Ultra  Kamieńśk 2019 - top
Kraków Maraton 2019 - Middle

K2
Spot Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki
05.03.2015.
Jurek Natkański maratończyk, ale przede wszystkim dyrektor zarządu fundacji im. Jerzego Kukuczki i przesłał nam spot zachęcający przekazywanie 1 % podatku na cele statutowe, a są to: pomoc poszkodowanym w górach oraz rodzinom tych, którzy zostali w nich na zawsze, wspieranie programów "Polskie Himalaje" i "Nasze Skały".

Od zasobności Fundacji w przyszłości zależy możliwość skala realizowania szeregu projektów  wyjazdowych czy też pomocowych. Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego powstała w 1990 r. dla promowania działalności wspinaczkowej i eksploracyjnej Polaków w górach całego świata. Jurek Natkański jest także znakomitym biegaczem i przyjacielem maratończyka.pl. Wielokrotnie kończył takie m.in. takie imprezy jak: Bieg Rzeźnika, Davos Alpine Marathon czy Kaliska Setka. Prowadził wiele wypraw górskich. Zdobywał m.in. takie szczyty jak: Gasherbrum II (8035 m) czy Broad Peak (8047m).

Czytaj całość
 
Artur Hajzer (1962-2013) - "Jak pokonałem maraton"
10.07.2013.
ImageInformacja jest już praktycznie potwierdzona - Artur Hajzer nie żyje. Zginął na Gaszerbrum, 7 lipca 2013, odpadając od jednej ze ścian stromego kuluaru, co potwierdził towarzyszący mu Marcin Kaczkan. Artur Hajzer nie raz przekazywał Maratończykowi.pl informacje z wypraw. Swój pierwszy ukończony maraton opisał w świetnej relacji "Jak pokonałem maraton" tutaj . Jest to dla nas bardzo smutna wiadomość, składamy kondolencje bliskim i rodzinie. Niech spoczywa w pokoju.

Czytaj całość
 
Uczestnik tragicznej wyprawy na Broad Peak odpowiada na pytania
07.06.2013.

ImageDział - wyprawy wysokogórskie
Nasz wywiad rzeka z Anią Czerwińską i Jurkiem Natkańskim

Tematyka górska jest mocno reprezentowana na Maratończyku.pl. Wielu naszych wspinających się kolegów biega maratony i nie raz o nich pisał na naszych łamach. Tym razem zainteresowanych odsyłamy do ciekawego materiału jaki ukazał się na Onet.pl. Wywiadu udzielił Adam Bielecki, uczestnik tragicznie zakończonej wyprawy na Broad Peak. W materiale nie zabrakło  trudnych pytań jak: Nie mógł pan na kolegów poczekać? Niektórzy podejrzewają, że może nie przez przypadek przestroił się panu telefon podczas zejścia ze szczytu. Może pan specjalnie nie łączył się z bazą, żeby nie trzeba było czekać na resztę zespołu. Tutaj cały wywiad

Czytaj całość
 
Laureaci III edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego
13.03.2013.
 
 
Katarzyna Moskalik: W środę, 13 marca w 2013 roku w Warszawie nastąpiło ogłoszenie wyników III edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!". Wygrał projekt „Pięcioma deskami dookoła Morza Czarnego” autorstwa trójki przyjaciół – Aleksandra i Macieja Lewandowskich z Gdyni oraz Małgorzaty Kołacz z Wrocławia.  Dodatkowo Jury wyróżniło wyprawę „Cho Oyu 8021 – Ski Expedition” Olka Ostrowskiego i Kazika Chmiesta z Wetliny.

124 wyprawy zostały zgłoszone do III edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!"

Czytaj całość
 
Manaslu 2012 - atak szczytowy na Manaslu (8 156 m.) nie powiódł się.
17.05.2012.
ImageSekcja - wyprawy wysokogórskie
Strona wyprawy
Fundacja Kukuczki

Patrycja Konopka: Wczoraj O 24 czasu nepalskiego do ataku na szczyt Manaslu, z podniesionego obozu 3 na wys. 7 100 m. ruszyli: Jarek Gawrysiak, Jędrek Andrzej Bargiel i Kamil Grudzień. W obozie 3 pozostał jako wsparcie: Grzegorz Borkowski. W obozie 1 na wys. 5 700 m. oczekiwali: Jurek Natkański i Rafal Fronia” – przekazał Jurek Natkański - kierownik wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu na Manaslu. Polacy atakowali ósmą górę świata w 2 zespołach.  Zespół 1 w składzie: Gawrysiak, Bargiel, Grudzień i Borkowski wyruszyli wczoraj z samego rana do obozu 3 na wys. 6 800 m. Pogoda była dobra, świeciło słońce, nie było wiatru, ale wspinaczkę utrudniał nawiany śnieg. Po 6 godzinach torowania himalaiści dotarli do obozu 3. Musieli odkopać namiot spod 1.5 metrowej warstwy śniegu. Zespół drugi wyruszył rano z bazy i dotarł do obozu 1.

Czytaj całość
 
Polscy himalaiści w drodze na Manaslu ( 8 156 m) - Coraz bliżej obozu 2
28.04.2012.

