Fotorelacja
Wyniki  
Dział poświęcony imprezie

bieg kostytucji 2023 1
Warszawa na biegowo uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przepiękna pogoda pozwoliła biegaczom i ich rodzinom, a także licznym kibicom na trasie cieszyć się tym świętem. Tegoroczna edycja to także inauguracja nowej trasy prowadzącej głównie przez Most Księcia Józefa Poniatowskiego. Dzięki temu można było podziwiać panoramę Warszawy… o ile były na to siły i czas. Podobnie wiele walorów widokowych ma start i meta, zlokalizowane na Nowym Świecie w pobliżu Ronda gen. Charles'a de Gaulle'a. Trasa jest też na pewno szybsza od poprzedniej, wymagającej 500-metrowej „wspinaczki” na Agrykoli. Momentami jednak cechuje się koniecznością zmiennego rytmu biegu, ponieważ jest kilka delikatnych podbiegów i zbiegów. Po nabraniu dobrego tempa, biegnąc w kierunku Pragi, trzeba potem delikatnie podbiegać w stronę lewobrzeżnej Warszawy. Wielu zawodników mimo wszystko z sentymentem wspominało dawne biegi.

W imprezie wzięło udział blisko 4 tys. biegaczy. Najlepiej na nowej trasie poradził sobie Krzysztof Wasiewicz, reprezentujący 1.Warszawską Brygadę Pancerną, który zwyciężył z czasem 14:56. Na podium stanęli też Rafał Gontarczyk (15:12) i Taras Telkowski z Białorusi (15:17). Wśród pań najszybsza była Joanna Szmidt z rezultatem 18:24. Drugie miejsce zajęła Izabela Wiercioch (19:12), a trzecie Katarzyna Czerwińska (19:14)

 bieg kostytucji 2023 3

Jako najszybszy Warszawiak nagrodzony został uchodźca polityczny z Białorusi (obecnie mieszkajacy w Warszawie) - Taras Telkowski (15:17).

Przypomnijmy, że Konstytucja 3 Maja to akt prawny uchwalony 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni, który był pierwszym w Europie sejmem wybieranym w sposób wolny i równy. Konstytucja ta była pierwszą w Polsce i drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

bieg kostytucji bieg 2023 40

Konstytucja 3 Maja była jednym z najważniejszych aktów prawnych w historii Polski, ponieważ wprowadziła wiele postanowień, które miały na celu modernizację kraju i zwiększenie jego siły. Między innymi wprowadziła rządy konstytucyjne, równość wobec prawa, wolność wyznania oraz wolność prasy.

Konstytucja jednak przetrwała krótko, ponieważ już w 1792 roku Polska została zaatakowana przez Rosję, Prusy i Austrię, co doprowadziło do II rozbioru Polski. Mimo to, Konstytucja 3 Maja stała się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski.

bieg kostytucji 2023 4

bieg kostytucji bieg 2023 2b

bieg kostytucji bieg 2023 33

 

FOTORELACJA
fot. Dorota Szota

REKLAMA