FALENICA 2018/2019
Menu główne
Start
Trening
Wyniki
Galeria zdjęć
Zdrowie
Kalendarz
TV MARATOŃCZYK
Maratony Zagraniczne
Biegi Ekstremalne
Biegi na Orientację
Rajdy
Ciekawostki
Historia
Archiwum
Bieganie w reklamie
Narty Biegowe
K2
Triathlon
Ogłoszenia
Testy Sprzętu
Kontakt
Najbliższe Imprezy
Zimowa Piątka w Olsztynie
Grudzień 16, 2018 (12:00)

Pełny Kalendarz
Dodaj Imprezę
Kalendarz Imprez
Listopad 2018 Grudzień 2018 Styczeń 2019
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
Tydzień 49 1 2
Tydzień 50 3 4 5 6 7 8 9
Tydzień 51 10 11 12 13 14 15 16
Tydzień 52 17 18 19 20 21 22 23
Tydzień 1 24 25 26 27 28 29 30
Tydzień 54 31
Dodaj nowe zdarzenie Dodaj nowe zdarzenie

Zdrowie
Co się dzieje z ciałem bez wody?
19.10.2017.
Image

Wydawać by się mogło, że o zaleceniach w zakresie picia wody powiedziano już wszystko. Mimo to, wiele osób nadal nie przykłada wagi do odpowiedniego nawadniania organizmu, a wielu spośród tych, którzydbają o regularne picie wody, w natłoku informacji gubi sens prawidłowych rekomendacji.Warto mieć tę kwestie na uwadze szczególnie teraz, jesienią, kiedy brak pragnienia sprawia, że zapominamy o piciu wody. Marka SodaStream pokazuje zalecenia od drugiej strony – analizy przypadku nie picia wody i jego wpływu na organizm.

Czytaj całość
 
Wymasują 250 osób na godzinę - Gabinet Fizmed podczas półmaratonu
24.03.2017.
Image

Grzegorz Dulnik: W niedzielę, podczas 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego za funkcjonowanie strefy masażu będzie odpowiadać Gabinet Rehabilitacji i Masażu Fizmed. Na biegaczy, którzy dotrą do mety warszawskiej połówki czekać będzie 50 stołów do masażu oraz prawie setka masażystów. Jak informuje Mateusz Chajęcki - szef Fizmedu, strefa gotowa jest na przyjęcie nawet 750 biegaczy, którzy po biegu będą mogli liczyć na bezpłatny masaż przyspieszający regenerację mięśni.

Strefa masażu 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego będzie znajdować się na Placu Teatralnym, niedaleko strefy mety. Funkcjonowanie rozpocznie w momencie ukończenia biegu przez pierwszego zawodnika, masażyści zakończą pracę o godzinie 14:00.

„Czas, jaki poświęcimy na masaż jest zależny od tego, z czym do nas przychodzi konkretny zawodnik. Niestety, żeby obsłużyć rzesze chętnych, nie możemy poświęcić jednej osobie więcej, niż 10-15 minut. Spodziewam się, że w niedzielę obsłużymy do 250 osób w godzinę i 750 osób podczas całego czasu funkcjonowania strefy. Najczęściej trafiają do nas osoby ze skurczami i bólami mięśni, a czasami osoby, które po prostu chcą je porozbijać. Zawodnicy kończący bieg z czasem powyżej 2 godzin, są często bardziej obolali od tych, którzy dotarli do mety przed upływem 120 minut.

Czytaj całość
 
Studzenie organizmu - po każdym biegu
21.07.2015.

Image

Dowiedz się jak i dlaczego studzić organizm po każdym biegu

Asics.pl : Podobnie jak rozgrzewka, także studzenie jest istotnym elementem biegania. Nawet jeśli po biegu masz wielką ochotę zwyczajnie się położyć, później docenisz prawidłowe studzenie organizmu, które pozwala zmniejszyć napięcie i bolesność mięśni.