Sekcja - wyprawy wysokogórskie
Strona wyprawy
Fundacja Kukuczki

Image 

Patrycja Konopka: „Założyliśmy dolny C2 (obóz 2) na 6 300 m. oraz zaporęczowaliśmy ok 400 m. w kierunku górnego C2 – naszego właściwego obozu 2. Trzech himalaistów wróciło do C1, dwóch zostało na noc” – donosi Jerzy Natkański - kierownik wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu na Manaslu – piąty szczyt świata. Himalaiści wyruszyli do Nepalu 13 kwietnia. Z Katmandu udali się helikopterami do Samagaon na następnie, po kilkudniowej aklimatyzacji, przeszli w karawanie,  w kierunku „bace camp”, które założyli 10 kwietnia. 9 dni później z Manaslu przyszła dobra wiadomość o powstaniu  C1 na wys. 5 700 m. 

Czytaj całość
 
Polscy himalaiści założyli bazę pod Manaslu ( 8 156 m)
18.04.2012.
Patrycja Konopka: Himalaiści wyruszyli do Nepalu 13 kwietnia. Z Katmandu udali się 2 helikopterami Samagaona następnie, po kilkudniowej aklimatyzacji, przeszli w karawanie,  w kierunku bace camp. „Baza gotowa. Mamy tu 3 metry śniegu ale udało się” – donosi Jerzy Natkański - kierownik wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu na Manaslu – piąty szczyt świata.

Wyprawa w składzie: Jerzy Natkański - kierownik wyprawy, Rafał Fronia, Andrzej Bargiel, Grzegorz Borkowski, Jarosław  Gawrysiak, Kamil Grudzień i Piotr Snopczyński prowadzona jest w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, którego honorowym patronem jest Bronisław Komorowski - Prezydent RP. Wyprawę finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Sprzęt uczestnikom ekspedycji zapewnia Hi Mountain.
 
Czytaj całość
 
Historyczny wyczyn Polaków!
09.03.2012.
"9 marca 2012 roku, około godziny 08:30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. Wejście odbyło się tak zwaną drogą japońską od strony północno zachodniej. Zdobywcy dokonali wejścia bez użycia aparatury tlenowej. Wyprawa założyła bazę 21 stycznia 2012 roku, szczyt został zdobyty 49 dnia od rozpoczęcia akcji górskiej. Wejście jest drugim w historii zimowym wejściem na ośmiotysięcznik w Karakorum. Kierownikiem wyprawy jest Artur Hajzer,  a  kierownikiem bazy alpinistka Agnieszka Bielecka. Ponadto wyprawa korzystała z pomocy dwóch wspinaczy pakistańskich (Ali Sadpara oraz Shaheen Baig). Wyprawa jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i PKN Orlen. Jednym z patronów medialnych akcji Polski Himalaizm Zimowy jest także serwis Maratończyk.pl. Gorąco gratulujemy naszym alpinistom!

Czytaj całość
 
Zaproszenie - Konferencja Prasowa
17.12.2011.
ImageSekcja - wyprawy wysokogórskie

Jerzy Natkański: Polski Związek Alpinizmu i uczestnicy Zimowej Wyprawy na Gasherbrum I (8068m n.p.m.) w Karakorum zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się dnia 19 grudnia 2011 o godzinie 12.00 w Centrum Olimpijskim PKOL (parter, sala konferencyjna) w Warszawie przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4. Serdecznie zapraszamy!
Czytaj całość
 
Wyprawa Makalu-sprawozdanie uczestników, informacja o stanie zdrowia
12.10.2011.
ImageGALERIA z wyprawy
Strona www
Blog wyprawy

Jerzy Natkański: 30 września 2011 roku o 14:30 czasu nepalskiego, w 28-mym dniu od założenia bazy,  po 12-godzinnej akcji, Adam Bielecki l Artur Hajzer stanęli na szczycie Makalu (8463m). W czasie tego samego szturmu na piątym szczycie świata w półtorej godziny po pierwszym zespole zameldował się Tomasz Wolfart. Adam który jako pierwszy członek zespołu postawił nogę na szczycie, stał się jednocześnie ósmym polakiem w historii któremu udała się ta sztuka, a co z punktu widzenia sportowego ważniejsze - szóstym któremu udało się to zrobić bez użycia tlenu z butli (pozostała dwójka dokonała wejścia w tym samym stylu). Ostatnie polskie wejście w tym stylu miało miejsce 23 lata temu.
Czytaj całość
 
Najnowsze doniesienia - Makalu
05.10.2011.
ImageStrona www
Blog wyprawy

Jerzy Natkański: Artur Hajzer, Maciej Stańczak i Tomasz Wolfart zostali dziś przetransportowani helikopterem  do Kathmandu. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mają odmrożenia rąk. Prawdopodobnie udadzą się bezpośrednio do jednej z hiszpańskich klinik specjalizujących się w leczeniu odmrożeń. Pozostali uczestnicy wyprawy zwijają bazę i rozpoczną zejście w dół.
Czytaj całość
 
Makalu 2011. Wszyscy są już w bazie...
04.10.2011.
Możemy odetchnąć z ulgą, dziś (04.10.201), o godz. 19:03, otrzymaliśmy od Jurka Natkańskiego następującą informację: 

"Wszyscy są już w bazie.
Na jutro przewidziany jest transport helikopterowy poszkodowanych do Kathmandu".

Strona www wyprawy

Czytaj całość
 
Pilne! Trwa akcja ratunkowa na Makalu. Polacy zagrożeni.
04.10.2011.
Po zdobyciu Makalu, wydawało nam się, że już nic nieprzewidzianego się nie wydarzy. Tymczasem okazało się, że wyczerpani himalaiści nie są w stanie dalej sami schodzić. Z niepokojem śledzimy dalsze losy wyprawy. Poniżej najnowsza informacja od Jurka Natkańskiego.

