Wojciech Jóźwik: Inscenizacja szturmu Dworca Gdańskiego, posterunek powstańczy na Placu Krasińskich, niebo rozświetlone flarami na Wybrzeżu Gdańskiem to tylko niektóre z historycznych inscenizacji na trasie XXI Biegu Powstania Warszawskiego.
Historyczny spektakl na starcie
Tegoroczna edycja Biegu Powstania Warszawskiego wystartuje 30 lipca, o godz. 21.00. Trasa Biegu to nie tylko kolejne kilometry wyznaczające odległość od startu do mety. Już na początku trasy (ul. Konwiktorska) uczestnicy i zgromadzeni przy trasie kibice staną się widzami krótkiej inscenizacji szturmu Dworca Gdańskiego przygotowanej przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław". Spektakl to połączenie elementów pirotechnicznych i dźwiękowych. Inscenizacja dotyczy wydarzeń, jakie miały miejsce 22 sierpnia 1944 r., kiedy to przez boisko Klubu Sportowego „Polonia" prowadziły atak kompanie batalionów Armii Krajowej „Zośka" i „Czata 49".

Powstańcze posterunki na trasie Biegu

Pierwszej inscenizacji historycznej na trasie Biegu uczestnicy mogą się spodziewać już na ul. Bonifraterskiej w miejscu zaciętych walk Zgrupowania AK ppłk. Jana Mazurkiewicza ps. „Radosław". Walki na tym terenie trwały do 25 sierpnia 1944 r.

Kolejny punkt na trasie to posterunek powstańczy na Placu Krasińskich przy wejściu do kanału, którym przed kapitulacją Starówki ewakuowało się do Śródmieścia i na Żoliborz ok. 5300 powstańców Grupy „Północ" płk. Karola Ziemskiego ps. „Wachnowski".

Zakazane Piosenki nad Wisłą

Emocjonujące chwile zapowiada Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław" na Wybrzeżu Gdańskim, gdzie z jednej strony na biegaczy czeka uciążliwy podbieg ul. Sanguszki, a z drugiej niebo rozświetlone flarami. Efekt dopełnią powstańcze i zakazane piosenki.

Rekonstrukcje najmłodszych

Aktorami inscenizacji staną się również młodzi członkowie SGH „Zgrupowanie Radosław", którzy zaprezentują elementy harcerskiej poczty polowej, symbolizującej poświęcenie najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego.

Partner strategiczny: PKO BP
Sponsor: Asics
Patroni medialni: Trójka, Polskieradio.pl, Gazeta Wyborcza, Kominek.es, TVP Warszawa, Runners World, AMS, MaratonyPolskie.pl oraz portal Maratończyk.pl
Patronaty honorowe: Związek Powstańców Warszawy, Światowy Związek Żołnierzy AK, Polska Prezydencja 2011
Partnerzy: ComPress Sport, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Muzeum Powstania Warszawskiego
{moscomment}