Wojciech Jóźwik: Nocna aura, wyjątkowa oprawa, niepowtarzalna atmosfera - tak będzie wyglądać Bieg Powstania Warszawskiego, który odbędzie się 25 lipca o godz. 20.45 w Warszawie. Wydarzenie to jest ważnym elementem obchodów 65 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Miłośnicy biegania i pasjonaci historii spotkają się już po raz dziewiętnasty, aby razem uczcić pamięć o Powstańcach. Na imprezie nie zabraknie również przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. O wyjątkową oprawę Biegu zadba rekonstrukcyjna Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław", która poprzez inscenizacje na trasie odtworzy atmosferę walk z 1944 roku. Całości dopełnią efekty świetlne i dźwiękowe, piosenki powstańcze oraz archiwalne zdjęcia z Powstania udostępnione przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Łańcuch pamięci

Dla Polaków Bieg Powstania Warszawskiego to nie tylko wydarzenie sportowe to również okazja, by zamanifestować swoją tożsamość narodową, swój patriotyzm oraz szacunek dla walczących w 1944 roku Powstańców. Elementem wyróżniającym tegoroczny Bieg będzie idea „Łańcucha Pamięci", stworzonego przez obecnych wzdłuż trasy kibiców, trzymających w dłoni płonące znicze. To wyraz pamięci obecnych mieszkańców Warszawy o tych, którzy bohatersko walczyli o wolność w 1944 roku. Podczas imprezy rozdamy ponad 700 zniczy.

 

 

Powstańczym szlakiem

Trasa XIX edycji Biegu Powstania Warszawskiego została w tym roku przeniesiona na centralne ulice Starego i Nowego Miasta, gdzie w 1944 r. także odbywały się walki powstańcze. Większa przepustowość trasy pozwala na zwiększenie liczby uczestników i kibiców. „Duże zainteresowanie Biegiem w poprzednich edycjach spowodowało, że zdecydowaliśmy się na przeniesienie trasy na główne ulice Warszawy. Dzięki temu możemy też zwiększyć limit startujących do 3000. Spodziewamy się, że tak unikatowy, ze względu na wieczorną porę i wspaniałą oprawę Bieg przyciągnie też wielu obserwatorów" - powiedział Janusz Kopaniak, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Tegoroczny Bieg wystartuje i zakończy się na ul. Konwiktorskiej. Uczestnicy, zależnie od stopnia wytrenowania będą mogli sami zdecydować o długości trasy. Dla bardziej wymagających przygotowano 10 km, atestowaną trasę. Pozostali zmierzą się na nowym 5 km dystansie.

 

  

Rejestracja

Zgłoszenia do udziału przyjmowane są do 21 lipca na stronie internetowej www.wosir.waw.pl. Osobiście będzie można zapisać się w dniach od 13 do 17 lipca oraz od 20 do 24 lipca (w godz. 12.00-18.00), 18 lipca (w godz. 10.00-14.00), a także w dniu Biegu (w godz. 16.00-20.00) na terenie ośrodka sportu i rekreacji „Polonia" (ul. Konwiktorska 6).

Organizatorem XIX edycji Biegu Powstania Warszawskiego jest Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Hanna Gronkiewicz - Waltz - Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Jerzy Skucha - Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Partnerami Biegu są: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Sponsorem głównym Biegu jest PKO Bank Polski, który w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia.

Sponsorzy wspierający: BROOKS, EPSON, ITAKA, Żywiec Zdrój

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, TOK FM, TVP Warszawa, Onet.pl, AMS, MaratonyPolskie.pl oraz portal Maratończyk.pl.


{moscomment}