Jurek Natkański "Fundacja im. Jerzego Kukuczki": Akcja ratownicza pod Makalu trwa nadal. Aktualnie Tomasz Wolfart z jednym z Sherpów wyszedł z obozu 2 i za ok. 2-3 godz. powinien dość do bazy. Maciej Stańczak w asyście  pozostałych Sherpów , Artura Hajzera ,  Kacpra Tekieli  i Adama Ciućki sprowadzany jest z obozu 2 do bazy. Jest na tlenie i podawane mu są leki zaordynowane przez dr Roberta Szymczaka koordynującego akcję ratowniczą z Polski. W pogotowiu jest również worek Gamowa.

Czytaj całość
 
Makalu -SUKCES!!!!
30.09.2011.
ImageStrona www
Blog wyprawy

Jerzy Natkański: Jak potwierdził Nimgma Sherpa szef nepalskiej agencji Seven Summit  organizującej polską wyprawę na Makalu  dziś o godz. 14 czasu nepalskiego +5GMT Artur Hajzer , Adam Bielecki i Tomasz Wolfart weszli na szczyt. Aktualnie schodzą do obozu 4.
Czytaj całość
 
Makalu -czwartek 29 września - dziś w nocy atak szczytowy!
29.09.2011.
ImageStrona www
Blog wyprawy

Artur Hajzer - kierownik wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu na Makalu napisał: Adam Bielecki, Maciej Stańczak, Tomasz Wolfart,  Artur Hajzer o godz. 16ej założyli obóz szturmowy na 7800m . Pózno gdyż było duzo kopnego śniegu. Pozostali wycofali się z obozu 3 w dół. O godz. 3ciej w nocy planujemy wyjście do ataku.

Czytaj całość
 
Makalu -środa 28 września - przedarli się do obozu 3!
28.09.2011.
 
Artur Hajzer - kierownik wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu na Makalu pisze: Przedarliśmy się do obozu 3 na wysokości 7400m -200 metrów wyżej od przełęczy Makalu-la. Warunki bezpieczne -w podłożu łamliwy beton, dość wieje. Obóz  3 cudem odnaleziony. Jutro planujemy do obozu C4 na wys. 7900m.
Czytaj całość
 
Makalu -wtorek 27 września - nadal w C2
27.09.2011.
ImageArtur Hajzer-kierownik wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu na Makalu nadaje: Dziś kolejny dzień przeczekiwania w C2. Piękna pogoda. masy świeżego śniegu stabilizują się. Jutro planujemy kontynuować atak. Jeżeli teraz nie puści to kolejne okno pogodowe 8 pażdziernika.

Czytaj całość
 
Himalaiści ruszyli w kierunku szczytu - Makalu-24.09.2011
24.09.2011.
ImageStrona www

Jerzy Natkański: Wg informacji otrzymanych od Artura Hajzera - kierownika wyprawy unifikacyjnej  Polskiego Związku Alpinizmu na Makalu  dziś wszyscy uczestnicy wyprawy -siedmiu himalaistów bo jak wiemy Jacek Groń opuścił wyprawę wcześniej- dotarło do obozu 2 na wys. 6500m. Na jutro planowane jest przemieszczenie się do obozu 3.

Czytaj całość
 
Makalu 2011 - Przygotowania do ataku na szczyt
23.09.2011.

ImageBlog wyprawy

Fundacja Kukuczki - Jerzy Natkański: Uczestnicy wyprawy PZA na Makalu powrócili 22 września do bazy ekspedycji na 5600m. po kilkudniowym odpoczynku w osadzie pasterskiej Yangmale Karka na wysokości 4500m.  Niezwykle wysokie położenie bazy pod piątym szczytem świata, praktycznie uniemożliwia regenerację sił – zejście poniżej bazy było bardzo wskazane. Załączamy trzy zdjęcia z tamtych okolic. 23 września spędziliśmy na przygotowaniach do ataku na szczyt, który ma rozpocząć się jutro – 24 września. Na wierzchołku planujemy być 27 września.
Czytaj całość
 
Makalu 2011...
21.09.2011.
ImagePozostajemy przy tematyce górskiej. Trwa wyprawa na Makalu pod kierownictwem Artura Hajzera (tu możecie poczytać o jego maratońskich wyczynach - coś dla debiutantów - "Jak pokonałem maraton":). Informację nadesłał nam Jurek Natkański doskonale znany z tras biegowych. Przekazujemy pozdrowienia od uczestników wyprawy.
Stanął obóz III (7400m.)
Wyprawa gotowa do ataku na szczyt.

Czytaj całość
 
Lądek w słońcu, duchy przeszłości wracają ...
21.09.2011.
ImageW Lądku Zdroju trwa Festiwal filmów górskich. Na miejscu przebywa Monika Strojny. Prezentujemy relację z tego arcyinteresującego wydarzenia. Biegania na festiwalu nie brakuje:) Poniżej przegląd wydarzeń.
Zbyszek Piotrowicz/Monika Strojny:
Wtorek, jesteśmy w Lądku… i przez pięć kolejnych dni też tu będziemy:  Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady uznajemy za rozpoczęty. Pierwszy dzień stoi pod znakiem filmów i krótkich przerywników sportowych. Piotrek Hercog, zawodnik zespołu Salomon Suunto o godzinie 14 poprowadził godzinny trening biegowy. A z Piotrkiem biegać warto, bo to rekordzista Biegu Rzeźnika i piąty zawodnik ultramaratonu w Krynicy. Treningi z nim i jego kolegami z zespołu będą odbywały się codziennie w pięknym terenie nad Stawami Biskupimi, 10 minut piechotą od centrum miasta.