Studzenie obejmuje jogging relaksacyjny lub chód trwający pięć do dziesięciu minut, które są wykonywane po zakończeniu biegu lub sesji treningowej. Krótko mówiąc im bardziej intensywny był bieg, tym większa konieczność studzenia organizmu. Istnieje klika ważnych powodów przemawiających za włączeniem studzenia organizmu do zwyczajów związanych z bieganiem.

Chronienie się przed zawrotami głowy


Najważniejszym powodem studzenia organizmu jest konieczność przywrócenia, za pomocą łagodnego joggingu, częstotliwości akcji serca do stanu spoczynkowego. W przypadku gwałtownego zatrzymania się, mięśnie przestają być aktywne, jednak serce nie potrafi przystosować się tak szybko. Nadal pompuje ono znaczne ilości krwi, która gromadzi się w nogach, a inne części ciała, na przykład mózg, cierpią z powodu jej niedoboru. Właśnie dlatego po długim biegu niektórzy ludzie czują zawroty głowy.

Czytaj całość
 
Uwielbiasz biegać? Nie zapomnij o swoim ciele!
24.07.2014.
 
Image
fot. istockreseller
 
Malwina Jachowicz:  Moda na bieganie przyszła do naszego kraju ok 3 lata temu.. Coraz częściej można było spotkać ludzi biegających po chodnikach, ścieżkach nad rzeką, w parkach i lasach. Najwięcej jednak widać ich było na biegach organizowanych przez miasto. Jednym z największych był maraton, tam były tysiące biegaczy…

Większość osób przygotowując się do tego ważnego wydarzenia sportowego trenowała biegi na chodnikach, ścieżkach rowerowych i kostkowych alejkach miasta. Trenowali na takich nawierzchniach, które później powtórzą się na zawodach. Musieli przygotować swoje ciało na podobne obciążenia.

A miało być tak pięknie…
Wielu z nich musiało przerywać te przygotowania z powodu różnych dolegliwości. Najczęściej były to kontuzje okolicy nóg – wysiadały kolana, biodra, kostki, stopy, a czasami kręgosłupy. Bóle dotyczyły mięśni, stawów, a nawet kości. Część z nich spowiadała się ze swoich grzeszków i błędów biegowych właśnie mnie. Teraz ja mogę podzielić się z Wami tymi ciekawymi spostrzeżeniami..

Cóż takiego dotykało boleśnie ich treningów, co takiego stało się z ich zapałem i chęcią biegania? Co zatrzymało tą pędzącą maszynę, jaką jest nasze ciało? Przyczyn było wiele..

Czytaj całość
 
Foam roller, wałek, czy też rolka i do czego służy?
22.07.2014.
 
Image
 
Michał Dachowski: Foam roller, wałek, czy też rolka. Na pewno wielu biegaczy spotkało się z przyrządem, który nazywa się w ten sposób. Jednak nie wszyscy wiedzą jeszcze, jak pożyteczna i skuteczna może być ta niepozorna piankowa rolka.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzai zarówno rolek o różnym stopniu twardości i powierzchni lub też piłek. Mają one na celu rozluźnienie powięzi, zniwelowanie napięcia mięśniowego oraz automasaż, a dzięki temu szybszą regenerację i lepszą sprawność ruchową.

To tak w pigułce, ale zdecydowanie warto poświęcić temu zagadnieniu trochę więcej uwagi. Idea automasażu rolką wyszła z nauki o podwięziach, która w ostatnim czasie szturmem zdobywa uznanie fizjoterapeutów na całym świecie. A w szczególności fascial fitness, który oferuje formę treningu zabezpieczającego przed niechcianymi kontuzjami i urazami.

Zagadnieniem, wokół którego skupia się ta dziedzina jest – powięź, jako struktura okalająca całe ciało człowieka i odpowiadająca za jego prawidłowe funkcjonowanie. Powięź, jak niewidoczna sieć otacza wszystkie mięśnie, stawy, kości i nerwy. Można ją porównać do gąbki, która poprzez wysiłek i aktywność fizyczną wysycha, co sprawia, że staje się bardziej krucha i podatna na uszkodzenia. 

Czytaj całość
 
Ale-active life energy
23.06.2014.

