Trasa Półmaratonu
Trasa 5 km
Transport publiczny
Strona zawodów
Dział poświęcony imprezie - Cracovia Półmaraton

cracovia medale 2022

ZIS Kraków: Już w ten weekend w Krakowie pojawią się tysiące biegaczy. Główny punkt programu przypada na niedzielę, 16 października, kiedy to wystartują 8. Cracovia Półmaraton Królewski i rywalizacja na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. Bazą wydarzeń będzie TAURON Arena Kraków, a niewątpliwą atrakcją efektowny finisz na płycie głównej w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Sobota, 15 października, będzie natomiast należeć do najmłodszych miłośników biegania, których czeka zabawa na sportowo w ramach Mini Mini Kraków Run. W czwartek, 13 października, w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora tych wydarzeń – odbyła się konferencja prasowa przed biegowym weekendem.

W konferencji udział wzięli: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego Krzysztof Kowal, Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 8. CPK i Biegiem do Igrzysk Andrzej Batko, Prezes Zarządu Areny Kraków S.A. Małgorzata Marcińska, reprezentujący Partnera Strategicznego 8. CPK – Małopolskę – Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Michał Główka (jednocześnie uczestnik 8. CPK), Prezes Zarządu Spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak i przedstawiciel Sponsora Technicznego 8. CPK, Activation Specialist w ASICS Polska Daniel Bogacki (obaj wystartują w Biegiem do Igrzysk).

Konferencja była transmitowana „na żywo” na profilu Cracovia Maraton na Facebooku. Zapis relacji można obejrzeć TUTAJ

W trakcie konferencji zaprezentowana została oficjalna koszulka techniczna marki ASICS, jaką otrzymają uczestnicy 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, którzy zdecydowali się na pakiety startowe z koszulkami oraz medale wszystkich trzech weekendowych wydarzeń biegowych.

Po ograniczeniach spowodowanych pandemią wzrasta frekwencja na organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie imprezach biegowych, czego najlepszym przykładem była dwa tygodnie temu jubileuszowa 15. edycja Biegu Trzech Kopców. Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń internetowych, na liście startowej 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego znajduje się przeszło 6,5 tysiąca osób z ponad 40 krajów. A równocześnie pobiegną też uczestnicy rywalizacji na 5 km, która pod hasłem „Biegiem do Igrzysk” powraca jako wydarzenie towarzyszące półmaratonowi. To będzie przedsmak przyszłorocznych sportowych emocji, jakie czekają nas w trakcie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Do tego w sobotę moc dzieciaków od 3. do 13. roku życia, dla których przygotowano 5 dystansów – od 100 do 500 m, w zależności od kategorii wiekowej. Zapisy do wszystkich biegów będą jeszcze prowadzone w Biurze Zawodów w Małej Hali TAURON Areny Kraków. Do 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i Biegiem do Igrzysk można się jeszcze zgłosić 14 i 15 października (limity odpowiednio 7000 dorosłych i 1000 uczestników powyżej 13. roku życia), a do Mini Mini Kraków Run 14 października (limit aż 2000 uczestników, zgłoszonych już ponad 1000). ZIS stara się rozbudowywać ofertę miejskich wydarzeń biegowych, tak aby można było znaleźć coś dla każdego, w każdym wieku.

krakow pol konf 8
krakow pol konf 3
krakow pol konf 11

krakow pol konf 6
Wszyscy biegacze będą startować obok TAURON Areny Kraków, a dla uczestników 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego i Biegiem do Igrzysk dodatkowym smaczkiem jest lokalizacja mety i efektowny finisz na płycie głównej wewnątrz największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. W przypadku Cracovia Półmaratonu Królewskiego po drodze można też zobaczyć Rynek Główny, historyczną część miasta i budowle sakralne, ale i charakterystyczne przykłady współczesnej architektury – jak Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Kładka im. Ojca L. Bernatka, a także największe krakowskie obiekty sportowe.

Wśród zawodników aspirujących do czołowych miejsc w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim należy wspomnieć takich zawodników jak ubiegłoroczny zwycięzca Witalij Szafar z Ukrainy, Polacy Tomasz Grycko, Mateusz Kaczor, Artur Olejarz, Patryk Kozłowski, Dariusz Boratyński. Spodziewani są też dobrzy biegacze z Ukrainy, w tym triumfator tegorocznych Biegu Nocnego na 10 km i 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego Bogdan Semenowicz, a także z Afryki. Jednym z nich będzie David Kiprono Metto. Kenijczyk może zostać pierwszym zawodnikiem, który w jednym roku wygra wszystkie zawody Królewskiej Triady Biegowej – był najlepszy już w 19. Cracovia Maraton i 15. Biegu Trzech Kopców.

Wśród kobiet na pewno warto zwrócić uwagę na najlepszą przed rokiem Monikę Jackiewicz, a także reprezentującą Mołdawię, m.in. zwyciężczynię kwietniowego 19. Cracovia Maraton, Lilię Fiskowicz, Ukrainki – Wiktorię Kaluzną (triumfatorkę 15. Biegu Trzech Kopców), Natalię Semenowicz (podobnie jak jej mąż Bogdan najlepszą w tegorocznym Biegu Nocnym na 10 km) i Walentynę Werecką (m.in. zwyciężczynię 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego) czy trzecią zawodniczkę ostatniego Maratonu Warszawskiego Ewę Jagielską. Mają też przyjechać zawodniczki z Afryki.

Start zapowiedzieli również Ambasadorzy Cracovia Maraton, czyli aktorzy Andrzej Popiel, Mateusz Janicki i Hiroaki Murakami oraz mieszkający w Krakowie obcokrajowcy Javier Rico, Julien Hallier i Patrice Ricour.

Szanse na tytuł zdobywcy Królewskiej Triady Biegowej 2022 i ukończenie tegorocznych odsłon Cracovia Maraton, Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonu Królewskiego ma 608 osób (przed zapisami w Biurze Zawodów).

Organizujący wydarzenie Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie kontynuuje proekologiczną akcję zapoczątkowaną podczas tegorocznej odsłony Cracovia Maraton, wpisującą się w miejską kampanię „Kraków  w dobrym klimacie”. Celem jest zachęcenie do łączenia miłości do sportu z troską o naszą planetę. W sobotę wszyscy będą mogli odwiedzić specjalną strefę EKO, przygotowaną min. przez instytucje i jednostki miejskie. 8. Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu będą towarzyszyć także targi EXPO (od piątku do niedzieli), gdzie odwiedzający zapoznają się z propozycjami Sponsorów i Partnerów wydarzenia. Przewidziane są też różne atrakcje i animacje.
Zachęcamy do zapoznania się z PRESSBOOKIEM oraz INFORMATOREM BIEGACZA.

REKLAMA

poznan maraton 2023