Fotorelacja (cz. 1)
Strona imprezy
Dział poświęcony imprezie - Cracovia Maraton

gladki 2022

23 kwietnia 2022 r., o godz. 12.30, odbyła się jubileuszowa - 15-ta edycja Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego. Bieg poświęcony jest pamięci triumfatora IV edycji krakowskiego maratonu, który jako pierwszy Polak (i jedyny dotychczas) wygrał Cracovia Maraton. Kolejnej szansy Piotr Gładki już nie miał, ponieważ dwa tygodnie później tragicznie zginął w wypadku drogowym. Był zawodnikiem z którym wiązano wielkie, sportowe nadzieje.

Trasa Mini Cracovia Maratonu miała długość 4,2 km. Należało ją pokonać w czasie do 45 minut. W biegu mogły wystartować osoby, które najpóźniej w dniu imprezy ukończyły 13 lat. Start i meta usytuowane były na Krakowskich Błoniach. W tegorocznej edycji wystartowało ok. 500 uczestników - większość w żółtych koszulkach - co już stało się tradycją :)

Na starcie stanęła spora grupa młodzieży i seniorów oraz grupa osób pokonujących bieg na wózkach. Pojawiło się także wielu gości zza granicy na czele z wieloletnim dyrektorem maratonu w słowackich Koszycach – Bronislavem Koniarem, zaprzyjaźnionym z krakowskim maratonem.

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali reprezentanci Ukrainy – Bogdan Semenowicz (12:47) i Walentyna Werecka (13:51). Podium w rywalizacji mężczyzn uzupełnili Tomasz Ogorzały (13:13) i Dominik Piwowarczyk (13:14), a wśród kobiet drugie miejsce wywalczyła żona zwycięzcy – Natalia Semenowicz (13:59), trzecia doskonale znana w Krakowie Katarzyna Broniatowska (14:22).

Katarzyna Broniatowska, która była pierwszą Polką na mecie, na co dzień jest lekarzem weterynarii, prowadzi także organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie całoroczne treningi pod hasłem „Biegaj w Krakowie!”. W swoim zawodniczym dorobku ma m.in. brązowy medal halowych mistrzostw Europy w biegu na 1500 m, czy wygrane w Biegu Trzech Kopców.

Z kolei Walentyna Werecka pokazała się krakowskiej publiczności podczas ubiegłorocznego, 14. Biegu Trzech Kopców, w którym wywalczyła drugie miejsce.