Image

 Dariusz Król: Z opowiadań i wspomnień starszych kolegów biegaczy wiem, że w dłuższych biegach, głównie w maratonach jako odżywki na punktach stosowano kostki cukru czy kawałki czekolady. Dziś jeszcze sporadycznie można spotkać ten sposób uzupełniania węglowodanów. W chwili obecnej mamy bardzo szeroką gamę produktów jak i sposobów ich aplikowania w trakcie zawodów jak i treningów. Jak do tej pory dość sporadycznie i to głównie na zawodach korzystałem z tego typu udogodnień. Izotoniki głównie na punktach, a odżywki w formie żeli w ilości maksymalnie trzech i tylko na maraton. Jeszcze parę lat temu, można było suplementację na wyścig przygotowaną ze środków gotowych, czy skomponowanych samemu oznaczyć swoim numerem startowym z zaznaczeniem na którym punkcie chcemy go otrzymać, by liczyć na podanie go przez wolontariusza. Od takich praktyk na zawodach amatorskich chyba już się odeszło. Także odżywki w formie żeli spotykałem i stosowałem w okolicznościach zawodów, a izotoniki od pewnego czasu dodawane są do pakietów startowych, zatem w zależności od sponsora, co styczność raz mam styczność  z różnymi tego typu produktami. 

Tymczasem w moje ręce dostał się zestaw tego  typu produktów od firmy ALE, nowego gracza na tym rynku z polskimi korzeniami. W skład zestawu wchodził napój węglowodanowy w proszku o smaku jabłkowym, żele energetyczne w trzech smakach w tym jeden z kofeiną oraz w postaci kapsułek żelazo, magnez i witamina D.

Czytaj całość
 
Pasmo Biodrowo-Piszczelowe, praktyczne wskazówki (można z tego wyjść!)
12.03.2014.
 
Image
 
ALARM! PASMO BIODROWO-PISZCZELOWE

Dominika Stelmach: O wychodzeniu z najczęstszej  kontuzji biegaczy, zarówno tych zaawansowanych, jak i początkujących. O kontuzji, której nie da się wyleczyć samym niebieganiem. O przypadłości, która potrafi doskwierać miesiącami!

Koniec grudnia. Jestem znowu w formie. Biegowo niewiele ustępującej moim najlepszym okresom (spokojnie wybieg uje 37 minut na dychę). Ogólnorozwojowo prezentuję poziom znacznie wyższy niż kiedykolwiek. Wydaje mi się, że jestem niezniszczalna, że teraz wystarczy tylko dodać objętość, zwiększyć prędkości i na wiosnę nikt mnie nie dogoni. Zapominam o umiarze. Idę na całość.

W 4 dni przebiegam sto kilometrów, do tego 3 treningi ogólnorozwojowe i niestety „nieszczęsny” crosssfit (koncepcja, której już zawsze będę przeciwna, bo wykonywanie na czas ćwiczeń technicznych nie powinno znaleźć się w treningu biegacza).

Zaczyna mnie boleć lewe kolano. Dziwny, nieznany mi dotąd ból. Niby z lewej strony, ale też jakby pod kolanem i trochę z prawej. 

Czytaj całość
 
O wyższości makaronu nad pączkiem
31.03.2012.
ImagePaweł Wichłacz: Witamy wszystkich biegaczy odliczających ostatnie chwile przed poznańskim półmaratonem. Dzisiaj proponujemy Wam trochę informacji na temat przedstartowego żywienia. Niech to będzie taki "zestaw dobrych praktyk – niby nic obowiązkowego, nic co byłoby regulowane twardymi zapisami w regulaminach, ale coś wartego zastosowania w praktyce.Ten tekst kierujemy do osób początkujących, dla których nasz półmaraton jest początkiem przygody ze startami w biegach ulicznych. Większość z Was, przygotowując się do biegu, na pewno dotarła do informacji jak trenować, aby przygotować się do startu, jak dobrać sprzęt oraz jaką przyjąć taktykę pokonania trasy. Teraz chcemy podać na tacy kilka wskazówek dotyczących żywienia, które pozwolą cieszyć się biegiem, bez zbędnych niespodzianek ze strony własnych kiszek. Różnorodność menu podczas śniadania w dzień biegu oraz dzień wcześniej jest pewnie równa ilości biegaczy stających na linii startu. Tym, co nas wszystkich łączy jest żelazna zasada, aby podczas tych posiłków nie próbować żadnych nowych dań.
Czytaj całość
 
Sauny dla biegaczy!
19.12.2011.

