Poznań Półmaraton 2018 - maxi
Start
Poznań Półmaraton 2018 - kostka
Menu główne
Start
Trening
Wyniki
Galeria zdjęć
Zdrowie
Kalendarz
TV MARATOŃCZYK
Maratony Zagraniczne
Biegi Ekstremalne
Biegi na Orientację
Rajdy
Ciekawostki
Historia
Archiwum
Bieganie w reklamie
Narty Biegowe
K2
Triathlon
Ogłoszenia
Testy Sprzętu
Kontakt
Kraków Maraton 2018 - pion
Najbliższe Imprezy
VIII Pielgrzymka Maratońska
Kwiecień 15, 2018 (07:00)

Rawa w BIEGU
Kwiecień 28, 2018 (10:00)

Bieg Bartbo z Nadleśnictwem Nowe Ramuki
Kwiecień 29, 2018 (13:00)

VII Bieg i Rajd Nordic Walking na Mou...
Kwiecień 29, 2018 (14:00)

V Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Za...
Maj 2, 2018 (13:00)

IV Bieg Łomianek
Maj 13, 2018 (10:00)

III KRS FORMOZA ULTRAMARATON KASZUBSKI
Maj 19, 2018 (12:00)

4. Maraton Uśmiechu - Usmiech podaj d...
Maj 20, 2018 (13:00)

V Bieg Sieprawska Piatka
Maj 26, 2018 (00:00)

Pełny Kalendarz
Dodaj Imprezę
Kalendarz Imprez
Luty 2018 Marzec 2018 Kwiecień 2018
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
Tydzień 10 1 2 3 4
Tydzień 11 5 6 7 8 9 10 11
Tydzień 12 12 13 14 15 16 17 18
Tydzień 13 19 20 21 22 23 24 25
Tydzień 14 26 27 28 29 30 31
Dodaj nowe zdarzenie Dodaj nowe zdarzenie
Poznań Półmaraton 2018 - pion
Kraków Maraton 2018 - pion
Wrocław Półmaraton 2018 - pion
Gdańsk 2018 - middle

W cieniu cerkiwenych Bani czyli Kijów Maraton i Biała Cerkiew Maraton
27.10.2016.
Image
 
 Radosław Wypych: Tym razem padło na Kijów, dwa tygodnie po warszawskim maratonie. Maraton w kolejnej stolicy, można by rzec w kolebce prawosławia  i … samochodów z przyciemnionymi szybami. Wpisowe w czerwcu 560 hrywien (1 hrywna-15 groszy). Można wybrać opcję z koszulką, z kubkiem, z posiłkiem i wtedy jest trochę drożej.

Zakup biletu na przejazd  i rezerwację noclegu zostawiam na ostatnią chwilę. W obecnej sytuacji politycznej nie wiadomo co może się wydarzyć jutro, a co dopiero za kilka miesięcy, a że na szczęście sytuacja się „unormowała” wpadł mi pomysł, jeżeli już tam jadę to może dołożyć 4 dni i pokonać 2 ukraińskie maratony w dwie niedziele. Tydzień przed Kijowem odbywał się maraton w Białej Cerkwi 70km od Kijowa. Były to otwarte mistrzostwa Ukrainy w maratonie. Wpisowe przez Internet 200hr, na miejscu 400. Rejestrując się miałem problem z płatnością. Wysłałem maila do organizatorów z prośbą o numer konta. Otrzymałem odpowiedź: DLA NASZEGO PRZYJACIELA Z POLSKI PODARUNEK- BEZPŁATNY PAKIET. W tej sytuacji nie mam wyjścia, trzeba jechać.

Rezerwuję telefonicznie  nocleg w hotelu Roś- cały zarezerwowany dla maratończyków. Koszt pokoju 2 os. z ciepłą wodą – 32 zł, bez ciepłej wody – 19 zł. Po maratonie, od poniedziałku, była podwyżka o 8 zł za pokój. Hotel pamiętający jeszcze czasy ZSRR, ale pokoje czyste, telewizor, łazienka. Zresztą, za taką cenę nie wymagajmy za dużo. Załatwiam resztę formalności i jadę.

