Start
FALENICA 2018/2019
Menu główne
Start
Trening
Wyniki
Galeria zdjęć
Zdrowie
Kalendarz
TV MARATOŃCZYK
Maratony Zagraniczne
Biegi Ekstremalne
Biegi na Orientację
Rajdy
Ciekawostki
Historia
Archiwum
Bieganie w reklamie
Narty Biegowe
K2
Triathlon
Ogłoszenia
Testy Sprzętu
Kontakt
 
Najbliższe Imprezy
Garmin Ultra Race Trójmiasto 2018
Grudzień 8, 2018 (05:30)

Zimowa Piątka w Olsztynie
Grudzień 16, 2018 (12:00)

Pełny Kalendarz
Dodaj Imprezę
Kalendarz Imprez
Październik 2018 Listopad 2018 Grudzień 2018
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
Tydzień 45 1 2 3 4
Tydzień 46 5 6 7 8 9 10 11
Tydzień 47 12 13 14 15 16 17 18
Tydzień 48 19 20 21 22 23 24 25
Tydzień 49 26 27 28 29 30
Dodaj nowe zdarzenie Dodaj nowe zdarzenie
 
 
 

"Piątka z Korfantym" - Warszawa - 24.04.2017
24.04.2017.

Wawrzyniec Pawski (T.G. Sokół Zakopane) i Marta Zalewska (Żórawski Team Warszawa) zostali zwycięzcami Piątki z Korfantym - pierwszego biegu dwuletniego cyklu Setka Stulecia, który zawsze będzie się odbywał na stałej, pięciokilometrowej atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II. Triumfatorów łączy... pasja biegania górskiego.

33-letni Pawski urodził się w Zakopanem i - jak przyznał - skazany został na góry, ale... "W szkole lubiłem biegać raczej krótkie dystanse, 100 ewentualnie 200 metrów. Jako szesnastoletni chłopak pokonywałem setkę w czasie niewiele ponad 11 sekund. Nigdy bym się nie spodziewał, że pokocham bieganie długodystansowe, a tym bardziej jego odmianę, czyli to wysokogórskie.

- W 2008 roku przypadkowo natknąłem się na artykuł w gazecie promujący Bieg im. druha Franciszka Marduły. Te zawody ze startem spod zakopiańskiego kina Sokół z metą na Kalatówkach na dystansie 18 km przyniosły mi wiele frajdy i satysfakcji, chociaż przeżywałem je kondycyjnie... Potem sporo startowałem w Tatrach, a najwyżej dotarłem na 2452 m n.p.m. w Biegu na Sławkowski Szczyt" - wspomniał zakopiańczyk, pracownik Centralnego Ośrodka Sportu.

25-letnia Zalewska urodziła się w Warszawie, a zawodami górskimi zainteresowała się przez... ciekawość. "Startowałam w festiwalu w Krynicy i Rzeźniku, ale też w biegach górskich w podwarszawskiej Falenicy o przewyższeniu 255 m. Tak na poważnie to trenuję pod okiem Jarosława Żórawskiego, także sędziego PZLA, od ponad dwóch lat" - powiedziała zwyciężczyni pierwszej Setki Stulecia, pracująca na stanowisku księgowej w niemieckiej firmie w stolicy.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Piątki z Korfantym i dziękujemy za miłe słowa oraz pochwały za organizację zawodów w dniu 26 kwietnia. Następne - Piątka z Paderewskim – odbędą się wyjątkowo w sobotę 27 maja o godz. 13.00. Warto przyjść jednak wcześniej i wziąć udział w Igrzyskach Sprawności Fizycznej. Dzięki wsparciu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki w programie imprezy jest m.in. strzelanie z łuku, jazda na kucykach lub koniach, turniej mini-golfa, rzuty piłką do kosza, bieg i nordic-walking na milę. Ze względów organizacyjno-technicznych prosimy o wcześniejszą rejestrację poprzez stronę www.datasport.pl

Setka Stulecia to cykl 20 biegów na dystansie 5 km jakie odbywać się będą w latach 2017-2018, przeważnie w środy, zazwyczaj o stałej godzinie startu 19:18. Można wziąć udział zarówno w całym cyklu, jak i w wybranych biegach. Faktycznie będzie ich nieco więcej, ale do klasyfikacji końcowej Setki Stulecia liczonych będzie 20 zawodów z najlepszymi wynikami, odnoszących się głównie do ojców niepodległości. A zaczęliśmy od Korfantego.

Wojciech Korfanty (1873-1939) - śląski polityk i dyktator III Powstania Śląskiego, to jedna z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Urodził się 20 kwietnia 1873 roku w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). Jego ojciec był górnikiem. W latach 1901-1908 był członkiem Ligi Narodowej, w ramach której współpracował z Romanem Dmowskim, a od 1903 do 1912 i w 1918 posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu, gdzie reprezentował Koło Polskie.

Po powstaniu niepodległej Polski przeniósł się do Poznania. Współkierował m.in. drugim Powstaniem Śląskim i stanął na czele trzeciego. Wiosną 1935 roku w obawie przed represjami udał się na emigrację do czeskiej Pragi, a następnie wyjechał przez Niemcy do Francji. Był jednym z założycieli Frontu Morges (wraz z Ignacym Paderewskim, Józefem Hallerem i Wincentym Witosem).

W kwietniu 1939 roku po wypowiedzeniu przez III Rzeszę układu o nieagresji i niestosowaniu przemocy, powrócił do Polski, gdzie został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Zmarł 17 sierpnia. Okoliczności jego śmierci budzą kontrowersje. Jedna z hipotez utrzymuje nawet, że zatruł się oparami arszeniku, którymi nasączone były ściany jego celi. Spoczął w Katowicach, na cmentarzu przy ul. Francuskiej.

FOTORELACJA
(fot. Dorota Świderska)

Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
Image  
   Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Napisz komentarz
  • Komentarze można zamieszczać bez wcześniejszego zalogowania.
  • Pamiętajcie o poprawnym wpisaniu kodu uwierzytelniającego.
  • Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających ewidentnie kulturę wypowiedzi.

Imię:
Komentarz:

Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Kalenji
Maratończyk na FB
maratonczyk
 
Bieg Niepodległóści - Kostka
Bieg Konstytucji - Film
Bieg Powstania - FILM
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Stargard !!! Super gość ! d
więcej...
przez Lilianna

Sobótka , Wałbrzych i Poznań na trasie .. no i w Marcinowicach - jako ...
więcej...
przez Ewelina

Wy chyba najlepiej wiecie jak ważny jest odpoczynek po treningu. Rozma...
więcej...
przez Sonia

A w sobotę 100 km,na AWF ie.zapraszam pokibicować,Siepiet
więcej...
przez Piotr Siepietowski

Uwielbiam tam biegać.
więcej...
przez Mariusz MIODZIO Mioduszewski

Super zrobione!
więcej...
przez Karol

Co do obuwia, polecam serię Black Eagle Tactical firmy Haix. Niech się...
więcej...
przez Paweł K.

 
 
 
K2 - Dział Górski
1
© 2018 MARATOŃCZYK
Untitled Document