Image

Strona www

Sauny na podczerwień. Nas temat zaciekawił. Zachęcamy do zapoznania się z interesującym wywiadem, który przybliża szczegóły związane z ich działaniem.  

Maratończyk.pl: Arku pamiętamy nasze rozmowy, które miały miejsce we wrześniu tego roku w Nałęczowie po Kongresie Balneologicznym. Prowadziliśmy wtedy dyskusję na temat działania saun tradycyjnych oraz niskotemperaturowych Infrared (na podczerwień). Czy moglibyśmy powrócić do tego tematu? Chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom właściwości saun na podczerwień. Nasi czytelnicy pytają o sauny - ich działanie, właściwości lecznicze jak również sposoby rozróżniania.
(Nasz rozmówca, Arkadiusz Wyszyński od lat związany jest z branżą medyczną, zarówno od strony teoretycznej - wydawniczej/naukowej - jak też praktycznej czyli sprzętowej. Jest też twórcą portalu poświęconego saunom www.medicalspa.org.pl, a także właścicielem marki saun MedicalSPA).

Czytaj całość
 
Get Ready For TNF UTMB - odpowiednie odżywianie
24.08.2011.
Jacek Będkowski:  Od dwóch dni trwa największa impreza biegowa tego sezonu - The North Face Ultra Trail du Mont Blanc. W kolejnym odcinku z serii Get Ready For TNF UTMB (jeszcze w ramach wcześniejszych przygotowań do zawodów) kamera towarzyszyła Sebstienowi Chaigneau w Bretanii, gdzie wraz ze specjalistami z Overstim i dietetyczką Emilie omawiał zasady właściwego odżywiania się przed, w czasie i po biegu.

Czytaj całość
 
Przez żołądek do zdrowego serca - 14.05.2011
04.05.2011.
ImageStrona kliniki

14 maja br. o godz. 11.00, na terenie Kliniki, odbędzie się pierwszy z serii bezpłatnych wykładów: 'Przez żołądek do zdrowego serca'. W ramach współpracy w firmami: 'Pięć smaków' oraz 'Centrum  Diety', bezpośrednio po wykładzie odbędą się warsztaty zdrowego gotowania oraz degustacja potraw 'przyjaznych sercu'. Wykłady poprowadzi mgr Małgorzata Desmond, specjalista w dziedzinie Medycyny Żywienia i Dietetyki, absolwentka University of West London, London Imperial College oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; prowadzi konsultacje z zakresu medycyny żywienia w Centrum Medycyny Żywienia Carolina Medical Center.
Czytaj całość
 
Nadchodzi zima.........ale czy zła?
22.11.2010.
ImageJacek Chmiel: Chyba żaden z zawodników-biegaczy nie lubi zimy, tej ze śniegiem po kostki, z zimnym wiatrem i odwilżami w czasie których trzeba biegać po błocie pośniegowym. No tak ale czy chcemy czy nie chcemy, to ona sroższa lub trochę mniej, ale nadejdzie. Jak się do niej odpowiednio przygotować? Trzeba pomyśleć o nowych butach, bo te w których biegaliśmy latem mają już podeszwę  trochę zniszczoną i ciężko będzie nam biegać po śliskiej nawierzchni. Niestety na butach nie wolno oszczędzać, resztę odzienia możemy skompletować nawet w sklepie z odzieżą używaną. Ale but to podstawa. Musimy na śniegu czuć się pewnie. Rozjeżdżające się nogi,  to droga do nieprzyjemnej kontuzji.
Czytaj całość
 
