Strona imprezy

Dział poświęcony imprezie - Cracovia Maraton i Półmaraton

Jerzy Sasorski/ZIS: Bardzo ambitne cele wyznaczyli sobie uczestnicy i organizatorzy 17. PZU Cracovia Maraton, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia. Biegacze chcą poprawić najlepszy wynik krakowskiej imprezy, a gospodarzom wydarzenia marzy się kolejny rekord frekwencji.

Przygotowaniom do niedzielnego maratonu oraz innych zmagań, zaplanowanych w sobotę poświęcona była konferencja zorganizowana w czwartek, 19 kwietnia w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Wzięli w niej udział: Krzysztof Kowal – Dyrektor ZIS i zarazem Dyrektor 17. PZU CM, Bogdan Dąsal – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Grzegorz Krawczyk – Przedstawiciel Sponsora Tytularnego PZU, Koordynator ds. Zaangażowań Społecznych, Andrzej Batko – Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 17. PZU CM,  Dariusz Kaczmarski – Koordynator ds. Elity 17. PZU CM oraz trzykrotny zwycięzca krakowskiego maratonu Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva.  

- Mam nadzieję, że 17. PZU Cracovia Maraton będzie maratonem rekordów – powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. - Prawie 8 tysięcy osób wyraziło chęć wystartowania w tym królewskim biegu na dystansie 42 km 195 m. Wszyscy bardzo sobie cenią to, że start i metą są usytuowane na Rynku Głównym oraz możliwość rywalizacji wśród zabytków Krakowa. Po pięciu latach wracamy na trasę jednej pętli, co w naszym mieście nie jest łatwym zadaniem.

Maratończycy znów dotrą do Nowej Huty. Ukształtowanie trasy sprzyjać będzie poprawieniu rekordu (2:11.26) należącego od 2009 roku do Kenijczyka Juliusa KipkoriraKilimo.

- W tej chwili mamy potwierdzenie, że zgłosiło się blisko tysiąc biegaczy z zagranicy, co sprawia, iż jesteśmy najbardziej międzynarodowym maratonem w Polsce. Wśród zawodników są przedstawiciele takich krajów jak Malezja, Meksyk, Brazylia, czy Japonia – dodał Dyrektor Kowal.

Dużą atrakcją okazał się sobotni Bieg Nocny na 10 km, ze startem i metą również na Rynku Głównym. Wypełniony został limit startujących – 3500 osób. Ogromne zainteresowanie wywołały także biegi dla najmłodszych oraz Cracovia Maraton na Rolkach.

W biurze zawodów, znajdującym się pod trybuną wschodnią Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana, czynnym w czwartek i w piątek w godz. 15:00-20:00, a w sobotę w godz. 10:00-20:00 można się jeszcze zgłosić do 17. PZU Cracovia Maraton i Mini Cracovia Maraton, natomiast w niedzielę na Rynku Głównym do biegów w szpilkach i krawacie.

Organizatorzy PZU Cracovia Maraton podjęli starania o przyznanie brązowej odznaki Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej – IAAF Road Race BronzeLabel. Do Krakowa przyjedzie więc z Londynu delegat IAAF, Pani Hilary Walker.

Dobrą tradycją krakowskiego maratonu jest udział w nim sportowców niepełnosprawnych.

-  Od samego początku był to jeden z priorytetów Cracovia Maraton – podkreślił Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa Bogdan Dąsal.- Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę startujących nie tylko w kategoriach przewidzianych  regulaminem, ale także z innymi niepełnosprawnościami. To efekt przekazywania w środowisku osób niepełnosprawnych informacji o otwartości naszego maratonu. Bardzo się z tego cieszymy. Procentuje kilkunastoletni wysiłek. W koronnej konkurencji – na wózkach – mamy zawodników z Czech, Słowacji, Ukrainy oraz także z Egiptu.  

Reprezentujący sponsora tytularnego PZU Koordynator ds. Zaangażowań Społecznych Grzegorz Krawczyk skupił się w swoim wystąpieniu na ciekawych propozycjach, z których będą mogli skorzystać zarówno maratończycy, jak i kibice: - Chciałbym zachęcić do uczestnictwa w projekcie „Podziel się kilometrem”, z którego przekazujemy środki finansowe dla organizacji charytatywnych. Zapraszamy serdecznie w niedzielę do naszej strefy na Rynku Głównym. Złotówki wybiegane między 8:00 a 16:00 otrzyma Fundacja Siepomaga. Dla maratończyków przygotowaliśmy prezent w postaci bezpłatnych zdjęć. Aby je otrzymać, należy się zarejestrować na stronie www.pzucracoviamaraton.pl/pic2go. Inną fotograficzną niespodziankę przygotowaliśmy na EXPO na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana.

Wysoki poziom sportowy 17. PZU CM ma zapewnić elita zawodniczek i zawodników. Mówił m.in. o tym Dariusz Kaczmarski:- Maraton jest jedyną konkurencją, w której może wystartować każdy – wyczynowiec, amator, osoba niepełnosprawna i zmagać się nie tyle z przeciwnikiem, co z samym sobą, dlatego maraton cieszy się tak dużą popularnością. PZU Cracovia Maraton ciągle się rozwija i jest na dobrej by stać się czołowym maratonem w Europie. Jednym z wymogów jest udział kilkunastu biegaczy legitymujących się odpowiednimi wynikami. Na naszej tegorocznej liście mamy pięciu zawodników z rekordami życiowymi poniżej 2:10.

Jest wśród nich trzykrotny zwycięzca krakowskiego maratonu Kenijczyk CosmasMutukuKeyva, który pojawił się na czwartkowej konferencji prasowej.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały koszulki i medale oraz zabawny rysunek Andrzeja Mleczki upamiętniający 17. PZU Cracovia Maraton.

O niedzielnej próbie pobicia rekordu Guinnessa w dryblowaniu piłką na maratońskim dystansie 42 km 195 m poinformował Dariusz Kołodziejczyk. Jego ambicją jest poprawienie wyczynu Duńczyka Jana Schrødera La Caille z 17 marca 2013 r. – 3:29.55.  

Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 17. PZU CM Andrzej Batko omówił zmiany w organizacji ruchu drogowego, podkreślając dużą rolę i ogromne zaangażowanie w sprawne przeprowadzenie maratonu i innych imprez towarzyszących Policji, pozostałych służb mundurowych oraz  medycznych. Szczegółowe informacje o tych zmianach zamieszczone zostały w oddzielnych komunikatach.

Wszystkich zachęcamy do kibicowania maratończyków i biegaczom. Zainteresowanym polecamy również transmisję internetową .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}