Wyniki (5 i 10 km)
Galeria cz. I - start NEW!
Galeria cz. II - bieg i meta NEW!
Galeria cz. III - zakończenie NEW!
RELACJA FILMOWA!

Wojtek Szota: Bieg Powstania Warszawskiego na Akademii Wychowania Fizycznego na Bielanach miał swoją wspaniałą wspominkową atmosferę... ale wszyscy chyba po cichu marzyli, że bieg na stałe wróci do centrum i będzie przebiegał szlakiem walk powstańczych. Z błogosławieństwem władz miasta w końcu tak się stało. Na starcie pojawiło się około 3000 tysięcy chętnych uczcić w ten sposób wydarzenia, które na zawsze zmieniły obraz Warszawy i według nas zapewniły stolicy nieśmiertelną chwałę. Dla wielu, którzy przyszli w ostatniej chwili, nie starczyło numerów startowych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku bieg również będzie przebiegał w centrum a organizatorzy podniosą jeszcze limit zgłoszeń.

Już godzinę przed startem tłumy biegaczy wypełniły ulicę Konwiktorską i Bonifraterską. Startujących pochłaniały ostatnie przygotowania: przypinanie numerów, zakładanie opasek powstańczych, pamiątkowe zdjęcia by za chwilę wykonać ostatnie rozciąganie i krótkie przebieżki. Na murze okalającym stadion Polonii można było podziwiać wspaniałe graffiti" poświęcone walkom powstańczym. Swój posterunek wystawiła Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław". Dużym powodzeniem cieszyły się pieczątki, jakie dziewczyny i chłopcy ubrani powstańcze mundury przybijali na powstańczych opaskach.

Tuż przed startem odbyła się jeszcze oficjalna rozgrzewka. Imponujące wrażenie robiły ćwiczenia wykonywane posłusznie przez wszystkich uczestników. Następnie spiker przedstawił obecnych uczestników powstania. Każde nazwisko nagradzane było rzęsistymi brawami i okrzykami pozdrowienia. Sygnał do startu dał prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński.

Trasa biegu była bardzo atrakcyjna: ul. Konwiktorską do ul. Bonifraterskiej, skręt w lewo do ul. Miodowej, Krakowskie Przedmieście i Karowa, następnie do Wybrzeża Gdańskiego, i ulicą Sanguszki do Konwiktorskiej. Jak na warszawskie warunki wyjątkowo dużo kibiców zagrzewało biegaczy do walki.

Ze spraw technicznych właściwie można się tylko przyczepić do niezmiennej bolączki organizatorów, czyli dokładnego wymierzenia i oznaczenia trasy. Pierwszy kilometr, który zwykle pozwala wyregulować tempo znajdował się przynajmniej 100 metrów dalej. Atest został przygotowany dla 10 km więc uczestnicy 5 km do końca chyba nie wiedzą z jakim dystansem się zmierzyli. Zbieg na Karowej nie został oznaczony dokładnie, więc trudno winić większość biegaczy, że ścinała zakręty.

To wszystko jednak ma drugorzędne znaczenie, ponieważ wymiar sportowy nie był istotny w tej bardzo udanej imprezie. Przede wszystkim spotkanie z byłymi powstańcami stało się ogromnym przeżyciem. Widać, że zachowali dużo młodzieńczej werwy, humoru i serdeczności. Cierpliwie odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników biegu i wspominali swoje wojenne doświadczenia. Na mecie w blasku palących się zniczy można było także posłuchać powstańczych piosenek i na dużym ekranie zobaczyć prezentację z wieloma zdjęciami oddającymi atmosferę Warszawy sierpnia 1944 roku.

Jak ważny to był wieczór powiedział na były powstaniec por. Bogdan Horoszowski ps. „Komar": „Dzisiejsza impreza była dla mnie wyjątkowym przeżyciem, bo gdy patrzyłem na młodych i starszych ludzi, którzy z takim entuzjazmem podchodzili do biegu i przywiązaniem do 65. rocznicy Powstania Warszawskiego to była dla mnie wielka radość. Gdy udzielałem wywiadu telewizji to „spociły" mi się oczy. Naprawdę, bo to było coś niesamowitego. Ja mieszkam w Stanach Zjednoczonych i tam nie ma takiej atmosfery, jaka była tutaj. Oby to nasze przesłanie doszło do całego narodu polskiego i żeby może w przyszłości stworzyli lepsze życie".

Na dystansie 5 km zwyciężyli: Kamil Poczwarowski (TKKF Kubuś Sierpc) i Renata Kalińska dawniej Antropik (Piaseczno) a na „dychę" Mariusz Giżyński (KB Nike Warszawa) oraz Ilona Banaszek (KB Galeria Warszawa).

 

 

 

FOTO RELACJA
(fot. Dorota Świderska)

 

 

{moscomment}