Co nieco o diecie jesienią
08.11.2010.
ImageJacek Chmiel: Przyszła jesień. Już nie dokuczają nam letnie upały, temperatura powietrza pozwala nam na trening w bardziej komfortowych warunkach. Możemy biegać więcej i praktycznie o każdej porze dnia bez obawy o przegrzanie organizmu.  Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na inne walory wczesnojesiennej pory. Widać je na straganach z warzywami i owocami. Kolorowo, różnorodnie, wybór, że nie wiadomo  na co się zdecydować. Dla nas biegaczy, jest to wspaniała okazja do uzupełnienia witamin i soli mineralnych z naturalnych produktów. Warzywa: patison, kabaczek, cukinia, bakłażan, kapusta, ogórek i pomidor, to tylko niektóre dobrodziejstwa natury jakie powinny znaleźć się na naszym stole. Z owoców polecam te nasze polskie, które dojrzewają w naszym klimacie na drzewie a nie na statku wiozącym je do kraju. A więc jabłka, śliwki, gruszki, morele i winogrono ale to nasze, krajowe, małe ale bardzo słodkie i soczyste. Pamiętajcie, jesienią odrzucamy suplementację chemiczną!!! Żadnych sztucznych witamin  i odżywek.
Czytaj całość
 
Bieganie a odporność organizmu?
08.11.2010.
ImageJesień rozgościła się już na dobre. Zachmurzone niebo, deszcz, ciemno i zimno. Nie warto jednak rezygnować z uprawiania sportu (najlepiej biegania:)
„Im bardziej jesteśmy aktywni i sprawni fizycznie, tym rzadziej przeziębiamy się jesienią i zimą. Potwierdzili to naukowcy z USA w nowej serii badań przeprowadzonych na tysiącu dorosłych osób" - donoszą agencje. „Eksperci nie umieją jednak dokładnie wyjaśnić, na czym polega ten fenomen. Możliwe, że każdorazowe pokonywanie oporów własnego organizmu powoduje chwilowy wzrost aktywności układu odpornościowego, co powoduje wzrost liczby białych ciałek krwi i immunoglobulin, zmniejszając naszą wrażliwość na choroby - sugerują."
Czytaj całość
 
ABC zdrowego biegania - cz. III - Jak wybrać odpowiednie buty?
01.11.2010.
ImageEwa Witek-Piotrowska: Wybierając buty, musisz wziąć pod uwagę kilka następujących spraw:
1.    Jeśli jesteś początkującym biegaczem, nie potrzebujesz super szybkich i lekkich butów. Most łączący przodo- i tyłostopie powinien być elastyczny.
2.    Jeśli jesteś osobą szczupłą lub masz normalną wagę, nie wybieraj butów z dużą amortyzacją. Mogą one spowodować kontuzję łydki lub Achillesa - noga potrzebuje dużej siły do wybicia, czego nie zapewnia but z dużą amortyzacją (można to porównać do biegania po bardzo miękkim podłożu - łydki szybko się męczą). Duża amortyzacja może także spowodować, że staw skokowy będzie narażony na skręcenia.
Czytaj całość
 
ABC zdrowego biegania - cz. II - pierwsza pomoc przy kontuzji
15.09.2010.
ImageCo robić, gdy masz uraz – pierwsza pomoc
Co Was boli?
Ewa Witek-Piotrowska:
1.    Pięta - rozcięgno podeszwowe (część podeszwy, najczęściej w okolicy pięty)
2.    Staw skokowy
3.    Ścięgno Achillesa
4.    Kolano - staw rzepkowo-udowy (dookoła rzepki)
5.    Mięśnie: m. brzuchaty łydki (pod kolanem),m. dwugłowy (z tyłu uda i boku kolana),mm. gęsiej stopki (od przyśrodkowej strony kolana),pasmo biodrowo-piszczelowe (bok kolana), m. biodrowo-lędźwiowy (z przodu miednicy)
6.    Piszczel
7.    Bok biodra - mięsień naprężacz powięzi szerokiej
Czytaj całość
 
ABC zdrowego biegania - cz. I
30.07.2010.
ImageMaratończyk.pl: Połowa wakacji już za nami. Jeszcze tylko sierpień i sezon biegowy ruszy pełną parą. Aby bez kontuzji przejść okres przygotowań do największych maratonów prezentujemy Wam krótki cykl artykułów „ABC zdrowego biegania" przygotowanych przez Ewę Witek - Piotrowską z Kliniki Rehabilitacji Ortoreh.

