Start arrow Biegi Ekstremalne arrow VII Maraton Beskidy VI Rajd Nordic Walking - 8.11.2014

VII Maraton Beskidy VI Rajd Nordic Walking - 8.11.2014
17.10.2014.
 
Image 
Start 1-go Maratonu Górskiego
 
Edward Dudek: Pierwszy w Polsce maraton górski zorganizował Edward Dudek w Radziechowach 23 lipca 1994 roku.

Organizatorem i pomysłodawcą był Prezes RKB "BACA" Radziechowy Edward Dudek wraz z małżonka Ewą Olimpijka z Insbruka. Górski Maraton 45 – lecia LZS Radziechowy, wraz głównymi uroczystościami 75 lecia PKOL-u i 75 lecia PZLA, odbył się pod patronatem Beskidzkiego Komitetu Olimpijskiego ze startem i meta obok Domu Ludowego w Radziechowach. Gośćmi honorowymi byli mistrz olimpijski z Tokio, w boksie Marian Kasprzyk, oraz wiceprezes Beskidzkiego Komitetu Olimpijskiego Bogusław Dubiel.

Była TVP i jak zwykle wspaniała konferansjerka redaktora Tadeusza Majcherka. Oto jeden z tytułów prasy sportowej " TO BYŁ PRAWDZIWY MARATON GÓRSKI ". Pomimo olbrzymiego upału ponad + 30 C z 65 uczestników maratonu do mety dobiegło 64 maratończyków, w tym dwie zgłoszone panie. Trudną górską trasę z półmetkiem na Skrzycznym najszybciej pokonał Maciej Ciepłak przed Stanisławem Orlickim obaj Szczygłowice. Jako trzeci linie mety przeciął Jarosław Stawarz Wawel Kraków. W śród pan pierwsza była Anna Krzak Wawel Kraków przed Anną Kurek z Czeladzi. Najstarszym uczestnikiem był 65 letni Czesław Marciak z Katowic. Na 12 miejscu finiszował główny organizator Edward Dudek co dało mu 2 m-ce w M-40, a na mecie zebrał wielkie gratulacje i słowa podziękowania za wspaniale przygotowany maraton.

Była wspaniała uroczystość zakończenia, a puchary i nagrody wręczał sam mistrz Marian Kasprzyk w asyście Bogdana Dubiela i Wójta Wojciecha Czecha. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy okolicznościowe PKOL i pamiątkowe medale zrobione na tą uroczystość. Po maratonie zawodnicy przenieśli się na stadion piłkarski gdzie była dalsza część zawodów rekreacyjnych i zabawa do białego rana.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że II Maraton Górski miał się odbyć na jesień 1995, jednak śmierć żony Edwarda Dudka Ewy i wycofanie się głównego sponsora, trzeba było odłożyć na inny termin. I tak II Maraton Górski odbył się 8 listopada 2009 r podczas 100 Maratonu Edwarda Dudka. Po raz kolejny Dudek udowodnił że pomimo małych nakładów finansowych potrafił na swój 100 maraton zaprosić tak znanych zawodników jak Jarosław Janicki 3 krotny Mistrz Europy, oraz 2 krotny wicemistrz Świata na 100 km, 8 Spartathlończyków z Tadeusz ruta, Jacek Łabudzki i Zbyszek Malinowski, czy mistrz Litwy i wicemistrz Łotwy w maratonie Grażys Vitautas że wymienię tylko tych z 100 uczestników tego maratonu.

Od 2009 rokrocznie w sobotę poprzedzającą Święto Niepodległości w Radziechowach rozgrywany jest Maraton Beskidów, bo taką ma teraz nazwę. Tegoroczna VII edycja Maratonu Beskidy odbędzie się 8.11.2014 ze startem na Stadionie GKS Radziechowy.
 
Image
Mistrz olimpijski Marian Kasprzyk z maratończykami
 
Image
Oryginalny medal 75 lecia PKOL

  Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Napisz komentarz
  • Komentarze można zamieszczać bez wcześniejszego zalogowania.
  • Pamiętajcie o poprawnym wpisaniu kodu uwierzytelniającego.
  • Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających ewidentnie kulturę wypowiedzi.

Imię:
Komentarz:

Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Kalenji
 
Bieg Konstytucji - Film
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Jestem absolwentem VI LO im. Reytana w Warszawie z 1985r..To ja podawa...
więcej...
przez Lądolód Arktyczny

Tak, niedługo ponownie zostaną uruchomione. Trwają prace administracyj...
więcej...
przez Maratończyk.pl

Witam. Czy jest opcja, aby zobaczyć gdzieś galerie z tego wydarzenia ...
więcej...
przez Przemek

Dobrze pamiętam go z Gymnasionu i pozostałych przekształceń klubu.
więcej...
przez Kamyk

@Konrad, zgodnie z regulaminem numery startowe są przypisane do nazwis...
więcej...
przez Karol

W 1983 r., Elvis Presley odwiedził VI LO im. Reytana w Warszawie
więcej...
przez Czesław Mobutu

a o co włąściwie chodzi? Przeciez nawet gdy biegnie inna osoba to star...
więcej...
przez Konrad

Półmaraton Warszawski - 2019 - pion
© 2019 MARATOŃCZYK
Untitled Document