Bilet autobusowy do Kijowa to koszt 180 zł w obie strony, marszrutka czyli busik  Kijów-Biała Cerkiew - 40 hrywien.

Biuro zawodów w hotelu Roś to stolik i stoisko sponsora maratonu. Jest to maraton z niewielką ilością uczestników: 122 osoby ukończyły maraton, półmaraton-179 osób oraz 5 sztafet 4 osobowych i 123 osoby na innych dystansach. Impreza ma polskie akcenty. Odbywa się w miejscowości, w której mieści się Aleksandria - park dendrologiczny z ruinami, założony przez rodzinę Branickich, a trasa maratonu jest atestowana przez Tadeusza Dziekońskiego, naszego człowieka od pomiarów. Tydzień później biegł maraton w Kijowie i ukończył go z czasem 3:44:14.

Trasa maratonu obejmuje 8 okrążeń po głównej ulicy miasteczka. Wieczorem dzień przed startem w restauracji Cristal odbyło się pasta party, z oficjalnym przywitaniem i występem zespołu folklorystycznego.

Start w niedzielę rano, spod hotelu. Pogoda wymarzona na piknik, słońce, ciepło ok.20 stopni, jeden punkt odświeżania na każdym okrążeniu z wodą, izotonikiem i herbatą. Byłem jedynym Polakiem na tym biegu. Spotkałem też reprezentanta Stanów Zjednoczonych (tydzień później biegał w Bukareszcie). Jeżeli ktoś by się chciał zdecydować na przyszłoroczny start obecnie wpisowe wynosi 50 hr (ok. 7,5zł)!

Ten bieg potraktowałem raczej jako rodzaj rekreacji: zdjęcia, rozmowy podczas biegu. Ważne było, że to kolejny maraton i medal do kolekcji. Czas i lokata (4:17 / miejsce 98) były sprawą drugorzędną. Po biegu odbyło się losowanie nagród wśród uczestników wszystkich biegów i dekoracja zwycięzców w kategorii open i kategoriach wiekowych. Zwycięzcami a przy okazji mistrzami Ukrainy zostali: Wiktoria Czaplina - 2:37:46 oraz Siergiej Marczuk - 2:22:19.

Image

Po  zawodach  wybrałem się na południowo-wieczorny spacer po parku i kolację: 2 pizze średnie, sałatka, cola 1l – w sumie ok.15 zł. Rano powrót do Kijowa, zwiedzanie przy pięknej pogodzie ( od jutra deszcz i pochmurno do końca wyjazdu). Wieczorem nocny pociąg do Łucka (15 zł – zakup przez Internet). Spędziłem tam 3 dni. W planach miałem zwiedzanie miasta i okolic, niestety pogoda to zweryfikowała. Musiałem ograniczyć się tylko do miasta, zamku i cerkwi. Nocleg w hotelu Druzi w pokoju wieloosobowym za 100 hrywien. Pokój  2 osobowy -200 hr z  niesamowicie miłą obsługą .

W czwartek nocny pociąg do Kijowa. Rano kieruję się do hostelu zarezerwowanego przez wiadomą stronę . Wchodzę do budynku, a lady mi odpowiada, że nie ma dla mnie pokoju, nie obchodzi ją moja rezerwacja. Co zrobić, muszę znaleźć inne lokum. Nie szukam długo, ale nie jest to żadna rewelacja. Tanie hostele w Kijowie mają trochę inny standard niż to sobie wyobrażamy. Pokój 1 osobowy -200hr, łóżko i nic poza tym. Pokój wieloosobowy - 70 hr.

Od 12 było już otwarte biuro zawodów w Parku Puszkina w pawilonie wystawowym. Trzeba powiedzieć, że dobrze to wygląda: stoiska sprzętu sportowego, odzieży itd. Dodatkowo pokazy różnego rodzaju ćwiczeń, gimnastyki, prelekcje. Różnica w odbiorze pakietu jest taka, że najpierw należy się zweryfikować, czy posiadamy badania lekarskie, a dla zagranicznych biegaczy ubezpieczenie. Jeżeli nie, to można to zrobić obok w stoisku … PZU. Następnie idziemy po numer startowy i już. Popołudnie następny dzień przeznaczam na zwiedzanie miasta. Jest pochmurno i przelotnie pada.  Nie jest może idealnie, ale  zwiedzać trzeba, powiem więcej to mus.

