Fotorelacja pod tekstem
Niebawem filmyJuż po raz dwudziesty odbył się w Warszawie bieg upamiętniający odzyskanie Niepodległości. Chętnych, aby świętować w ten sposób było blisko 6 tysięcy co stanowi nowy rekord frekwencji imprezy... i chyba z kilkudziesięciu manifestacji jakie odbyły się dziś w Warszawie ta była największa.

Zanim jednak biegacze ruszyli do rywalizacji, podobnie jak w zeszłym roku, utworzyli żywą, biało-czerwoną flagę. Widok był imponujący!

Tuż przed startem uczestnicy uroczyści odśpiewali jeszcze wszystkie zwrotki Hymnu Polskiego.

Jako pierwsi do rywalizacji ruszyli rolkarze i wózkarze. Tuż po nich nastąpił główny start dla biegaczy. Na czele stawki tradycyjnie jechał zabytkowy samochód z postacią samego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Start i Meta zostały ulokowane zostały na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i ul. Stawki. Imprezę uświetniały grupy inscenizacyjne i pieśni patriotyczne. Rozgrzewkę przed biegiem poprowadził najszybszy swego czasu „biały człowiek" czyli Marcin Urbaś.

Szybka trasa i dobra pogoda pozwalały na osiąganie dobrych wyników. Jedyną trudność mógł sprawiać tylko podbieg wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, pokonywany dwukrotnie ponieważ nawrót znajdował się w okolicach Szkoły Głównej Handlowej przy ul. Rakowieckiej. Momentami pojawiał się też dokuczliwy wiatr. Trzeba przyznać, że w tym roku wspierało biegaczy na trasie bardzo wielu kibiców.

Na mecie czekały na wszystkich uczestników bardzo ciekawe i oryginalne medale przedstawiające stylizowaną flagę polską przewleczoną przez pierścień z Orłem w Koronie.

Najszybszy był Mariusz Giżyński (29:57) mający monopol na zwycięstwa w warszawskich imprezach biegowych, który jako jedyny złamał barierę pół godziny. Na kolejnych miejscach dobiegli Łukasz Parszczyński (30:10) i Marcin Fudalej (31:22). Wśród Pań zwyciężyła Karolina Jarzyńska (33:49) przed Karolina Pilarską (36:50) i Renatą Kalińską (37:01).
Specjalne Nagrody za 22 miejsce (ilość edycji Biegu Niepodległości) i 92 miejsce (kolejna rocznica święta) otrzymali były minister sportu i olimpijczyk Tomasz Lipiec (34:48) i Łukasz Belowski (38:13).

Na starcie wypatrzyliśmy wiele znanych osobistości życia publicznego: Roman Polko (625 miejsce - 44:48), Krzysztof Kosedowski (513 miejsce – 43:46), Wojciech Olejniczak (785 miejsce – 45:48), Maciej Kurzajewski (1961 miejsce – 52:04).
Robert Korzeniowski (1896 miejsce – 51:48) pokonał trasę korzystając oczywiście z techniki chodu sportowego.
Najstarszym uczestnikiem imprezy był 84-letni Jan Niedźwiecki czyli popularny „Ułan”, który jest jedynym biegaczem mającym ukończone wszystkie edycje Biegu Niepodległości.


FOTORELACJA

(fot. Dorota "Doris" Świderska, Wojtek Szota)

 

 

 

{moscomment}