Wojciech Jóźwik: Polowanie na gołębiarza, obrona barykady to tylko część inscenizacji, które pojawią się na trasie XIX Biegu Powstania Warszawskiego. Wszystko to będą mogli zobaczyć zarówno mieszkańcy jak i biegacze, których liczba na liście startowej już przekroczyła 2500.
Organizator imprezy Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji zadbał również o zawodników, dla których wprowadzono dwa dystanse trasy. Bardziej doświadczeni pobiegną na 10 km, atestowanej trasie, pozostali zmierzą się na jednej pętli liczącej 5 km.

Inscenizacje na trasie

Tegoroczna oprawa artystyczna Biegu będzie należała do Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław", która zaprezentuje trzy scenki powstańcze.
Na ul. Konwiktorskiej (w pobliżu linii startu), na pl. Krasińskich
i na skwerze przy Hotelu Bristol wyrosną barykady powstańcze.

„Beczki, kozły hiszpańskie, ogromne szpule, drzwi, szafki, walizki, wiadra pojawią się na punktach kontrolnych, a powstańcze patrole będą wskazywały zawodnikom kierunek biegu" - opowiada Marcin Galewicz z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław". Powstańcy odgrywać będą scenki, które miały miejsce na Starówce w sierpniu 1944 roku. Widzowie i uczestnicy Biegu obejrzą polowanie na gołębiarza, obronę barykady, podejmowanie zrzutów alianckich, szturm i obronę pozycji. Obok stanowisk powstańczych pojawią się ekrany, na których wyświetlane będą filmy i zdjęcia z Powstania.

 


 

Rekord frekwencji blisko

Kilka dni przed Biegiem na stronie www.wosir.waw.pl  zarejestrowało się ponad 2500 zawodników. „Przeniesienie trasy Biegu z terenu AWF-u na centralne ulice miasta, wprowadzenie dystansu dla rzadziej biegających uczestników, a ponadto stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w Biegu dla samych mieszkańców w formie Łańcucha Pamięci znacznie wpłynęło na frekwencję" - mówi Kazimierz Kowalczyk, Kierownik Działu Programowania i Organizacji Imprez Sportowych WOSiR.
{moscomment}