Półmaraton Warszawski - 2019 - TOP
Start arrow Biegi Ekstremalne arrow Śmieci na wagę złota. Edyta Lewandowska zdyskwalifikowana

Śmieci na wagę złota. Edyta Lewandowska zdyskwalifikowana
17.10.2018.
Image

Rob: Zwyciężczyni Łemkowyna Ultra Trail 70 - Edyta Lewandowska długo nie cieszyła się z sukcesu i tego, że obroniła tytuł Mistrzyni Polski w biegu górskim na dystansie ultra. Biegaczka została zdyskwalifikowana za śmiecenie na trasie. 

W miniony weekend medalistka mistrzostw kraju zarówno w biegach na 3000 m z przeszkodami, półmaratonie i maratonie, nie dała szans rywalkom. Dystans 70 km pokonała w czasie 6:38:45. Na mecie w Komańczy wyprzedziło ją tylko siedmiu mężczyzn.

Biegaczka została jednak zdyskwalifikowana za niestosowanie się do regulaminu imprezy. Jeden  punktów mówi „Obowiązuje bezwzględny zakaz śmiecenia, niszczenia roślinności oraz innych działań niosących szkodę przyrodzie. Niestosowanie się do któregokolwiek z punktów Regulaminu może grozić dyskwalifikacją uczestnika.” No właśnie – może....


W wydanym przez organizatorów oświadczeniu czytamy:

„ W dwóch miejscach Edyta wyrzuciła opakowania w obecności kibiców na trasie. Sporne pozostaje jedynie, czy poprosiła ich o zabranie śmieci i czy obecne osoby wyraziły na to zgodę  – tutaj słowa Edyty oraz świadków są sprzeczne.

Ponadto Edyta wyrzuciła śmieć (opakowanie po żelu) na pobocze drogi na odcinku asfaltowym między Lubatową a miejscowością Iwonicz Zdrój. Edyta przyznała, że tak się stało i bardzo za to przeprasza. Fakt ten jest potwierdzony przez samą zainteresowaną.”

Zdaniem organizatorów biegaczka zachowała się niezgodnie z regulaminem ale i głęboko
sprzecznie z duchem biegów górskich i promowaną przez nich dbałością o środowisko naturalne. http://www.ultralemkowyna.pl/images/aktualnosci/oswiadczenie.pdf
 
Całą sytuacje widzi inaczej Edyta Lewandowska, która nie zgadza się z decyzją organizatorów. Co prawda przyznała się do rzucenia żelu w nieodpowiednim miejscu. Jednak jak twierdzi w ramach rekompensaty chciała zaproponować medialną akcję sprzątania szlaku, po którym przebiegała trasa. Jej zdaniem kara jest zbyt wysoka w porównaniu do przewinienia.    

„W ferworze walki popełniłam błąd. Wszystkie moje siły skierowane były na walkę o najwyższe sportowe cele. Nie zrobiłam tego z premedytacją-zmęczenie, walka i stres spowodował, że tak się stało, niestety.” - oświadczyła biegaczka na swoim portalu społecznościowym.    
 
„ Wielokrotnie podczas różnych startów, również rangi mistrzostw świata, byłam świadkiem nieregulaminowych incydentów z udziałem supportu czy samych rywalizujących między sobą zawodników. Nigdy nie zgłaszałam protestu ufając, że tak czy inaczej na mecie wygra lepszy.  Dziś z powodu mojego zmęczenia i roztargnienia podczas morderczej walki na trasie odbiera mi się wywalczony tytuł zwycięzcy i dokonuje dyskwalifikacji. „ - dodała w komunikacie biegaczka.  

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FEliteRunnersTeam%2Fposts%2F2186846784896965&width=500" width="500" height="296" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

Jeszcze w tym tygodniu zmianie ma ulec klasyfikacja Mistrzostw Polski. Po dyskwalifikacji złoto otrzyma druga na mecie Katarzyna Solińska, która uzyskała czas 6:42:18, srebro przypadnie Annie Kąckiej (7:14:01), na podium awansuje Kinga Kwiatkowska (7:25:41). Wśród mężczyzn złoto wywalczył Kamil Leśniak (5:43:15). 
 