Czytaj całość
 
Polacy najszybsi na Elbrusie! Bieg - 12 km na 5621 n.p.m.
24.09.2010.
ImageStrona Imprezy
Wizualizacja trasy biegu

Wojciech Słowakiewicz/Artur Hajzer: Polscy wspinacze Aleksandra Dzik i Andrzej Bargiel we wspaniałym stylu zwyciężyli w międzynarodowym biegu wysokogórskim „Elbrus Race" na najwyższy szczyt Kaukazu. Udział Polaków w biegu jest częścią programu Polskiego Związku Alpinizmu - "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", którego celem jest zdobycie 5 ośmiotysięczników zimą.
„Elbrus Race", rozgrywany od 1989 roku, jest jednym z najpoważniejszych wyścigów tego typu na świecie. Najtrudniejsza trasa „extrem" prowadząca  na leżący na wysokości 5621 n.p.m i pokryty śniegiem szczyt Elbrusa, liczy ponad 12 km długości. Trzeba na niej pokonać ponad 3 kilometry różnicy wzniesień. Dotychczasowy rekord tej trasy należał do jednego z najwybitniejszych himalaistów świata, Denisa Urubko, i wynosił 3:55 minut. Polak Andrzej Bargiel przebiegł tę trasę w niesamowitym czasie 3:23 minuty, bijąc rekord Urubko o ponad pół godziny! Andrzej (rocznik 1988) jest studentem AWF i wyczynowo uprawia narciarstwo wysokogórskie. Jest członkiem polskiej Kadry Narodowej w tej dyscyplinie.
Czytaj całość
 
Powrót zdobywców Nanga Parbat
01.07.2010.
Przylatujemy 1 lipca o 20.10 z Monachium lotem LO354.
Jurek Natkański i Jarek Gawrysiak.

Maratończyk.pl: Zapraszamy na lotnisko :)

Czytaj całość
 
Nanga Parbat - kolejne etapy wyprawy
26.06.2010.
ImageJurek Natkański: Przedwczoraj 24 czerwca po 22giej  dotarło do bazy trzech wspinaczy: Artur Hajzer, Arek Grządziel i Kaziu czyli  Robert Kaźmierski. Zostali przywitani sznurkami z kwiatami przygotowanymi przez nasz staff, a Artur jako summiter otrzymał dodatkowo pled patchworkowy/ma nadzieję, że na zawsze/, w którym wyglądał, co najmniej jak prezydent Afganistanu. My mieliśmy dla kolegów dużą butelkę coli i ostatnią butelkę piwa Tyskie. Załapaliśmy się też przy okazji na drugą kolację, na której serwowano przysmak specjalnie odłożony na tę okazję tj. wątróbkę z kozy - jedyne mięso, które kuchnia potrafi przyrządzić na miękko. Wprawdzie koza jeszcze rano chodziła po bazie /kura też/, ale nie mamy skrupułów -instynkt samozachowawczy jest silniejszy.
Czytaj całość
 
Nanga Parbat - zejście...
25.06.2010.
ImageJurek Natkański: Robert Szymczak dotarł do obozu 4 wczoraj po godz. 22-ej, a więc po 24 godzinach akcji. Dziś zostali obudzeni przez radio o 4-ej rano i schodzą do obozu 3-go. Narzekają na głęboki śnieg. Jednocześnie z obozu 3 wyszedł im naprzeciw Arek Grządziel. Dotarli około 13-ej do obozu 3-go.Prawdopodobnie będą tam nocować lub zejdą wszyscy do obozu 2. Mają do wykonania również prace związane ze złożeniem namiotów i zostawieniem depozytów dla następnych zespołów. To jedyna metoda by obozy przetrwały - trzeba złożyć maszty a rzeczy puchowe : śpiwory, kombinezony zapakować w plastykowe worki. W bazie pojawiła się już kilka dni temu wyprawa 4 osobowa wyprawa koreańska.
Czytaj całość
 
Nanga Parbat zdobyta!
24.06.2010.
ImageJurek Natkański: Podaję aktualną sytuację po ataku szczytowym na Nanga Parbat 8125m.na teraz tj. 23 czerwca godz.19 czasu pakistańskiego (godz.16 czasu w Polsce). Dziś na szczycie Nangi Parbat o godz. 13.20 stanęli Artur Hajzer i Robert Szymczak. Nastąpiło to po 15 godzinach wspinania od godz. 10 wieczór poprzedniego dnia z obozu 4./ 7200m/. W zespole atakującym był też Jarosław Gawrysiak, który zawrócił z wysokości 7800m i niedawno dotarł do obozu 4, gdzie czeka na kolegów i przygotowuje picie. Jest w dobrej kondycji. Mamy z nim kontakt radiowy. Nie mamy kontaktu radiowego z Arturem i Robertem prawdopodobnie mają uszkodzony radiotelefon. Na szczęście pogoda się poprawiła i przed chwilą kamień spadł nam z serca, bo wypatrzyliśmy ich przez lornetkę-są na wysokości ok. 7300m. Do obozu 4 go mają jeszcze ok.2  godzin wspinania, a za sobą 22 godziny akcji. W obozie 3 na wys. 6900m pozostaje Robert Kaźmierski i Arek Grządziel jako zespól zabezpieczający . 
Wejście kolegów na Nanga Parbat 8125m  jest dużym sukcesem zarówno zdobywców jak i całego zespołu wyprawy unifikacyjnej Polskiego Związku Alpinizmu realizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy.pl, ze względu na wyjątkowe trudne warunki - bardzo duże ilości śniegu w  ścianie. 
------ update po wieczornym telefonie Jurka Natkańskiego: Robert i Artur szczęśliwie dotarli do obozu 4 i jest z nimi kontakt telefoniczny!  Dzisiaj (24.06.) schodzą wszyscy do bazy.
Czytaj całość
 
