Sekcja - wyprawy wysokogórskie
Strona wyprawy
Fundacja Kukuczki

Patrycja Konopka: Wczoraj O 24 czasu nepalskiego do ataku na szczyt Manaslu, z podniesionego obozu 3 na wys. 7 100 m. ruszyli: Jarek Gawrysiak, Jędrek Andrzej Bargiel i Kamil Grudzień. W obozie 3 pozostał jako wsparcie: Grzegorz Borkowski. W obozie 1 na wys. 5 700 m. oczekiwali: Jurek Natkański i Rafal Fronia” – przekazał Jurek Natkański - kierownik wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu na Manaslu. Polacy atakowali ósmą górę świata w 2 zespołach.  Zespół 1 w składzie: Gawrysiak, Bargiel, Grudzień i Borkowski wyruszyli wczoraj z samego rana do obozu 3 na wys. 6 800 m. Pogoda była dobra, świeciło słońce, nie było wiatru, ale wspinaczkę utrudniał nawiany śnieg. Po 6 godzinach torowania himalaiści dotarli do obozu 3. Musieli odkopać namiot spod 1.5 metrowej warstwy śniegu. Zespół drugi wyruszył rano z bazy i dotarł do obozu 1.

Niestety atak na szczyt nie powiódł się. „Atakujący szczyt zawrócili z wysokości 7 600 m. po 5 godzinach torowania w silnym wietrze. Torowali z wyższego C3 tj. wys. 7 100 m. Są cali i zdrowi. Wszyscy schodzą w kierunku bazy” – przekazuje w porannej relacji z Manaslu Jerzy Natkański kierownik wyprawy.
„Nie bez wpływu na kondycję atakujących miało torowanie w głębokim śniegu od wys. 5 900 do 7 400 m.”  – podsumowuje Natkański i dodaje; „Wyprawa opuści bazę 19 maja i po 5 dniach karawany dotrze do Katmandu”.
Wyprawa na Manaslu jest prowadzona w ramach Programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego honorowym patronem jest Bronisław Komorowski - Prezydent RP. Wyprawę finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Sprzęt uczestnikom ekspedycji zapewnia Hi Mountain.
 
 
{moscomment}