 

  Komentarze (6)
RSS komentarzy
 1 Dodane przez Mark, w dniu - 17-10-2018 12:56
Bez komentarza. Organizatorzy chyba upadli na głowę robiąc sobie totalną antyreklamę dla zawodników czołówki.
 2 Dodane przez Mac, w dniu - 17-10-2018 14:19
Brawo nareszcie ktoś wziął się za temat. Biegacz ze mnie słaby ale biegnąc w środku / końcu stawki zawsze denerwuje mnie ilość śmieci zostawianych przez innych na górskich szlakach! To nie bieg uliczny, szlaki po Rzeźniku są pełne opakowań po żelach itp
 3 Dodane przez Aloy, w dniu - 18-10-2018 17:05
@ Mark 
Chyba słabo się orientujesz w tego typu imprezach.  
Ci organizatorzy robią sobie akurat reklamę na poziomie światowym, aspirując do cyklu największych imprez tego rodzaju i za cel stawiają sobie ściąganie w przyszłości najlepszych górskich ultrasów ze świata. Tymczasem opisane zachowanie zawodniczki nie licuje z etosem tego sportu. i choćby z tego względu nie było innej opcji jak zdyskwalifikować brudasa, tak jak by to zrobiono bez zawahania na każdym renomowanym biegu tego typu w Europie. 
Pisząc to myślę jednak, że przy podejmowaniu decyzji orgowie nie mieli dylematów głównie dlatego, że wywodzą się z tego sportu i są zakorzenieni w etosie, który towarzyszy mu od początku.
 4 Dodane przez Mark, w dniu - 18-10-2018 21:10
@Aloy nie podoba mi się w jaki sposób wyrażasz się o Pani Edycie. Tak czy inaczej dla mnie to chory przepis.  
 
Tyle w temacie. Może i są takie przepisy ale dla mnie są dziwne. Fakt - nie biegam ultra...
 5 Dodane przez Tomasz, w dniu - 24-10-2018 19:42
Świetna i odpowiedzialna decyzja. Jeśli jakikolwiek zawodnik nie jest w stanie przestrzegać regulaminu, nie jest w stanie zachować się odpowiedzialnie na trasie biegu, znaczy się nie nadaje się w ogóle do rywalizacji w pięknych okolicznościach przyrody. To że takie zachowania są niestety codziennością na trasach maratonów ulicznych czy wyścigów rowerowych to nie powód aby je powtarzać.  
Jak nie masz siły unieść w swojej kieszonce kilkugramowego śmiecia nie startuj po prostu na trasie ultra.
 6 Dodane przez Oxy, w dniu - 24-10-2018 23:56
Tak jest @Tomasz. Nie umiesz się zachować nie startuj!

Napisz komentarz
  • Komentarze można zamieszczać bez wcześniejszego zalogowania.
  • Pamiętajcie o poprawnym wpisaniu kodu uwierzytelniającego.
  • Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających ewidentnie kulturę wypowiedzi.

Imię:
Komentarz:

Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Kalenji
 
Bieg Konstytucji - Film
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Jestem absolwentem VI LO im. Reytana w Warszawie z 1985r..To ja podawa...
więcej...
przez Lądolód Arktyczny

Tak, niedługo ponownie zostaną uruchomione. Trwają prace administracyj...
więcej...
przez Maratończyk.pl

Witam. Czy jest opcja, aby zobaczyć gdzieś galerie z tego wydarzenia ...
więcej...
przez Przemek

Dobrze pamiętam go z Gymnasionu i pozostałych przekształceń klubu.
więcej...
przez Kamyk

@Konrad, zgodnie z regulaminem numery startowe są przypisane do nazwis...
więcej...
przez Karol

W 1983 r., Elvis Presley odwiedził VI LO im. Reytana w Warszawie
więcej...
przez Czesław Mobutu

a o co włąściwie chodzi? Przeciez nawet gdy biegnie inna osoba to star...
więcej...
przez Konrad

Półmaraton Warszawski - 2019 - pion
© 2019 MARATOŃCZYK
Untitled Document