Historia
Ostatnie dwa kilometry życia
- Kategoria: Historia
Gdy kończą się Igrzyska, maraton ma nowych bohaterów. Wielu innych już wcześniej przeszło do historii i zyskało wieczną sportową sławę... Zapraszamy Was do przeczytania bardzo ciekawego materiału Kuby Kumocha - redaktora, Ambasadora RP w Szwajcarii i maratończyka. Co się wydarzyło Dorando Pietriemu? Jak kształtował się dystans maratonu? I mnóstwo innych maratońskich ciekawostek.
Jakub Kumoch: Nikt nie wie, kto naprawdę ponosi odpowiedzialność za ten szaleńczy pomysł. 100 lat temu -
24 lipca 1908 roku - wskutek niebywałego zamieszania i serii zbiegów okoliczności przedłużono o ponad 2 kilometry dystans maratonu. Do dziś najdłuższy bieg olimpijski ma
42 kilometry i 195 metrów, a jego historia pełna jest tych, którzy padli na ostatnich dwóch kilometrach. Oni też stali się bohaterami.
Włoski sprzedawca z Carpi Dorando Pietri był pierwszym z nich. Miejsce startu w lipcu 1908 roku zmieniano i przesuwano kilkakrotnie. Czwarte igrzyska olimpijskie w historii organizowała Anglia, ojczyzna współczesnego sportu. Bieg maratoński upamiętniający wyczyn Greka Filipidesa, który rzekomo w 490 roku przed Chrystusem w pełnej zbroi przebiegł dystans między polem stoczonej z Persami bitwy i Atenami, miał być - jak zawsze - kulminacyjnym momentem zmagań.
Dystans mierzono kilkakrotnie. Najpierw przywiązani do brytyjskich miar organizatorzy odrzucili klasyczne 40 kilometrów. Zamiast tego biegacze mieli pokonać 25 mil - a więc o 225 metrów więcej. To był już drugi gwałt na maratonie. Pierwszego dokonano w 1896 roku, gdy ktoś stwierdził, że 37-kilometrową odległość między polem bitwy a centrum Aten należy zaokrąglić i dodać trzy kilometry. Trzeci - ostatni - miał się dopiero dokonać.
Napisz komentarz (5 Komentarzy)Lekcja historii 1918 -1945 - cz. I
- Kategoria: Historia
Twoja lekcja historii. Przy współpracy z Radą Ekspertów (historyków, dziennikarzy i sportowców) powstało 20 lekcji - najważniejszych wydarzeń w historii Polski niepodległej i jednocześnie Polskiej lekkiej atletyki. Publikujemy na początek 6 lekcji z całego cyklu. Od momentu odzyskania niepodległości w roku 1918 aż do dnia zakończenia II Wojny Światowej w 1945.
Lekcja 1. Droga do niepodległości
Historia
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Trzy dni później złożyła na jego ręce pełnię swych praw ustanawiając go Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Po 123 latach zaborów Polska Odrodzona stała się faktem. Za datę Święta Niepodległości ustanowionego w 1937 r. świętem państwowym przyjęto dzień zakończenia I wojny światowej. Po 1989 r. przywrócono Święto Niepodległości.
Sport
Legiony Polskie, które miały swój czynny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości były też źródłem ważnych inicjatyw sportowych. W 1916 r. plutonowy Stanisław Mielech wystąpił z propozycją nadania funkcjonującemu w ramach legionów nieformalnemu klubowi sportowemu nazwy Legia. Tak jak Legia rzymska była prapionierem piłki nożnej, tak drużyna Legia będzie pionierem w wojsku polskim - głosił protokół założycielski.
Lekcja historii - 1945 -1978 - cz.II
- Kategoria: Historia
Publikujemy 7 kolejnych lekcji z cyklu "Twoja lekcja historii". Od momentu zakończenia II Wojny Światowej w 1945.
do roku 1978 - daty wybrania Kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Zapraszamy do bardzo ciekawej lektury. Kolejne - ostatnie lekcje opublikujemy jeszcze w tym tygodniu.
Historia
W roku 1952 Sejm Ustawodawczy uchwalił Konstytucję Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na rosyjskiej wersji konstytucji poprawki własnoręcznie naniósł Józef Stalin, a ostateczną wersję polskojęzyczną opracował Bolesław Bierut. Konstytucja zawierała wiele pięknych, demokratycznych zasad. Nie miało to jednak żadnego znaczenia, bo praktyka sprawowania władzy całkowicie je ignorowała. Do roku 1989 konstytucja była nowelizowana 24 razy.
Sport
Początek lat 50-tych jest przełomowy dla Polskiej lekkiej atletyki. Na pierwszym obozie kadry narodowej w Zakopanem, w 1951 r. trenerem biegów długich zostaje Jan Mulak. Był on jednym z twórców nowatorskiego systemu szkolenia specjalistycznego w lekkiej atletyce, co w tamtych czasach było stosowane jedynie
w USA. Mulak zmienił dotychczasowy sposób treningów. Nie kierował reprezentacją „zza biurka", ale wraz z zawodnikami pokonywał kolejne kilometry biegów treningowych. Jako trener docenił również rolę nauki, w swojej pracy, ściśle współpracując z doradcami naukowymi. Jeszcze długo polska lekka atletyka korzystała z myśli teoretycznej i pionierskich rozwiązań metodyki szkolenia Jana Mulaka i zespołu wybitnych trenerów, którzy pracowali dla sławy polskiego sportu.