Fotorelacja (fot. Dorota i Wojciech Szota, Katarzyna Kiryluk, Radosław Wypych, Lil, Rafał Przybyłek)
Strona imprezy
Dział poświęcony Warszawskiej Triadzie Biegowej
  powstania 2018 18

Bieg Powstania Warszawskiego to szczególna impreza biegowa na mapie polskich biegów. Wyniki sportowe są istotne, ale uczestnicy przede wszystkim manifestują swoją pamięć o straszliwej ofierze jaką poniosła bohaterska Warszawa, jej mieszkańcy i żołnierze zwykle bardzo młodzi chłopcy oraz dziewczęta. Tegoroczną  już 28. edycję biegu, ukończyła rekordowa ilość uczestników - 10 424. W zeszłym roku na mecie zameldowało się 9698 biegaczy.

Z powodu remontu nawierzchni na ulicy Miodowej, bieg odbywał się w nowym miejscu. Baza znajdowała się na Torze Łyżwiarskim "Stegny", a trasa poprowadzona została na kilku agrafkach po okolicznych głównych ulicach: Sikorskiego, Sobieskiego, Witosa. Jeszcze przed zawodami można było usłyszeć krytyczne głosy o takim wyborze, ale trzeba przyznać, że Stegny dają bardzo duże możliwości logistyczne i organizacyjne. Na torze były depozyty i wiele atrakcji przygotowanych przez partnerów imprezy. Mimo wszystko, wszyscy oczekują powrotu do tradycji rozgrywania biegu na Starym Mieście.

Przed startem odbył się koncert pieśni powstańczych w interpretacji pani Izabeli Białeckiej. Na telebimie wyświetlały się teksty piosenek, więc wszyscy uczestnicy byli zaproszeni do śpiewania. Tradycyjnie przed biegiem na 5 km ośpiewana została Rota, a przed głównym startem, Hymn Narodowy. Nowością był udział Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego. Mieliśmy okazję obserwować z bliska wojskowych muzyków i musimy przyznać, że był to moment bardzo podniosły i wzruszający.

Błonia toru Stegny i szerokie arterie, po których poprowadzona została trasa pozwalały na swobodne przemieszczanie się biegaczy. Organizatorzy jednak i tak przezornie zaplanowali start w kilku falach. Sygnał do Biegu dawali honorowi goście wydarzenia Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK i Eugeniusz Tyrajski wiceprezes związku Powstańcu Warszawskich, walczący podczas powstania w rejonie Stegien w pułku Baszta. Ponadto biegaczy startowała pani prezydent Renata Kaznowska i Przewodniczący Komisji sportu m. st. Warszawy - Paweł Lech.

Pogoda do biegania nie była najlepsza ponieważ było bardzo parno. Uczestnicy mogli się schłodzić w kurtynach wodnych przygotowanych przez organizatora. Mimo to zwycięzcy osiągnęli całkiem dobre rezultaty. Na 10 km z dużą przewagą triumfował Kamil Karbowiak osiągając wynik 30:30, a wśród pań najszybsza była Izabela Trzaskalska z czasem 35:07. Na o połowę krótszym dystansie, walka "ramię w ramię", trwała do ostatnich metrów i przez moment nie było wiadomo kto zwyciężył. Ostatecznie minimalnie szybszy był  Piotr Mielewczyk, który pokonał Jacka Wichowskiego - obu zaliczono czas 15:36. Wśród pań nie było takich emocji i z duża przewagą zwyciężyła Ewa Jagielska z rezultatem 16:32.

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć. Nasi fotografowie przygotowali dla Was obszerną fotorelację. Niebawem opublikujemy dalsze materiały i film z biegu.