Część I
Dlaczego coraz więcej biegaczy zgłasza się do placówek medycznych z problemami zdrowotnymi? Dlaczego, po dobrze rozpoczętym sezonie, musicie zrobić długą przerwę spowodowaną kontuzją?
Czytaj całość
 
Uszkodzona łąkotka - wyrok dla sportowca?
20.11.2009.
ImagePiotr Falkiewicz: Kiedyś sądzono, że łąkotka nie jest istotnym elementem stawu. Jednak jak przedstawiają wyniki badań u osób które miały w przeszłości uszkodzoną łąkotkę  następuje znacznie szybsze wyniszczenie stawu. Czy jest szansa aby naprawić uszkodzenie po latach? Kto może sobie pozwolić na łąkotkowy implant? Łąkotki boczna i przyśrodkowa czasami błędnie określane łękotkami są to twory włóknisto-chrzęstne w kształcie dwóch półksiężycy. W 90 % łąkotka zbudowana jest z kolagenu I typu ale zawiera również kolagen II, III, V i VI. Łąkotki są uzupełnieniem i pogłębieniem powierzchni stawowej kości piszczelowej.
Czytaj całość
 
Kuracja farmakologiczna chrząstki stawowej
17.11.2009.
ImagePiotr Falkiewicz: Jak zbudowana jest chrząstka? Chrząstkę zaliczamy do podporowych odmian tkanki łącznej. Jej skład opiera się na wyspecjalizowanych komórkach fibroblastów zwanych osteocytami i chondrocytami. Powierzchnie stawowe ciała ludzkiego zbudowane są z 2 typów chrząstki: szklistej i włóknistej. Chrząstka szklista jest to silnie uwodniona substancja międzykomórkowa zbudowana z włókien kolagenowych typu II i substancji podstawowej. Chrząstka stawowa ma bardzo mały współczynnik tarcia. Dla kolana wynosi on 0,002. Z wiekiem chrząstka zmienia barwę przybierając bardziej żółty kolor oraz zmniejsza się jej sprężystość. Powoduje to większą podatność na urazy oraz ograniczoną amortyzację stawów. W późnej starości chrząstka zanika tylko w wyjątkowych przypadkach. Grubość chrząstki jest zależna od rodzaju stawu jak i umiejscowienia w stawie. Najgrubsza ma 6 mm i występuje w listewce rzepki, najcieńsza ma ok. 0,2 mm. Średnia grubość chrząstki wynosi 0,5 - 2 mm.
Czytaj całość
 
Specjalistyczne ćwiczenia ogólnorozwojowe
11.02.2009.
ImageEwa Witek: Specjalistyczne ćwiczenia
ogólnorozwojowe dla biegaczy :)
Zaproponowane przez klinikę Ortoreh ćwiczenia mają na celu:
- Zapobieganie kontuzjom
- Wzmocnienie mięśni biorących bezpośredni udział w bieganiu, jak również tych, które wspomagają nas podczas ruchu
- Stabilizację tułowia, zapobieganiu bólom kręgosłupa
- Poprawę szybkości i efektywności biegania
Czytaj całość
 
IRONMAN i nie tylko.. w Ortoreh
28.01.2009.
ImageWojciech Szota: Serwis maratończyk.pl uczestniczył w spotkaniu dla osób przygotowujących się do startu w zawodach triathlonowych, zwłaszcza typu IRONMAN (ale nie tylko). Spotkanie zorganizowane zostało przez Klinikę Rehabilitacji Ortoreh z Warszawy w siedzibie kliniki. Ciekawa tematyka i osoby prelegentów zgromadziły ok. 50 osób. Nie spodziewaliśmy się, że dyskusja przeciągnie się do późnego wieczora. Najwytrwalsi spędzili na konferencji prawie 6 godzin, ale było warto. Organizatorzy zadbali o napoje i małe przekąski a uczestnicy z ciekawością słuchali tematów, które z pewnością zainteresowałyby każdego biegacza.
Czytaj całość
 
