Na ul. Konwiktorskiej pojawiła się inscenizacja  przedstawiająca obronę Dworca Gdańskiego. Posterunki powstańcze wystawione były też na Placu Krasińskich i przy Wybrzeżu Gdańskim. Na mecie w blasku palących się zniczy można było także posłuchać powstańczych piosenek i na dużym ekranie zobaczyć prezentację z wieloma zdjęciami oddającymi atmosferę Warszawy sierpnia 1944 roku.

Na dystansie 5 km zwyciężyli: Jakub Nowak - 14:39 i Renata Kalińska - 17:24, a na 10 km: Michał Kaczmarek - 30:10 oraz Olga Kalendarowa-Ochal - 35:53. Na wózku dystans 5 km najszybciej pokonał Bogdan Król - 18:19.

Wśród startujących nie zabrakło także znanych osób:

5 km

980. Sierocki Marek 00:33:18
1149. Kurzajewska Paulina 00 :35:57

10 km

387. Polko Roman 00:45:56
571. Smokowski Tomasz 00:47:56
224. KosedowskiI Krzysztof 00:43:23
1980. Kurzajewski Maciej 01:01:44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{moscomment}