Start arrow Maratony Zagraniczne arrow Blisko 290 osób poniżej 68 minut w półmaratonie! Takie rzeczy tylko w Japonii
Półmaraton Warszawski - 2019 - middle

Blisko 290 osób poniżej 68 minut w półmaratonie! Takie rzeczy tylko w Japonii
20.10.2018.

Wyniki
Dział - Maratony zagraniczne

Rob: Doskonałe wyniki Japończyków w jesiennych półmaratonach, to już tradycja. Co roku świat obiegają oszałamiające rezultaty i ogromna liczba zawodników łamiąca kolejne bariery. Na myśl przychodzi wtedy cytat  - „ Jak to było zorganizowane? Autobusy jakieś po podstawiali, czy co?”.

W miniony weekend, podczas zawodów Hakone Ekiden Yosenkai aż 284 zawodników pobiegło poniżej 68 minut. Nie na 10 km, tylko w półmaratonie! Żeby uzyskać wynik 1:07:50 trzeba biec ze średnim tempem 3:12 min./km. Wszystko po to, żeby zająć 278 miejsce.

Impreza była kwalifikacją do jednej z najpopularniejszej sztafety maratońskiej - Hakone Ekiden. Walka toczyła się o 10 miejsc. Od lat zmaganiom drużyn towarzyszył też bieg na 20 km. Nietypowy dystans sprawiał, że rywalizacja ta była lubiana przez trenerów jako sprawdzian dla swoich podopiecznych. W tym roku po raz pierwszy w historii rozegrany został już półmaraton, co ma podnieść jego prestiż. Trzeba przyznać, że był to mocny debiut. Start znajdował się na terenie bazy wojskowej w mieście Tachikawa, a meta  w największym tokijskim parku - Showa Kinen.

Zwycięzcą biegu został Kenijczyk Josphat Ledama Kisaisa, reprezentujący Uniwersytet  J.F Oberlin. Biegacz pokonał dystans w 1:00:44. Drugi był 21-letni Kazuya Shiojiri z czasem 1:01:22, a trzeci kolejny z Kenijczyków Vincent Raimoi z rezultatem 1:01:49.

Statystyki biegu są imponujące. Łącznie aż 6 zawodników pobiegło poniżej 62 minut, 15 uzyskało wynik poniżej 63 minut, a 62 złamało 64 minuty. Mniej niż 65 minut  pokonanie dystansu zajęło 129 biegaczom. Ostatni zawodnik na mecie Takuto Kikuchi miał rezultat 1:21:26, co dało mu 456 miejsce.

Dla porównania podczas tegorocznego PZU Półmaratonu Warszawskiego: poniżej 62 minut nie pobiegł nikt, a 63 min. złamało 2 zawodników. Przed rozpoczęciem 65 minuty finiszowało 7 biegaczy. Poniżej 68 minut metę przekroczyło 16 uczestników. A jak było podczas PKO Półmaratonu Poznańskiego? Poniżej 62 minut również nie pobiegł nikt. Poniżej 63 i 64 też mamy liczbę 0. Barierę 65 minut złamał 1 zawodnik, a przed upływem 68 minut finiszowało 6 biegaczy. To była wiosna. Dlatego spoglądamy na PZU Cracovia Półmaraton Królewski. Tam jednak także poniżej 62 minut nie pobiegł nikt. Przed 63 minutą czas uzyskało 2 zawodników, a poniżej 65 – 3. Poniżej 68 minuty finiszowało 5 biegaczy.

Czy jest sens porównywać wyniki z polskich biegów, z rezultatami jakie padają w Japonii, nawet na poziomie studenckim. W 2012 roku podczas Akademickich Mistrzostw Japonii ponad 190 zawodników złamało 66 minut. Wyniki śrubuje półmaraton rozgrywany w mieście Ageo. W 2016 roku 360 osób pobiegło tam poniżej 70 minut. Kolejna edycja już 18 listopada. Eksperci zauważają jednak, że tak szybkie biegi Japończyków na własnej ziemi nie przekładają się na równie dobre występy poza ojczyzną.
 
Image
 
   Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Napisz komentarz
  • Komentarze można zamieszczać bez wcześniejszego zalogowania.
  • Pamiętajcie o poprawnym wpisaniu kodu uwierzytelniającego.
  • Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających ewidentnie kulturę wypowiedzi.

Imię:
Komentarz:

Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
 
Bieg Konstytucji - Film
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Jestem absolwentem VI LO im. Reytana w Warszawie z 1985r..To ja podawa...
więcej...
przez Lądolód Arktyczny

Tak, niedługo ponownie zostaną uruchomione. Trwają prace administracyj...
więcej...
przez Maratończyk.pl

Witam. Czy jest opcja, aby zobaczyć gdzieś galerie z tego wydarzenia ...
więcej...
przez Przemek

Dobrze pamiętam go z Gymnasionu i pozostałych przekształceń klubu.
więcej...
przez Kamyk

@Konrad, zgodnie z regulaminem numery startowe są przypisane do nazwis...
więcej...
przez Karol

W 1983 r., Elvis Presley odwiedził VI LO im. Reytana w Warszawie
więcej...
przez Czesław Mobutu

a o co włąściwie chodzi? Przeciez nawet gdy biegnie inna osoba to star...
więcej...
przez Konrad

Półmaraton Warszawski - 2019 - pion
© 2019 MARATOŃCZYK
Untitled Document