Anna Bilska WOSiR: Lot balonem, koncert chóru, kiermasz
książki i wystawa o niepodległości. Z okazji XX Biegu Niepodległości na zawodników i wszystkich warszawiaków czekają liczne atrakcje historyczne.
11 listopada 2008 r. o godzinie 12.00 na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się już XX edycja Biegu Niepodległości.
W jubileuszowych zawodach pobiegnie 5000 zawodników.
Bieg poprowadzi postać Marszałka Piłsudskiego
w zabytkowym samochodzie z lat 20 tych.
Wraz z biegaczami na trasę wyruszy balon Polska. Będzie on śledził zawodników
z góry i wyląduje w Wilanowie.

Uczestnictwo w biegu to nie tylko atrakcja sportowa, ale też sposób, by zamanifestować przynależność narodową, przywiązanie do historii Polski, a szczególnie by uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r.

OSTATNI KOMUNIKAT PRZED ZAWODAMI

Dla wszystkich warszawiaków

W parku przed Pałacem w Wilanowie zawodników i zgromadzoną publiczność czekają liczne atrakcje historyczne. Tylko w dniu biegu, w nowej galerii muzeum plakatu w Wilanowie przy ul. St. Kostki Potockiego 10/16 otwarta będzie wystawa pt. Twórcy Polski Niepodległej. Wstęp jest bezpłatny. O godzinie 11.30 na specjalnej scenie w parku przed Pałacem w Wilanowie rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Akademii Wilanowskiej. Wydawnictwo Rosikon Press przygotuje kiermasz książki historycznej, a publiczność będzie zabawiała grupa rekonstrukcji historycznej w strojach z dwudziestolecia międzywojennego.

Dla wszystkich zawodników

Autobusy - szatnie: startujący zawodnicy będą mogli zostawić tam swoje rzeczy, a następnie odebrać je na mecie, dokąd autobusy - szatnie przyjadą. Natomiast po zakończeniu biegu odwiozą ich z powrotem do centrum Warszawy. Dla zawodników spoza Warszawy organizator przygotował natryski. A startujący, którzy przy wypełnianiu karty zgłoszeniowej podali numer swojej komórki, otrzymają po biegu sms z czasem, jaki osiągnęli.mPromocja imprezy odbywa się pod hasłem: XX Bieg Niepodległości - Twoja lekcja historii. Przy współpracy z historykami i dziennikarzami powstało 20 lekcji prezentujących najważniejsze wydarzenia historyczne i lekkoatletyczne z 90-lecia Polski niepodległej. Każdy z zawodników otrzyma na mecie mini podręcznik historii zawierający wszystkie lekcje.

Zabezpieczenie trasy

O zabezpieczenie trasy zadba straż miejska i policja. Dodatkowo na kilka dni przed Biegiem organizator umieści przy ulicach, którymi będą biegli zawodnicy specjalne oznakowanie. Dzięki temu kibice będą wiedzieli, gdzie mogą wspierać uczestników Biegu, a kierowcy będą uprzedzeni o ograniczeniach w ruchu.

Historyczna trasa

Trasa Biegu Niepodległości prowadzi już tradycyjnie Traktem Królewskim. Start jest umiejscowiony na Krakowskim Przedmieściu - przy pomniku Kopernika. Zawodnicy biegną ulicami: Nowy Świat, Belwederska, Sobieskiego, al. Wilanowska, ul. Przyczółkowa, aż do parku w Wilanowie.

Zapisy
20 października ruszyły zapisy dla wszystkich zainteresowanych startem w XX Biegu Niepodległości. Do 6 listopada zarejestrowało się ponad 4000 osób. Przygotowanych zostało 5000 pakietów startowych. Po osiągnięciu tej liczby, lista rejestracyjna zostanie zamknięta. Oprócz strony internetowej, zapisów na Bieg można dokonywać osobiście w siedzibie WOSiR przy ul. Rozbrat 26.


Koszt wpisowego, to:
·         do 7 listopada - 20zł
·         8-10 listopada - 40zł
·         11 listopada - 80 zł

W dniu imprezy zapisy będą prowadzone w biurze zawodów, w gmachu Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 3. Z opłaty startowej zwolnione są osoby, które ukończyły 70 lat oraz kombatanci. W biegu mogą uczestniczyć zawodnicy urodzeni nie później niż w 1994 roku.

Srebrne sygnety

Symbolika Biegu przekłada się również na nagrody, przeznaczone dla jego zwycięzców
i szczęśliwców, którzy na metę wbiegną w kolejności odzwierciedlającej jubileuszowe liczby. Srebrny sygnet z orłem otrzymują osoby zajmujące pierwsze miejsca (kobieta i mężczyzna) oraz 90, 1918 i 2008 osoba na mecie.

Sponsorzy

Oprócz nagród symbolicznych zwycięzcy Biegu otrzymają też nagrody rzeczowe od sponsorów. Telewizory LCD, kamery cyfrowe i telefony ufundowała firma Samsung. Zestawy sportowe przekaże Powerade, Asics, Puma i Coty. Wydawnictwo Rosikon Press ufundowało książki historyczne.

Honorowy patronat nad XX Biegiem Niepodległości objęła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kontakt: Anna Bilska, Joanna Zalewska
Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
el. +48 22 622 69 31
www.wosir.waw.pl{moscomment}