Wyniki
FOTORELACJA 2023 - fot. Dorota Szota
Galeria cz. 1 / Galeria cz. 2 / Galeria cz. 3 / Galeria cz. 4
Strona imprezy  
Dział poświęcony imprezie - Cracovia Maraton
Relacja 2022 / Relacja 2021 / Relacja 2019 
Relacja 2018 / Relacja 2017 / Relacja 201

cracovia maraton 2023 foto 7

ZIS Krakow:  W jubileuszowej, dwudziestej odsłonie krakowskiego maratonu ze startem i metą w sercu miasta – na Rynku Głównym – zwyciężyli Kenijczyk Lani Rutto, który uzyskał czas 2:17:05 i Litwinka Lina Kiriluk, która królewski dystans 42 km i 195 m pokonała w czasie 2:42:25. Wystartowały 5182 osoby, a 5019 z nich zameldowało się na mecie. W rywalizacji na trasie „z historią w tle” uczestniczyli zawodnicy z 45 krajów.

Na drugiej lokacie uplasował się ubiegłoroczny triumfator David Kiprono Metto, również z Kenii, który w 2022 roku wygrał też w Krakowie 15. Bieg Trzech Kopców i był drugi w 8. Cracovia Półmaratonie Królewskim. Podium mężczyzn uzupełnił Ezekiel Kipkorir, kolejny z Kenijczyków. Ci zajęli także następne trzy miejsca, w tym trzykrotny zwycięzca Cracovia Maraton – Cosmas Mutuku Kyeva – piąte. Za Kenijczykami jako pierwszy na mecie pojawił się Polak – siódmy Mateusz Mrówka.

Druga w zmaganiach kobiet była Kenijka Ruth Chemisto Matebo, a trzecie miejsce w znakomitym stylu, wyprzedzając w końcówce rywalki, wywalczyła reprezentantka Polski Ewa Jagielska. Osiągniecie Polki tym bardziej jest godne podkreślenia, jeśli weźmie się pod uwagę, że przed tygodniem ukończyła maraton w Łodzi, i to na drugiej pozycji.

Z okazji 20. odsłony imprezy nagrody przypadły też biegaczom, którzy zajęli symboliczne, 20. miejsca wśród kobiet i mężczyzn. Byli to Hiszpanka Ester Corral Garcia i Polak Michał Suchan.

Na scenie uhonorowani zostali również „Wytrwali” Cracovia Maraton, czyli elitarne grono osób, które ukończyły już 20. edycji imprezy.  

Z okazji jubileuszu nie zabrakło też specjalnego tortu nawiązującego do trasy biegu i charakterystycznych obiektów mijanych po drodze, który przygotowała Piekarnia i Cukiernia Buczek.

Dyrektor Cracovia Maraton i jednocześnie Dyrektor organizującego bieg Zarządu infrastruktury Sportowej w Krakowie otrzymał z kolei z rąk Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Biegów i półmaratonu w Pile Henryka Paskala list gratulacyjny, rewanżując się pamiątkowym medalem dwudziestej odsłony Cracovia Maraton.

Następna, 21. edycja Cracovia Maraton zaplanowana jest na 21 kwietnia 2024 roku.

FOTORELACJA - fot. Dorota Szota

 

REKLAMA