Decydujące momenty wyprawy
23.06.2010.
Izabela Hajzer: 23.06.2010, godz 8:30 naszego czasu, ARTUR JEST W KOPULE, OK 7700 M. Prą dalej do góry, według nas 3 godziny do szczytu.

Zdjęcie Dnia - Baza po przejściu podmuchu lawiny

Image 
Czytaj całość
 
Wieści z 22 czerwca spod Nangi - rozpoczyna sie atak!
23.06.2010.
Izabela Hajzer: Wczorajszy mail Rafała Froni z Bazy pod Nangą dotarł dopiero teraz, czyli nastepnego dnia rano:
" Witam,
1. Artur z Robertem Szymczakiem (który zastąpił Kazia (roberta Kaźmierskiego) w zespole szturmowym) i Jarkiem(Gawrysiakiem) prą do góry, właśnie ok południa  (22.06.) stawiają obóz IV w plateau na ok 7200 m. Obóz ten posłuzy do jutrzejszego (i późniejszych) ataków na szczyt.
2. Pozostała część, Irek, Arek, Marcin, Ola, oraz Simone i Paweł z towarzyszącej wyprawy schodzą w dół do bazy, Kaziu rzuca kotwicę w C3 jako zabezpieczenie ataku. Natomiast Piotr (Snopczyński) i Jurek (Natkański) dochodzą do obozu III.
3. Ja (Rafał Fronia) już zdrowszy, a kiblując w bazie przeżyłem zejście lawiny z grani Mazeno. Była tak silna, że podmuch zmiótł naszą bazę. Nie mamy mesy, kuchni, namiotu satelitarnego, połamana jest większość namiotów, nas trochę pośnieżyło i poprzewracało, gdy próbowaliśmy trzymać namioty, niektóre części aż pofrunęły z 200 - 300 metrów. Kręciłem film, niestety kamerka poleciała, po jej odnalezieniu filmu nie odzyskałem. Skutki na zdjęciu w załączeniu.
4. Wszyscy czują się dobrze. Jutro zaplanowany jest atak szczytowy dzielnej trójki."
Czytaj całość
 
Nanga Parbat - wieści z 20 i 21.06.2010
21.06.2010.
21.06.2010
Artur Hajzer: Godziny popołudniowe (w Pakistanie):7 osób znajduje sie w obozie 3cim. Arek Grządziel został w obozie 2-gim ze względu na kaszel. Jurek Natkański doszedł do obozu 2giego.Piotr Snopczyński jest obecnie w drodze do C2.Rafał Fronia nadal leczy infekcje w bazie. Paweł Michalski (niezależny wspinacz) także doszedł juz do C2. Wspinacze z obozu 3-go w nocy planują wyjście do obozu 4-go. Droga nie będzie łatwa - po ostatnich opadach muszą torować w kopnym śniegu. 

20.06.2010
Jurek Natkański: Aktualnie od dwóch godzin dwa zespoły:Artur, Kaziu, Jarek oraz Robert, Ola, Arek, Marcin, Irek są już w obozie 2 reperują zniszczone namioty, budują platformę pod trzeci namiot. Jutro rano wyruszą do obozu 3go. W obozie 1-szym Piotr czeka na Jurka, który przyjdzie pod wieczór z bazy by w nocy ruszyć razem do obozu 2-giego. W bazie pozostaje Rafał.

Czytaj całość
 
Nanga Parbat - relacja 14-19.06.2010
20.06.2010.
 
Nasza ekipa w Himalajach walczyła przez kilka dni z nieustająco padającym śniegiem i lawinami. Tymczasem pogoda powoli zaczyna się stabilizować i wczoraj można było rozpocząć akcję górską. Kolejne szczegóły z ostatnich dni wyprawy prezentujemy poniżej. Przypominamy, że portal Maratończyk.pl jest patronem medialnym wyprawy. W ekipie atakującej ośmiotysięcznik Nanga Parbat są nasi koledzy maratończycy - Jurek Natkański i Artur Hajzer. Trzymamy za nich kciuki! Wspierajmy ich naszymi ciepłymi komentarzami!
Czytaj całość
 
Nanga Parbat - 14.06.2010 - wieczór
16.06.2010.
Izabela Hajzer : Update na podstawie SMSa od Artura (red. Hajzera) z 14.06. wieczór: zespół  poręczujący zjechał/zszedł do bazy i poszedł spać.
Czytaj całość
 