 Gdy padało to jeździłem metrem (4hr i korzystasz ile chcesz, chyba że opuścisz stację, wtedy znowu trzeba kupić żeton na kolejny przejazd). W środku ciepło i sucho. Dla przykładu: dojechałem do najdalej wysuniętej  stacji po wschodniej stronie miasta (najdalej gdzie byłem na wschodzie Europy), przejechałem metrem mostem nad Dnieprem, odwiedziłem najgłębszą stację na świecie – 105 m pod powierzchnią - o nazwie Arsenalskaja.

Dzień startu to deszcz. Start maratonu i półmaratonu w samym sercu miasta: Plac Niezależności, Majdan, ulica Chreszczatyk . Okręcam się foliowym płaszczem, zakładam czapkę, nauszniki i wio. Chociaż jest kilku uczestników, którzy biegną „na krótko”, ale ja do nich nie należę. Przed startem spotykam grupę z Polski, robimy pamiątkowe zdjęcie. Na trasie biegnę m.in. z Dorotą i Marcinem Powideł z Lidzbarka Warmińskiego. Marcin miesiąc wcześniej zajął 3m w Kazbegi Maratonie w Gruzji. Tutaj biegł  rekreacyjnie na 21 km.

Na chwilę przestaje padać, więc zaczynam robić trochę zdjęć. Warto. Trasa poprowadzona przez chyba najatrakcyjniejsze miejsca miasta. Niestety ta chwila trwała do 7 km. Potem znowu deszcz i marzenie o tym, żeby ukończyć bieg. Trzeba dodać, że łatwo nie było. Kijów to miasto położone na wzgórzach. Nierówny asfalt powoduje dużo miejsc, gdzie powstają kałuże, więc czasami był to slalom. Na 40 km zrzucam z siebie folię i  kurtkę, chcę wbiec na metę w biało czerwonych barwach. Mój czas to 4:40, nie ma czym się chwalić, ale nie poddałem się. Ukończyłem bieg, dostałem medal i nie dostałem zapalenia płuc. Pomarańcze, banany, jabłka, woda to wszystko OK., ale gdzie ciepła herbata? Brak czegoś ciepłego na mecie był wielkim niedopatrzeniem organizatorów. Niestety, padający deszcz powodował, że biegacze dosyć szybko opuszczali miejsce mety. No cóż nie zawsze jest „z górki”. Maraton ukończyło 697 osób (w tym 68 kobiet), półmaraton 1211(w tym 304 kobiety). Zwycięzcami zostali w śród kobiet Julia Bajramowa z czasem 3:01:11 (pięć pierwszych zawodniczek było z Ukrainy) i  Olga Degtarenko w półmaratonie z czasem 1:31:53, wśród mężczyzn Oleg Leściszyn -2:31:10 (zdaje mi się, że jest to rekord trasy) i Siergiej Marczuk  1:14:30 (wygrał tydzień wcześniej maraton w Białej Cerkwii).

Chociaż pogoda zepsuła znaczną część wyjazdu, nie można powiedzieć, że nie było warto. Trzy kolejne niedziele - 3 maratony, w tym 2 na Ukrainie. Znowu zobaczyłem trochę Europy. Wycieczka do Ukrainy nie zrujnuje nas finansowo. Jest w miarę bezpiecznie, niesamowicie mili ludzie i sporo miejsc, które warto zwiedzić. Wiele z nich jest związanych z naszą historią. W Kijowie, jak w każdym dużym mieście widać szybsze tempo życia, więcej pośpiechu i  …szukanie „frajerów”, których można „ogolić”.

