Michał Kamiński: W najbliższą sobotę przy okazji Jubileuszowego XX Nocnego Biegu Powstania Warszawskiego, który wystartuje spod stadionu Polonii przy Konwiktorskiej 6, nastąpi oficjalna premiera książki znanego rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa „Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy". Będzie można zdobyć dedykację samego autora. Iwanow spory już od dłuższego czasu pracuje w naszym kraju i mieszka tu ze swoją polską rodziną. W obiektywny, ale także i surowy sposób przedstawia postawę swoich rodaków względem wykrwawiającej się Warszawy.

Prezentuje on niepublikowane dotąd dokumenty sowieckich archiwów. W bardzo jaskrawy sposób obrazuje nam niechęć pomocy Armii Czerwonej, jak i perfidię przy podjęciu tej decyzji. W jego pracy widać nie tylko przedmiotowe podejście do historii z racji wykonywanego zawodu, ale także pasję, która pozwala zrozumieć jak wielką tragedią dla nas oraz kraju były sierpniowe dni 1944 roku. Podczas biegu nabędziemy książkę po promocyjnej cenie. Do nabycia w księgarniach będzie ona dopiero 29 lipca. 

To nie koniec atrakcji. Po ulgowej cenie będziemy mogli zakupić także trzy tytuły dwóch innych uznanych zagranicznych historyków. Za „Powstanie 44" Normana Daviesa oraz „Berlin 1945 upadek" i „Stalingrad" Antony'ego Beevora'a zapłacimy zaledwie 29,90 zł. Są to wydania kieszonkowe.

Tuż po zakończonym biegu będzie można również porozmawiać z obecnymi podczas uroczystości przedstawicielami Bohaterów Tamtych Dni. Żołnierze Armii Krajowej od wielu już lat są honorowymi starterami zawodów. Zawodnicy pobiegną w okolicznościowych koszulkach z symbolem Polski Walczącej na piersi oraz patriotyczną biało-czerwoną opaską na ramieniu jaką nosili żołnierze AK.

Przez całą imprezę, która potrwa 2 godziny (limit biegu na 10 km) będą puszczane z głośników pieśni w powstańcze z „Warszawskimi Dziećmi" i „Pałacykiem Michla" na czele. W atmosferę biegu wpiszą się już tradycyjnie kibice, którzy utworzą tzw. „Łańcuch Pamięci" poprzez trzymanie w dłoniach setek zniczy, które będą oświetlały biegaczom drogę na całej trasie.

Tradycyjnie, jak co roku „Grupa Rekonstrukcyjna Zgrupowanie Radosław" będzie odtwarzała sceny walk powstańczych. Start biegu nie przypadkowo ma miejscu przy stadionie Polonii. To tu w nocy z 21/22 sierpnia 1944 pod gąsienicami niemieckich czołgów zginęło 13 młodych powstańców.
{moscomment}