Wadomości spod Nanga Parbat - 14.06.2010 godz.10.00
16.06.2010.
Jurek Natkański: Zespół poręczujący Artur, Kaziu (Robert Kaźmierski), Rafał od 4ej w nocy do  teraz poręczował odcinek od obozu 3 na wys. 6900m w kierunku obozu 4. Zaporęczował do wys. 7200m i rozpoczął zjazd w kier. obozu 3. Zjazdy w kierunku do bazy będą kontynuowane. W bazie od rana znikający śnieg, pewnie wyjrzy niedługo słońce. Kucharzom udało się zatruć kolejne osoby, co było słyszalne w nocy w okolicach namiotów. Podaję menu dzisiejszego śniadania : porrige, herbata, ciasto-chleb, ciapaty, jajko na twardo, niby miód, omleciki z cebulą. Przygotowywane są nowe zapasy antyciał w postaci miodówek i przepalanek.
Czytaj całość
 
Nanga Parbat - relacja 11-13.06.2010
13.06.2010.
ImageJurek Natkański
11.06.2010: Zespół trzech - Jurek, Jarek, Piotr rano z tzw. obozu 2,5 poręczuje w kierunku obozu 3 do 6 700 m i znajduje platformę ze śladami starych namiotów, tj. lodową warstwę sprasowanych namiotów grubości 1 m. Schodzą do obozu 2,5. Od południa do 19-ej duży opad śniegu gr. 40cm. Decydują o przeniesieniu namiotu do obozu 3. Po 1,5 godziny wspinaczki następuje 3 godzinne umocowywanie namiotu na platformie, co nie jest łatwe, bo namiot jest większy i częściowo wisi nad luftem - trzeba przeprowadzić poręczówkę przez namiot by nie wychodzić na żywca. Nagrodą jest widok cywilizacji tj. jakiś świateł w dnie doliny - być może auto w Bardumal Bridge. Zespół 4ch tj. Artur, Kaziu, Rafał, Jacek przemieszcza się z obozu 1 do obozu 2.
Czytaj całość
 
Nanga Parbat - relacja z dnia 9.06.2010
11.06.2010.
ImageArtur Hajzer: 9 czerwca zespół pięcioosobowy (Robert Szymczak, Arek Grządziel ,Marcin Kaczkan, Irek Waluga i Aleksandra Dzik) założył biwak w połowie drogi do c3 na 6450m. Rano chcą schodzić do bc. Zespół trzech panów (Natkański, Snopczyński, Gawrysiak) w c2 obserwuje pogodę. Chcą 10-go podnieść namiot z 6450 do c3, ale mocno pada i pogoda może ich nie puścić. Zespół kierownika (Hajzer, Fronia, Czech i Kaźmierski) opuścił bazę 9-go o 17.20 w kierunku c1. Mocny opad śniegu skłonił ich jednak do odwrotu. Wrócili do bazy. Aktualizacja prognozy na następne dni nie jest optymistyczna. Pozdrowienia z bazy. Artur
Czytaj całość
 
Nanga Parbat - relacja z dnia 7.06.2010
11.06.2010.
ImageZespół: Robert Szymczak, Arek Grządziel, Marcin Kaczkan, Irek Waluga i Alaksandra Dzik  po 12 godzinnej wspinaczce w średnich warunkach dotarł do obozu II ok. godz. 16-17 czasu lokalnego. Niestety zostawiony tu namiot nie przetrwał. Potargał go napór śniegu, a wiatr wywiał maszty w przepaść. Zespół musi spędzić noc w 5 osób w jednym namiocie przyniesionym przez siebie z dołu. Jutro himalaiści powinni kontynuować akcję w górę, w kierunku obozu III. Aby rozwieszać poręczówki i móc spędzić drugą noc na wysokości przydałby im się drugi namiot doniesiony z dołu. W obozie I jest zespół Jurek Natkański, Piotr Snopczyński i Jarosław Gawrysiak. W dniu 8.06 powinni oni dotrzeć do obozu II. Pożądane jest, aby oprócz swojego namiotu donieśli oni w górę jeden namiot więcej, by akcja poręczowania drogi do obozu III mogła przebiegać szybko i sprawnie.
Czytaj całość
 
Obóz II stoi a głowa boli
09.06.2010.
Image3 czerwca 2010 około 17tej, po 12 godzinach walki założono w końcu obóz II-c2 (Robert Kaźmierski, Rafał Fronia, Artur Hajzer). Była to 5. aktywność w kuluarze powyżej obozu I, która ostatecznie zakończyła batalię o obóz drugi. Zużyliśmy do tego miejsca aż 2100 m lin poręczowych w miejsce planowanych 1200 m. W 5. wyjściu dzieliło nas od obozu II 200 m tzw. ściany Kinshofera (a nie 50 m jak wcześniej podano). Późniejsze od oczekiwanego założenie obozu II budziło sporą konfuzję kierownika i zespołu. Padły nawet - po raz pierwszy na naszej wyprawie (ze strony kierownika) słowa niecenzuralne. Sama ściana Kinshofera ma 3 części: wejście pod piony 60st - 50 m, potem 3 skalne progi z drabinkami 70-90 st. o łącznej dokładnej wysokości 100 m i wyjście terenem śnieżnym ok. 70 m do platformy namiotowej obozu II na 6000 m.
Czytaj całość
 
Akcja ratunkowa na wyprawie Nanga Parbat
07.06.2010.
ImageWyprawa Himalajska, której patronuje nasz serwis, dotąd przebiegała spokojnie. 3 czerwca 2010 jednak miała kłopoty, z których szczęśliwie wyszła cało. Relacje prosto z Himalajów rozpoczynamy sprawozdaniem z akcji ratunkowej. Zapraszamy do lektury  i wspierania komentarzami naszych dzielnych kolegów!