Pić czy nie Pić
29.08.2008.
Image Ostatnio onet.pl opublikował za brytyjskim "The Guardian" tekst podważające kilka teorii na temat fizjologii wysiłku i spożywania płynów. Teza jest taka, że „picie zbyt małych lub zbyt dużych ilości wody może być równie szkodliwe. Wszystko zależy od tego, jak bardzo się pocimy. W ostatnich latach naukowcy zajmujący się sportem odkryli, że tak samo ryzykowne jest spożywanie zbyt dużych ilości płynów podczas ćwiczeń". Poniżej cytujemy kilka ciekawszych fragmentów autorstwa Pety Bee.
Czytaj całość
 
Bieganie dla początkujących
05.06.2008.

Image Ewa Witek: Patrząc z boku na bieganie początkujących amatorów, spotykamy się z problemami, które nam, wyczynowym biegaczom, wydają się być obce. Na kursach poznajemy teorię, w klubach - praktykę, ale praktykę od razu na wysokim poziomie, „z górnej półki". Początki wyczynowego biegacza, w klubie, są proste: jest klub, trener, mówi ile i jak biegać. Nikt się nie zastanawia, po co, dlaczego. Nikt nie poddaje się zmęczeniu i nie rozczula się nad sobą, bo są koledzy, którzy też trenują i oceniają. Powstaje rywalizacja, na podstawowym poziomie.
Inaczej jest z ludźmi, którzy będąc już „w pewnym wieku", postanowili zacząć biegać - czy to pod wpływem jakiegoś impulsu, czy za namową kogoś znajomego. Nagle spotykamy się z ludźmi, którzy nie są w stanie przebiec 200 metrów bez odpoczynku. Którzy zadają - nam by się wydawało - oczywiste, pytania: jak oddychać, jak prowadzić ręce, jak stawiać stopy. W co się ubrać. To dla nich są prawdziwe problemem

Czytaj całość
 
Ostatnie chwile do "Rzeźnika" i innych biegów górskich
07.05.2008.
ImageArtykuł Ewy Witek o przygotowaniach do Biegu Rzeźnika otwiera nowy dział serwisu maratończyk.pl - ZDROWIE

Ewa Witek: W tym trudnym biegu górskim, największym problemem zdrowotnym są zbiegi. Najwięcej osób narzeka a niekiedy wręcz rezygnuje z dalszego biegu z powodu bólu kolan. Wtedy nasze stawy obciążane są ciężarem kilkakrotnie przekraczającym naszą masę. Podobnie jak schodzenie ze schodów, zbieganie z góry wiąże się z ekscentryczną pracą mięśnia czworogłowego, która jest bardzo trudna dla naszego układu mięśniowo-stawowego.  
Czytaj całość
 
Kalenji
Maratończyk na FB
maratonczyk
 
Bieg Konstytucji - Film
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Jestem pod ogromnym wrażeniem wczorajszych pokazów, Panowie wymiatacie...
więcej...
przez Kawa

Jestem pod ogromnym wrażeniem wczorajszych pokazów, Panowie wymiatacie...
więcej...
przez Kawa

Jestem pod ogromnym wrażeniem wczorajszych pokazów, Panowie wymiatacie...
więcej...
przez Kawa

Widziałam produkcję w Katowicach ostatnio, film urzeka wszystkim, muzy...
więcej...
przez Anna HS

Byłam na pokazach ostatnio w Łodzi, RunCamino i na drugim filmie Chasi...
więcej...
przez Ania Dyk

Byłam na pokazach ostatnio w Łodzi, RunCamino i na drugim filmie Chasi...
więcej...
przez Ania Dyk

Byłam na pokazach ostatnio w Łodzi, RunCamino i na drugim filmie Chasi...
więcej...
przez Ania Dyk

© 2018 MARATOŃCZYK
Untitled Document