bpw konferencja 2019 25

Aktywna Warszawa: W sobotę, 27 lipca, odbędzie się 29. Bieg Powstania Warszawskiego, który jest jednym z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych. Blisko 13 000 osób, biegnąc wieczorem ulicami stolicy w świetle płonących zniczy, uczci pamięć o uczestnikach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku.

- Zbliżamy się do obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak co roku hołd bohaterom oddadzą również sportowcy z całej Polski, którzy w lipcowy wieczór pobiegną ulicami naszego miasta.

Co istotne, w tym roku bieg wraca na swoją tradycyjną, historyczną trasę, która prowadzi obok miejsc, gdzie toczyły się najcięższe walki. Jestem przekonana, że patriotyczny duch i chęć uczestniczenia w tej wyjątkowej części obchodów, zgromadzi tłumy warszawianek i warszawiaków, chcących uczcić pamięć powstańców. Życzę startującym dobrych wyników, ale przede wszystkim wspaniałych wspomnień - mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Bieg Powstania Warszawskiego, drugi z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, podtrzymuje pamięć o tragicznej przeszłości naszego miasta, która wpłynęła na losy kolejnych pokoleń Polaków. 1 sierpnia 1944 padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tysięcy mieszkańców stolicy.
Rokrocznie na ulicach Warszawy, w otoczeniu płonących zniczy (w tunelu na Wisłostradzie), cześć bohaterom oddają tysiące sportowców – w tym roku zgłosiło się rekordowe 13 000 osób. Bieg ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, przy udziale rekonstruktorów, wpisuje się spektakularnie w obchody kolejnych powstańczych rocznic, niezwykle ważnych dla każdego mieszkańca stolicy.
Historyczna trasa biegu

W tym roku zawodnicy wrócą na tradycyjną, historyczną trasę, która zostanie poprowadzona obok miejsc, gdzie toczyły się najcięższe walki. Biegacze wyruszą w sobotę, 27 lipca. Mają do wyboru dwa dystanse – 5 lub 10 kilometrów. Obie trasy posiadają atesty PZLA. Wspólny start znajdować się będzie na ul. Bonifraterskiej.

O godz. 20.30 na trasę wyruszą zawodnicy na krótszym dystansie. Trasa prowadzić będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Następnie zawodnicy skręcą w ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Na Wybrzeżu Gdańskim na wysokości kamienia – Pomnik Pracy Nauczycieli wykonają nawrót, by następnie wbiec ulicą Sanguszki do mety na ul. Konwiktorskiej. Biegacze mają godzinę na pokonanie 5-kilometrowej trasy (od startu ostatniego zawodnika).

Sportowcy, którzy zmierzą się z dystansem 10 kilometrów wystartują o godz. 21.10. Dla nich trasa przebiegać będzie ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Dalej biegacze skręcą w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ulicy Konwiktorskiej. Limit na pokonanie tego dystansu wynosi dwie godziny.
W tym sezonie na uczestników Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” czeka dodatkowa, ale nie jedyna motywacja. Każdy zawodnik, który ukończy tegoroczny cykl biegowy otrzyma trzy medale, które złożone w całość stworzą kształt granic Polski i Warszawy.

6. Bieg Zdobycia PAST-y
W tym roku po raz szósty odbędzie się również Bieg Zdobycia PASTY-y, stanowiący prolog do odbywającego się w godzinach wieczornych Biegu Powstania Warszawskiego. Inicjatywa ta upamiętnia bohaterstwo powstańców i zaciętość walk o zdobycie budynku przy ul. Zielnej 39. Wydarzenie to ma tym bardziej wzniosły i wzruszający charakter, ponieważ od pięciu lat zawodników wspierają swoją obecnością kombatanci. W biegu na 9 piętro historycznego budynku weźmie udział do 750 osób.

Bezpłatna komunikacja miejska
W dniu biegu dla jego uczestników, za okazaniem numeru startowego, obowiązuje bezpłatna komunikacja miejska w pierwszej strefie biletowej.
Uwaga! Uczestnicy biegu korzystający z linii metra M1 oraz M2 muszą pobrać jednorazowe wejściówki, dostępne przed wejściem na stację, na ścianie przy bramkach kontrolnych.

Zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej
30 uczestników (z osobami towarzyszącymi) 29. Biegu Powstania Warszawskiego będzie mogło wziąć udział w niecodziennej lekcji historii. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie zorganizuje zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej. Zwiedzający zobaczą fragment podziemnego labiryntu, którego korytarze służyły powstańcom jako drogi łączności, ewakuacji i do przeprowadzania akcji bojowych. Spacer będzie upamiętnieniem powstańców i wielu pracowników warszawskich wodociągów, którzy kanałami przeprowadzali uczestników walk i ludność cywilną.
Szczegółowe informacje, jak można wziąć udział w tym wydarzeniu dostępne są na facebooku.

Zostań wolontariuszem 29. Biegu Powstania Warszawskiego
Trwa nabór chętnych, którzy podczas 29. Biegu Powstania Warszawskiego będą wspierać organizatorów i uczestników. Wolontariat to szansa na udział w przygotowaniach jednej z największych patriotycznych imprez biegowych w Polsce i zdobycie nowych doświadczeń i bezcennych wspomnień.

bpw konferencja 2019 4
bpw konferencja 2019 5
bpw konferencja 2019 20
bpw konferencja 2019 6
bpw konferencja 2019 7
bpw konferencja 2019 8
bpw konferencja 2019 12
bpw konferencja 2019 13
bpw konferencja 2019 15
bpw konferencja 2019 20
bpw konferencja 2019 24
bpw konferencja 2019 34
bpw konferencja 2019 39
bpw konferencja 2019 42
bpw konferencja 2019 43
bpw konferencja 2019 46
bpw konferencja 2019 50
bpw konferencja 2019 53
bpw konferencja 2019 54
bpw konferencja 2019 1