3 czerwca zespół Artur, Kaziu i Rafał po 12 godzinach w ścianie zaporęczował ostatnie 200m do pionowego uskoku skalnego oraz sam uskok oraz postawił obóz 2 na tzw. Orlim Gnieździe na wys.6000 m. W tym czasie przebywał w obozie 1-szym zespół Jurek, Jarek i Piotr przygotowujący się do wyjścia następnego dnia rano do obozu 2 z zamiarem postawienia kolejnego namiotu. Ok.19ej Kaziu przez radio zgłasza doktorowi że żle się czuje i że jeden z partnerów jest nieprzytomny a drugi dziwnie nadpobudliwy . Nie są w stanie uruchomić maszynki gazowej gdyż zamokła.
Czytaj całość
 
Polski Himalaizm Zimowy z Maratonczykiem.pl
07.06.2010.
Po  raz kolejny Serwis Maratonczyk.pl objął patronatem wyjątkowy program sportowy pod nazwą „Polski Himalaizm Zimowy".  Akcja będzie trwała aż do 2015 roku. Jego celem jest zdobycie zimą pięciu ośmiotysięczników: Nanga Parbat (8126 m), K2 (8611 m), Gasherbrum I (8080 m), Gasherbrum II ( 8034 m),  Broad Peak (8051 m). Jak na razie Polska ma pozycję światowego lidera w dziedzinie himalaizmu zimowego i taką pozycję chcielibyśmy utrzymać. To jednak trudne zadanie i wymaga wielu wyrzeczeń i treningów. Jak mówi jeden z twórców programu Artur Hajzer: „Trudności z ewentualnym zdobyciem kolejnego ośmiotysięcznika zimą wymagają budowy wieloletniego programu sportowego, który by wyłonił i przygotował zawodników mogących osiągnąć taki cel." I dalej: „ Trzeba być nie tylko dobrym wspinaczem, ale doskonałym biegaczem!".  

Image
Czytaj całość
 
Piotr Morawski (1976-2009) - " Zostają Góry"
19.02.2010.
ImageChcemy Wam zaprezentować książkę przygotowaną z myślą zarówno o tych, którzy dobrze znają wspinaczkowy, literacki i fotograficzny dorobek wybitnego himalaisty Piotra Morawskiego (1976-2009), jak i odbiorców nie mających wcześniej okazji bliższego zapoznania się z dokonaniami tego wyjątkowego człowieka. Zebrane w niej zostały autorskie relacje z najważniejszych jego wypraw w góry najwyższe (m.in. na ośmiotysięczniki: Shisha Pangmę, Annapurnę czy K2) oraz publikowane na łamach magazynu GÓRY, niezwykle osobiste felietony. Teksty Piotra urzekają egzotyką tematyki, świeżością spojrzenia oraz stylistyczną wirtuozerią, dzięki czemu stanowią doskonałą lekturę nie tylko dla miłośników gór i alpinizmu. Dodatkowym walorem publikacji są zamieszczone w niej fotografie dokumentujące wspinaczkową pasję autora i przybliżające nam jego sposób postrzegania gór, człowieka, otoczenia. Cennym uzupełnieniem są wspomnienia o Piotrze, przygotowane przez jego żonę Olgę, przyjaciół i partnerów ze wspinaczkowych wypraw. Całkowity dochód z książki zostanie przekazany dzieciom i żonie tragicznie zmarłego himalaisty.
Czytaj całość
 
30 lat temu...
17.02.2010.
Dział K2
17 lutego 1980 Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki - członkowie ekspedycji pod kierownictwem Andrzeja Zawady dokonali pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. 
Czytaj całość
 
Pokaz slajdów z wyprawy
23.10.2007.
ImageMini galeria ze spotkania
Dorota Świderska: Wczoraj wieczorem mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu, zorganizowanym w auli wykładowej SGGW w Warszawie. Przybyłym gościom uczestnicy wyprawy K2/Broad Expedition 2007, Ania Czerwińska i Jurek Natkański zaprezentowali zdjęcia z tegorocznej wyprawy opatrzone wyjątkowym komentarzem i opowieściami z Karakorum. Pokaz zakończył się uroczystą lampką wina :)
Czytaj całość
 
Zaproszenie - pokaz slajdów z wyprawy
22.10.2007.
ImageJurek Natkański: Serdecznie zapraszam na pokaz slajdów z wyprawy K2/Broad Peak Expedition 2007 - dziś w poniedziałek 22 października, o godz. 18.30 w auli 4 - budynek 34 (leśny) kampus SGGW na Ursynowie. Przed slajdami pokażemy krótki film z innej wyprawy na K2. Więcej informacji o całym cyklu spotkań dot. wypraw himalajskich na stronie www.opowiescizgor.pl
Czytaj całość
 
