JS/ZIS: Do 15. PZU Cracovia Maraton, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 15 maja zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. Wielkie zainteresowanie wzbudził także piątkowy Bieg Nocny na 10 km. Podczas wtorkowej konferencji prasowej podana została data kolejnej, szesnastej edycji maratonu – 30 kwietnia 2017 roku.

- Nasz maraton jest już znany nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Cieszę się, że startuje w nim coraz więcej biegaczy – powiedziała Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu. - Bardzo serdecznie dziękuję sponsorowi tytularnemu – PZU, bez którego nie udałoby się zorganizować tego typu przedsięwzięcia. Dziękuję również wszystkim jednostkom miejskim aktywnie włączającym się w działania związane z maratonem i Krakowskimi Spotkaniami Biegowymi. Niezainteresowanych tym wspaniałym sportowym wydarzeniem proszę o wyrozumiałość.

Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i jednocześnie Dyrektor 15. PZU Cracovia Maraton Krzysztof Kowal z satysfakcją mówił o rosnącej popularności imprezy. - Już prawie 7 300 osób zgłosiło swój udział w maratonie. Zapisy będą jeszcze przyjmowane, wiadomo jednak, że jest to o 1 000 biegaczy więcej niż przed rokiem. Jeszcze większy wzrost startujących odnotowaliśmy w Biegu Nocnym na 10 km. Został przekroczony limit 3 000 uczestników, wprowadzony z uwagi na pojemność trasy. 

Jak podkreślił Dyr. Kowal,  atrakcyjnych propozycji  dla biegaczy i kibiców jest całe mnóstwo. Szczególnie bogatą ofertę przygotowano dla najmłodszych.

W czasie konferencji szef Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie zaprezentował efektowny medal 15. PZU CM. Na jego awersie znalazł się smok autorstwa Andrzeja Mleczki, taki sam jak na maratońskiej koszulce.

Odbyła się również prezentacja statuetki Królewskiej Triady Biegowej – nagrody dla tych, którzy w tym roku ukończą 15. PZU Cracovia Maraton, 10. PZU Bieg Trzech Kopców i 3. PZU Cracovia Półmaraton Królewski.

We wtorek Dyr.  Krzysztof Kowal podał datę 16. edycji Cracovia Maraton – 30 kwietnia 2017 roku.

Dyrektor Oddziału Regionalnego PZU w Krakowie Jacek Weremczuk zaprosił do odwiedzenia – podczas maratonu i innych imprez Krakowskich Spotkań Biegowych – Strefy Podziel się Kilometrem: - Strefa będzie tym razem bardziej rozbudowana. Znajdą się w niej liczne urządzenia do ćwiczeń dla dorosłych i dla dzieci. Ideą Strefy jest aktywne spędzanie czasu, ale także pomoc  potrzebującym. Przeliczamy kilometry wypracowane w Strefie na złotówki – 10 złotych za 1 kilometr. Tak zebrane pieniądze przekażemy w tym roku  Specjalistycznemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Dziecięcemu im. Św. Ludwika w Krakowie.

O nadanie jubileuszowemu 15. PZU CM należnej rangi sportowej ma zadbać tzw. elita. Ściągnięciem do Krakowa biegaczy, którzy są w stanie poprawić najlepszy wynik krakowskiego maratonu (2:11.26 Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kilimo) zajął się Marcin Fudalej. W trakcie konferencji przedstawił listę zawodniczek i zawodników, w sobotę o godz. 14.30 na Błoniach dokona ich prezentacji.

Od samego początku w Cracovia Maraton rywalizują sportowcy niepełnosprawni. Dla Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa Bogdana Dąsala wystawia to organizatorom wysoką ocenę. Kraków przecierał szlaki dla maratończyków na wózkach, to właśnie tutaj rozpoczęła się piękna kariera podwójnego złotego medalisty Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie Rafała Wilka.

Trzydniowe zmagania biegaczy to ogromne wyzwanie organizacyjne oraz konieczność wprowadzenia ograniczeń i zmian w ruchu kołowym i komunikacji miejskiej. Koordynator ds. Bezpieczeństwa Andrzej Batko omawiając szczegóły tych zmian, zapewnił, że przyjęto rozwiązania uwzględniające interesy osób niezaangażowanych w żaden sposób w weekendowe wydarzenia sportowe na Błoniach Krakowskich, Rynku Głównym czy ulicach Starego Miasta i centrum Krakowa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}