W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa przed jubileuszowym XXV Biegiem Niepodległości w Warszawie. Poruszono wiele ważnych zagadnień, o których poniżej. Najważniejszy był apel do zapisanych zawodników o jak najwcześniejszy odbiór pakietów startowych, by uniknąć długich kolejek tuż przed biegiem. Organizatorzy przypominali, że Biuro zawodów działa od 16 października 2013.
 
WOSiR:  Już przed startem 25. edycja Biegu Niepodległości pobiła kilka rekordów. Na 12 000 zwiększono limit uczestników. Zapisy trwały 32 godziny. W czasie pierwszych 10 minut trwania zapisów na liście startowej pojawiło się 1090 osób. Kolejnych rekordów organizator spodziewa się 11 listopada na samym biegu.

Strefy startowe

Punktualnie o godzinie 11: 11 wystartują biegacze, kilka minut wcześniej na trasę wyruszą zawodnicy poruszający się na wózkach, następnie zawodnicy Nordic Walking. Trasa będzie przebiegać Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości. Biegacze i zawodnicy na wózkach nawracają w prawo, na wysokości ul. Rakowieckiej, zawodnicy Nordic Walking mają wyznaczony nawrót na wysokości ul. Koszykowej. Wszyscy uczestnicy wracają drugą stroną Al. Jana Pawła II do mety. Po raz pierwszy w historii Biegu Niepodległości organizator wprowadził strefy czasowe. Pierwsza będzie dedykowana dla tych, których rekord życiowy jest poniżej 40 minut (strefa czerwona), druga dla biegaczy z czasem 40-45 minut (strefa żółta), trzecia dla zawodników biegających w przedziale czasowym 45-50 minut (strefa niebieska) i czwarta dla biegających dystans 10 km powyżej 50 minut. Start biegaczy będzie odbywał się stopniowo - kolejno będą startować 4 strefy czasowe. Dla uczestników – ważne jest, żeby przed biegiem ustawić się w swojej strefie. Prosimy nie wyprzedzać osób, które wskazują początek danej strefy. W odpowiednim momencie doprowadzą one daną strefę na linię startu i linia startu zostanie otwarta.

Jeden bieg wiele akcji Podczas biegu zostanie zrealizowanych kilka akcji skierowanych do biegowej społeczności. Jeden z partnerów wydarzenia firma Amway Polska, która aktywnie uczestniczy w propagowaniu aktywnego stylu życia na tegorocznej edycji biegu zrealizuje akcję społeczną. Za każdego uczestnika Biegu Niepodległości Amway Polska przekaże 2 zł na rzecz Fundacji „Wychowanie przez sport” na edukację i propagowanie biegania wśród najmłodszych. Sportowa edukacja to jeden z elementów filozofii naszej firmy. – dodaje Anna Pietrzak, dyrektor Amway Polska Kolejne wydarzenie pod nazwą Mamy Niepodległą! angażujące biegaczy przygotowało Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Akcja polega na wysyłaniu kartek pocztowych specjalnie zaprojektowanych przez wybitnych polskich artystów. Obok kartek tradycyjnych zostaną także uruchomione „neokartki” – kartki nadawane drogą elektroniczną, a docierające do odbiorcy, jako tradycyjne kartki pocztowe. Wszyscy uczestnicy Biegu Niepodległości, przy okazji odbioru pakietów biegowych w siedzibie Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na ul. Rozbrat 26 w pokoju 109., będą mieli okazję wysłać – całkowicie bezpłatnie - kartkę „Mamy Niepodległą!”, a od 4 listopada także „neokartę” do bliskiej lub znajomej osoby.

Odpowiednie przygotowanie

W ramach przygotowań do Biegu Niepodległości Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował nie tylko cykl treningów na których można poprawić wydolność organizmu,ważna jest również odpowiednia podbudowa teoretyczna. Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Już od lat podnosimy poziom organizacji naszych biegów z cyklu Zabiegaj o pamięć. Zanim jednak nasi uczestnicy staną na linii startu staramy się aby samo bieganie stawało się dla nich przyjemnością, a nie niepotrzebnym wysiłkiem. Przed tegoroczną edycją organizujemy z portalem 12tri.pl cykl treningów, których zadaniem jest poprawienie kondycji. Nową inicjatywą są wykłady przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny odżywiania i fizjologii organizmu. Jeszcze przed startem w biegu 10 listopada nasi uczestnicy będą mili okazję wysłuchać dwóch cennych wykładów, które mamy nadzieją staną się stałym punktem przed naszymi biegami – powiedział Marcin Kuriata w WOSiR-u.
 
Plan wykładów
Wykłady odbędą się 10 listopada w Zespole Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 na ul. Stawki 10 (wejście główne).
- 17.00 – 17.45 - Dieta biegacza: mgr Justyna Mizera, od lat przygotowuje sportowców w zakresie diety i suplementacji, jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu żywienia. Współpracuje z olimpijczykami, biegaczami, piłkarzami i kolarzami. Więcej informacji na www.sportowydietetyk.com.pl
-  17.00-17.45 - Układ krążeniowo-oddechowy biegacza: dr Krzysztof Mizera, fizjolog
sportowy w Centrum OLIMPIAKOS, wykładowca Studium Medycyny Sportowej Carolina Medical Center w Warszawie, autor ponad 100 publikacji. www.olimpiakos.org.pl

Partner strategiczny: PKO Bank Polski
Sponsor techniczny: Asics
Sponsor: AA drink, Amway Polska, Garmin
Patroni medialni: TVP Warszawa, Trójka, Rzeczpospolita, AMS, Runners’ World,
MaratonyPolskie.pl, Maratończyk.pl, SportowaHistoria.pl
Patronaty honorowe: , Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Niepodległości, Muzeum Piłsudskiego
Partnerzy: Hulakula, Arkadia, MPWiK, Audioteka.pl, Motivato.pl; 12tri.pl, IFAA, Fundacja Trzy Kroki,
Fotomaraton.pl, Grupa Historyczna Zgrupowanie Radosław, Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii, Pasjonaci
Muzyki Trzy Czwarte, Idee Kaffee, Wydawnictwo Inne Spacery, Pogotowie Flagowe.
 
FOTORELACJA (konferencja prasowa)
fot. Dorota Świderska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}