Start arrow Biegi Ekstremalne arrow THE NORTH FACE ULTRA-TRAIL DU MONT-BLANC
Półmaraton Warszawski - 2019 - middle

THE NORTH FACE ULTRA-TRAIL DU MONT-BLANC
19.07.2011.
ImageJacek Będkowski: W dniach 22 - 28 sierpnia u stóp najwyższego szczytu Europy odbędzie się 9. edycja legendarnego biegu terenowego The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®. Na te kilka dni leżące u stóp potężnych gór Chamonix zamieni się w biegową stolicę świata. Na rozgrywane w tym czasie cztery biegi zarejestrowało się ponad 6 500 zawodników z 62 krajów, w tym 40 osób z Polski. TNF UTMB to jedna z najsłynniejszych imprez biegowych na świecie. Przyciąga zarówno profesjonalnych zawodników jak i amatorów aktywnego wypoczynku, którzy chcą zmierzyć się z wymagającą górską trasą i swoimi własnymi ograniczeniami.

Mimo, że start w jednym z odbywających się w ramach imprezy biegów wymaga od uczestników przygotowania i treningów oraz wcześniejszego zdobycia odpowiedniej liczby punktów kwalifikacyjnych, liczba zgłoszonych z roku na rok rośnie. Ze względów bezpieczeństwa i ochrony przyrody na trasę wyruszyć będzie mogło o 1000 osób mniej niż się zgłosiło. Ci, którym nie poszczęści się w losowaniu miejsc startowych w tym roku, będą mogli skorzystać z prawa pierwszeństwa w czasie 10. edycji. Oprócz samych startujących, w okolicach trasy gromadzą się także tłumy kibiców. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku u stóp Mont Blanc pojawi się ponad 30 000 osób. Ultra-Trail du Mont-Blanc® zostało zorganizowane po raz pierwszy w 2003 roku przez grupkę przyjaciół zafascynowanych biegami górskimi i malowniczą okolicą Mont Blanc. Wyznaczona przez nich 166 - kilometrowa trasa pokrywa się ze słynnym szlakiem GR TMB wiodącym wokół masywu Mont Blanc terytoria przebiega przez terytoria 3 krajów (Francja, Włochy, Szwajcaria). Zawodnicy mają do pokonania dziesięć przełęczy położonych na wysokości ponad 2000 m. n.p.m. co w sumie daje 9 400 metrów różnicy wysokości na podejściach.

 
Image
(fot. Damiano Levati)

 
Image
(fot. Damiano Levati)
 

W ramach imprezy odbywają 4 biegi o różnej długości i trudności:

- UTMB®: 166 km, limit czasu - 46 h, 2300 zawodników. Najsłynniejszy wyścig. Ukończenie go, jest

marzeniem wielu biegaczy na całym świecie. Wymagane 5 punktów kwalifikacyjnych zdobytych w 2009 lub 2010 roku.

- CCC®: 98 km, limit czasu - 26 h, 1800 zawodników. Traktowane przez wielu jak test przed startem w UTMB.

Wymagany przynajmniej 1 punkt kwalifikacyjny zdobyty w 2009 lub 2010 roku.

- TDS: 110 km, limit czasu - 31 h, 1200 zawodników. Wymagane 2 punkty zdobyte w jednym lub dwóch biegach w 2009 lub 2010 roku.

- PTL: 300 km, limit czasu - 138 h, 80 drużyn 2-3 osobowych. Brak klasyfikacji. Drużyna musi wspólnie

pokonać całą trasę. Brak oznaczeń trasy (mapy 1:25000).

Od pierwszej edycji UTMB® w 2003 roku organizatorzy, wolontariusze, zawodnicy i osoby im towarzyszące, starali się zrobić jak najwięcej dla ochrony i zachowania w nienaruszonym stanie delikatnego i wyjątkowego środowiska w okolicach Mont Blanc. Stąd ograniczenia ruchu w regionie i działania na rzecz zmniejszenia liczby samochodów, którymi przybywają zawodnicy. Dzięki specjalnej stronie internetowej mogą oni w łatwy sposób kontaktować się w sprawie wspólnej podróży samochodem na The North Face® Ultra-Trail du Mont Blanc®. W 2010 roku zaproszenie, które można było wydrukować ze strony zawodów, pozwalało kupić bilet ze zniżką w kasach SNCF (French National Railway). W czasie samych zawodów specjalnie zorganizowany system transportu, pozwala osobom towarzyszącym przemieszczać się pomiędzy strategicznymi punktami na trasie i kibicować zawodnikom. Sami startujący mogą korzystać za darmo z autobusów kursujących pomiędzy Chamonix Mont Blanc i Courmayeur by dostać się na start CCC® i TDS.

Ultra Trail du Mont Blanc® to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla biegaczy, ale także dla mieszkańców wszystkich miejscowości położonych na trasie biegu. Bez wątpienia warto odwiedzić Chamonix, by doświadczyć tej unikalnej atmosfery chociażby w roli kibica. Zawody można połączyć z niesamowitym pod względem widoków trekkingiem wokół Mont Blanc, czy wycieczką na Aguille du Midi. Miłośnicy górskich wędrówek znajdą tutaj trasy o każdym stopniu trudności - możliwości są naprawdę nieograniczone. Obecność najlepszych biegaczy na świecie, ogromna liczba uczestników, szczególna dbałość o kwestie ochrony przyrody i wyjątkowa atmosfera tworzona przez zawodników, wolontariuszy i kibiców sprawia, że impreza ta stała się punktem odniesienia dla innych ultramaratonów organizowanych na całym świecie. Przy raku nagród pieniężnych, przekraczanie kolejnych granic tego co możliwe staje się głównym sensem rywalizacji w czasie UTMB®.

Więcej informacji na temat The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® znaleźć można na stronie www.ultratrailmb.com.

Biegi kwalifikacyjne w Polsce (w 2011 roku):

- KIERAT - 100 km, 3 pkt.
-
SUDECKA SETKA - 100 km, 2 pkt.
-
BIEG RZEŹNIKA - 76 km, 2 pkt.
-
BIEG RZEŹNIKA HARD CORE - 100 km, 3 pkt.
-
MARATON GÓR STOłOWYCH - 42 km, 1 pkt.
-
BIEG 7 DOLIN - 100 km, 3 pkt.
  Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Napisz komentarz
  • Komentarze można zamieszczać bez wcześniejszego zalogowania.
  • Pamiętajcie o poprawnym wpisaniu kodu uwierzytelniającego.
  • Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających ewidentnie kulturę wypowiedzi.

Imię:
Komentarz:

Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy


 

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Kalenji
 
Bieg Konstytucji - Film
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Jestem absolwentem VI LO im. Reytana w Warszawie z 1985r..To ja podawa...
więcej...
przez Lądolód Arktyczny

Tak, niedługo ponownie zostaną uruchomione. Trwają prace administracyj...
więcej...
przez Maratończyk.pl

Witam. Czy jest opcja, aby zobaczyć gdzieś galerie z tego wydarzenia ...
więcej...
przez Przemek

Dobrze pamiętam go z Gymnasionu i pozostałych przekształceń klubu.
więcej...
przez Kamyk

@Konrad, zgodnie z regulaminem numery startowe są przypisane do nazwis...
więcej...
przez Karol

W 1983 r., Elvis Presley odwiedził VI LO im. Reytana w Warszawie
więcej...
przez Czesław Mobutu

a o co włąściwie chodzi? Przeciez nawet gdy biegnie inna osoba to star...
więcej...
przez Konrad

Półmaraton Warszawski - 2019 - pion
© 2019 MARATOŃCZYK
Untitled Document