K2/Broad Expedition 2007 już prawie w całości w Warszawie
04.08.2007.
ImageDorota Świderska: Wczoraj mieliśmy ogromną przyjemność przywitać na warszawskim lotnisku Okęcie powracających z Karakorum członków wyprawy K2/Broad Expedition 2007 - Anię Czerwińską oraz Jurka Natkańskiego. Po długim oczekiwaniu ekipa maratończyk.pl powitała naszych himalaistów słonecznikami i brawami. Nie zabrakło także toastów czerwonym winem serwowanym w szklanych kielichach  i.. ogórków małosolnych prosto ze słoika :) oraz staropolskiego chleba prosto z wiklinowego kosza - takie powitanie zgotował naszej ekspedycji Andrzej, który towarzyszył wyprawie podczas treku. Oczywiście na lotnisku pojawili się także najbliżsi Ani i Jurka oraz przyjaciele. Opowieściom i uściskom nie było końca. Mimo ogromnego zmęczenia Ania i Jurek dzielili się z nami wrażeniami przez ponad godzinę. Powrót ekipy nie kończy jeszcze naszych relacji. Wywiady przeprowadzone przez nas na lotnisku lada dzień opublikujemy w serwisie maratończyk.pl :) a w niedługim czasie zostanie zorganizowane spotkanie z członkami wyprawy.
Czytaj całość
 
Ania i Jurek z ekipą już dziś w Warszawie
03.08.2007.
ImageDorota Świderska: Dziś wieczorem Jurek Natkański i Ania Czerwińska - członkowie K2/Broad Expedition 2007 wracają do Polski. W górach pozostał jeszcze Jacek Teler, ale także zszedł już do bazy pod Broad Peak i pewnie niedługo powróci do kraju. Ania i Jurek pojawią się na warszawskim lotnisku Okęcie o godz. 22.35 - przylecą samolotem z Londynu. Zapraszamy wszystkich na lotnisko! Zbiórka w hali przylotów przy fladze maratonczyk.pl 

Dla naszych wiernych czytelników przygotowaliśmy jeszcze na koniec dwa niezwykle ciekawe odcinki wywiadu z Jurkiem Natkańskim, którego udzielił nam tuż przed wyprawą.

W części III Jurek opowiada tuś przed wylotem o bagażu, o tym co ważne jest w górach . W IV części zaś, opowiada jak wygląda pogoda w Karakorum podczas wypraw letnich i niezwykłą historię, jaką przeżył podczas poprzedniej wyprawy. Serdecznie zapraszamy.


 

Czytaj całość
 
Olaf witany na lotnisku
02.08.2007.
ImageDorota Świderska:Właśnie wróciliśmy z lotniska Okęcie w Warszawie skąd odebraliśmy Olafa Jarzemskiego. Po długim, ponad godzinnym oczekiwaniu w hali przylotów gdzie panuje całkowity chaos i dezinformacja oczekiwaliśmy na pierwszego powracającego przedstawiciela K2/Broad Peak Expedition. 2007. Byliśmy pełni obaw, ze zniknie nam gdzieś w tłumie i ucieknie od kamer i fleszy. Na szczęście udało się nie tylko wypatrzyć, ale także namówić, potwornie zmęczonego Olafa do opowiedzenia dosłownie kilku słów na temat podróży i.. Karakorum

Opowiadał o morderczym marszu z obozu I do bazy, o ataku na Broad Peak i o ogromnym zmęczeniu. Wywiad z Olafem już jutro.. 

Dzisiaj jeszcze zapraszamy do obejrzenia ostatniego odcinka wywiadu z Anią Czerwińską. Ania opowiada o ryzyku, jakie towarzyszy himalaistom, o cienkiej czerwonej linii, której niestety nie widać, a którą można z łatwością przekroczyć.. Mówi o trudnych przeżyciach, kiedy wysoko w górach pod śniegiem zostają przyjaciele. Warto posłuchać tej przejmującej opowieści z bardzo optymistycznym zakończeniem. Lada dzień usłyszymy na pewno kolejne opowieści, tym razem nawiązujące do obecnej wyprawy.

Zapraszamy serdecznie:Czytaj całość
 
Powrót Olafa Jarzemskiego
01.08.2007.
ImageWojtek Szota: Powoli kończy się K2/Broad Peak Expedition 2007. Dziś do kraju samolotem z Londynu o godz. 22.35 wraca Olaf Jarzemski. Ania Czerwińska i Jurek Natkański  w tej chwili jadą busem do Isbakt Jestes Mansehra - podróż potrwa 24 godziny. Spodziewamy się ich w Warszawie w piątek (03.08). Jacek Teler przebywa nadal w bazie.   Wiemy, że z Poznania wybiera się duża grupa aby powitać Olafa na lotnisku. Nasz serwis także będzie obecny.
Czytaj całość
 
Maratończyk na FB
maratonczyk
Ostatnie komentarze
Widziałam filmy z przyjaciólmi ostatnio w czwartek, obie produkcje są ...
więcej...
przez Róża

Twórcy filmu ustalają grafik dość dynamicznie, więc zapewne będą, choć...
więcej...
przez Maratończyk.pl

Czy są planowane w najbliższym czasie jakieś projekcje w Warszawie?
więcej...
przez Tomasz

Cudne foty! Dziękujemy!
więcej...
przez Bartek

W VI LO im. Reytana był w latach 80tych uczeń, który twierdził, że jes...
więcej...
przez Czesław Mobutu

Jestem absolwentem VI LO im. Reytana w Warszawie z 1985r..To ja podawa...
więcej...
przez Lądolód Arktyczny

Tak, niedługo ponownie zostaną uruchomione. Trwają prace administracyj...
więcej...
przez Maratończyk.pl

Kraków Maraton 2019 - pion
Wroclaw Maraton 2019 - pion
Ultra  Kamieńśk 2019 - pion
K2 - Dział Górski
1
© 2019 MARATOŃCZYK
Untitled Document