Srona imprezy
Dział poświęcony imprezie

bn 2020

Ewa Paciorek: 27 583 kilometrów – tyle przebiegli uczestnicy Wyzwania Drużynowego w ramach Biegu Niepodległości: okrążmy razem Polskę. Przypomnijmy, że za cel postawiliśmy sobie pokonanie w przybliżeniu sumy długości granic Polski wynoszącej 3 511 km. Dziś wiemy już, że cel został osiągnięty i „okrążyliśmy” kraj prawie ośmiokrotnie. W inicjatywie, nie licząc  biegnących indywidualnie, wzięły udział 32 drużyny z całej Polski oraz Polacy mieszkający w innych krajach europejskich.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce nadal nie pozwala na organizację wielotysięcznych imprez sportowych, więc Bieg Niepodległości organizowany przez m.st. Warszawa i Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA został przeniesiony do sfery wirtualnej, w myśl zasady: razem, ale na odległość.

Świat w ostatnim czasie całkowicie zmienił swe oblicze, ale nasze motto pozostaje takie samo: nadal zachęcamy ludzi do uprawiania sportu i aktywnego stylu życia – przekonuje Maciej Mroczek, p.o. dyrektora AKTYWNEJ WARSZAWY. Zaznaczamy przy tym, jak ważne jest przestrzeganie rygoru sanitarnego w dobie pandemii COVID-19 i to, że odpowiedzialnym zachowaniem możemy wspomóc walkę z wirusem –dodaje.

Bieg Niepodległości: okrążmy razem Polskę!– tak brzmi pełna nazwa wydarzenia odbywającego się w dniach 11-15 listopada– pełnił rolę sportową, patriotyczną i edukacyjną. Sportową, gdyż stanowił motywacyjny impuls dla wszystkich spragnionych biegowych wrażeń. Patriotyczną, ponieważ zachęcał do świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i czynienia tego z uśmiechem na ustach, w sposób przyjazny dla siebie i innych. Edukacyjną, gdyż organizatorzy wydarzenia regularnie informowali biegaczy, w jakiś sposób mogą bezpiecznie uprawiać sport i dbać o swą kondycję psychiczną i fizyczną.

bn 2020a

Inicjatywa „okrążmy razem Polskę” polegała na „zbieraniu” kilometrów pokonanych przez biegaczy i zobrazowaniu ich w postaci łącznego dystansu i wielokrotności 3511 kilometrów (tyle wynosi suma długości wszystkich granic Polski). Wynik okazał się imponujący i przeszedł oczekiwania organizatorów. W wydarzeniu wzięły udział 32 drużyny, które pokonały łącznie dystans 27 583 kilometrów. Liczba ta w pełni wystarczyłaby na okrążenia Polski prawie 8 razy.

Wśród uczestników Wyzwania Drużynowego były grupy z firm i instytucji, które poprzez inicjatywę AKTYWNEJ WARSZAWY integrowały się, a nawet świętowały jubileusze działalności. – Z ogromną radością przyjęliśmy również zgłoszenie od Polaków mieszkających i biegających w Wielkiej Brytanii oraz od kapitanów z jednostek wojskowych, którzy zgłaszali udział zarówno czynnych żołnierzy, jak i weteranów Wojska Polskiego – mówi dyrektor Maciej Mroczek. Co ważne, nawet panująca epidemia i wszechobecne kwarantanny nie zatrzymały uczestników naszego wyzwania. Większość zespołów założony cel zrealizowała w 100 a nawet 150% - dodaje dyrektor AKTYWNEJ WARSZAWY.

Biegacze, chcący uhonorować w biegowy sposób 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, relacje ze swoich aktywności publikowali także w specjalnie stworzonym wydarzeniu w serwisie Facebook. Były one wypełnione zdjęciami, opisami tras, wspomnieniami poprzednich edycji Biegu Niepodległości, nie brakowało również zdjęć  wtradycyjnych inicjatywy AKTYWNEJ WARSZAWY białych i czerwonych koszulkach.

W sumie udział w wydarzeniu zadeklarowało prawie 5 tysięcy sympatyków aktywności fizycznej. Wszystkich połączyła radość z biegania.

Dziękujemy i gratulujemy!

Partnerem Biegu Niepodległości 2020 był PKO Bank Polski, Sponsor Strategiczny Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o Pamięć".