Z 15 lat temu przeczytałem w przewodniku, że po pierwsze trzeba uważać  w Kijowie na wynajmowane mieszkania od ludzi spod dworca. W najlepszym wypadku może się to skończyć tak, że stracimy nasze rzeczy. Po drugie, idąc ulicą dostrzegasz rulon pieniędzy, podnosisz go i nagle znajduje się jego właściciel. Krzyki, policja, „świadkowie”, że w rulonie było np.1000 euro, a jest tylko 10. Wtedy zaczyna się straszenie policją i oskarżeniami, że wziąłeś te brakujące pieniądze, bo przecież „świadkowie widzieli”. Ta druga „przygoda” przytrafiła się mi, z tym że nie podniosłem kasy. Jakiś „przypadkowy” gość próbował mi je wcisnąć, że to twoje, że przecież ty je znalazłeś. Moja odpowiedź w dosadnych słowach, które są zrozumiałe też i przez Ukraińców, spowodowała, że dał mi spokój.

Ale niech to Was nie zniechęca do odwiedzenia tego ciekawego kraju. Po prostu trzeba uważać na siebie i  na to co się wokół nas dzieje . Spotkałem również innych samotnych podróżników z Polski, Japonii, Szwecji i wszyscy byli zachwyceni wyprawą (zwłaszcza cenami alkoholi:)).  

 Dla tych, którzy jeszcze nie byli u naszego sąsiada jest okazja. 5 listopada we Lwowie odbędzie się półmaraton, po ulicach miasta (wiosną też jest, ale po starcie w centrum, trasa przechodzi w  trasę przełajową). Blisko,  bezpiecznie, niedrogo i z historią w tle. Najtaniej z Przemyśla , busem do granicy - 2zł,  pieszo pokonujemy granicę,  marszrutka do Lwowa (70km) 7 zł.  Tym sposobem możemy uniknąć stania w kolejce samochodem na granicy. A z powrotem kupujemy dozwolone: 1 litr wódki, 2 paczki papierosów i przejazd się zwraca.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
  Komentarze (3)
RSS komentarzy
 1 Dodane przez Mati, w dniu - 27-10-2016 12:27
Chyba pojadę na Ukrainę :) Super relacja!
 2 Dodane przez siepiet, w dniu - 30-10-2016 08:47
Niech żyje wolna Ukrainaaaaa!!!! Niech żyjeeeee!!!!Pozdrawiam Maratończyka obieżyświata
 3 Dodane przez Adam, w dniu - 06-11-2016 23:54
Też brałem w nim udział. Strasznie zmokłem i zmarzłem, ale impreza niesamowita, choć nieco dziwnie biegnie się wielkimi, opustoszałymi ulicami Kijowa. 
 
http://podrozowaniebieganie.blog.pl/

Napisz komentarz
  • Komentarze można zamieszczać bez wcześniejszego zalogowania.
  • Pamiętajcie o poprawnym wpisaniu kodu uwierzytelniającego.
  • Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających ewidentnie kulturę wypowiedzi.

Imię:
Komentarz:

Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Kalenji
Maratończyk na FB
maratonczyk
Kraków Maraton 2018 - kostka
Bieg Niepodległóści - Kostka
Bieg Konstytucji - Film
Bieg Powstania - FILM
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Proszę sprawdzić kolejność miejsc-oficjalną.Jest inna !!!!!
więcej...
przez Anna

Jak zawsze to samo. Ludzie. Bieg był super. To co w pakiecie też. Fajn...
więcej...
przez Marylka

Brak wody to jedyny minus ale niestety bardzo znaczny. Podczas biegu z...
więcej...
przez Agata

50zl i nic w pakiecie. Bo to wszystko od sponsorów
więcej...
przez 50zl

Bardzo ładny medal! I piękny grawerunek!
więcej...
przez Grzegorz

Piękny medal?
więcej...
przez Gladi

a woda kokosowa w pakiecie końcowym :-) ?
więcej...
przez Robert

Wieliszew - zaprzęgi 2018 - pion
Poznań Półmaraton 2018 - pion
Kraków Maraton 2018 - pion
K2 - Dział Górski
1
© 2018 MARATOŃCZYK
Untitled Document