Pełna Prezentacja wyników badania "Zwyczaje biegaczy w Polsce" (pdf)

Niedawno informowaliśmy, że agencja badawcza PBS przeprowadziła analizę rynku biegowego na zlecenie PKO Banku Polskiego. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (ankiety w formie elektronicznej przy pomocy strony WWW) w dniach 4-31 sierpnia 2015 roku przez agencję badawczą PBS na ogólnopolskiej próbie 3232 internautów. Wyniki były dość ciekawe. Teraz publikujemy dane dla województwa mazowieckiego.

Bieganie jest w Polsce bardzo popularne, również w województwie mazowieckim. Co czwarty biegacz z tego regionu bierze udział w imprezach masowych, wśród który najatrakcyjniejsze okazały się Bieg Niepodległości i Bieg Powstania Warszawskiego. 75% respondentów uprawia ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym 28% krócej niż rok. Połowa trenuje 2-3 razy w tygodniu, głównie wieczorem. Kolejne 24% - częściej.

Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem (58%), a co piąty preferuje jogging o poranku (22%). Bieganie to sport całoroczny – 75% badanych w województwie mazowieckim (i 83% w całej Polsce) robi to bez względu na porę roku, co trzeci nawet przy niesprzyjającej pogodzie (37%). Wśród osób biegających jedynie w wybranych porach roku najpopularniejszym czasem na to jest lato i wiosna (85%). Ponad połowa trenuje samotnie (55%). Dla pozostałych najczęstszym towarzystwem są przyjaciele i znajomi (22%), partner (15%) lub zwierzę (11%).

Dla zdrowia i przyjemności

Biegacze z województwa mazowieckiego zapytani o to, dlaczego biegają, najczęściej wskazywali na pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (89%), sylwetkę (50%) czy niwelowanie stresu (35%). Jednak ponad dwie piąte badanych (44%) przyznaje, że biega dlatego, że po prostu to lubi. Pogląd ten, podobnie jak w skali całego kraju, bardziej popularny jest wśród mężczyzn (54% vs 35% w grupie kobiet) oraz tych, którzy biorą udział w imprezach masowych (57% vs 41% wśród niestartujących w tego typu zawodach).

Z kolei na pozytywny wpływ biegania na sylwetkę zdecydowanie częściej uwagę zwracają panie (62% vs 38% wśród panów) oraz osoby młode, poniżej 25 lat. – Bieganie stało się drogą, którą rzesze podążają do zdrowia i to nie tylko fizycznego. Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o tym, że zdrowie psychiczne jest równie ważne i o nie również musimy zadbać. Bieganie daje taką szansę – jest relaksem, czasem na poukładanie sobie „wirujących myśli”. Aż 42% biegaczy w całej Polsce deklaruje, że biega po prostu dla przyjemności, jaką z tej aktywności czerpie – mówi Monika Jagiełło, starszy kierownik projektów w agencji badawczej PBS.

To, co zmobilizowało mazowieckich biegaczy do rozpoczęcia biegania, to przede wszystkim chęć zadbania o zdrowie i kondycję (85%) oraz potrzeba zmiany czegoś w życiu (32%). To filozoficzne podejście popularniejsze jest wśród kobiet (37% vs 27% w grupie mężczyzn) oraz wśród osób uczestniczących w biegach masowych (41% vs 29% w grupie niestartujących).

Biegamy razem

Wyniki badania pokazują, że niemal co czwarty biegacz z województwa mazowieckiego bierze udział w imprezach masowych (23%; 19% w skali kraju). Dowiadują się o nich przede wszystkim z Internetu (81%), głównie z portali społecznościowych. Na drugim miejscu jest telewizja i radio (54%), a na trzecim rodzina oraz znajomi (38%). Dlaczego biegacze decydują się uczestniczyć w takich wydarzeniach? Najczęściej wymienianymi przez respondentów argumentami były: dbałość o zdrowie i chęć utrzymania dobrej kondycji (44%), atmosfera towarzysząca takim imprezom (39%) oraz przyjemność biegania (34%). 19% respondentów zaznaczyło możliwość porównania wyniku z innymi oraz poznawanie nowych ludzi (18%). Kobiety z województwa mazowieckiego częściej wskazywały na rolę szczególnej atmosfery (43% vs 34% wśród mężczyzn).

Panów zaś bardziej motywowało utrzymanie kondycji (50% vs 39% w grupie kobiet) oraz przyjemność, jaką daje bieganie (41% vs 28% wśród kobiet). – Wraz ze wzrostem popularności biegania rośnie też popularność imprez biegowych. Chcemy się angażować, czuć się częścią pewnej społeczności – to nic nowego, ale formy wyrażania tego zaangażowania, które obserwujemy, są czymś nieco innym niż to, które pamiętamy z przeszłości. Ludzie łączą się nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą się poczuć wspólnotą – wyjaśnia Monika Jagiełło z agencji PBS. – Bardzo ważną motywacją do uczestnictwa we wspólnym bieganiu jest właśnie potrzeba zaangażowania w społeczność ludzi, którzy podobnie jak my pragną poczuć atmosferę udziału w czymś wyjątkowym – dodaje.

Zarówno uczestnicy imprez masowych, jak i kibice w województwie mazowieckim, zostali poproszeni o wskazanie najbardziej atrakcyjnych biegów. W czołówce znalazły się: Bieg Niepodległości i Bieg Powstania Warszawskiego, czyli imprezy z cyklu „Warszawska Triada Biegowa, której partnerem strategicznym jest od kilku lat PKO Bank Polski.

Co czwarty biegacz z województwa mazowieckiego uczestniczy w treningach zorganizowanych (24%; 26% dla ogółu biegaczy w Polsce). Na takie treningi zaprasza przykładowo „BiegamBoLubię” – od marca do listopada w weekendy można zgłosić się na bezpłatne zajęcia pod okiem profesjonalistów. W Warszawie odbywają się one na Agrykoli, na stadionach AWF, SKRA, OSiR Targówek i BOS Białołęka. Dwóch na pięciu biegaczy z województwa mazowieckiego zna akcję „BiegamBoLubię” (43%).

Z aplikacją i przy muzyce

42% biegaczy w województwie mazowieckim używa aplikacji sportowych dedykowanych do biegania, przede wszystkim Endomondo. Jest to trend głównie wśród osób młodych poniżej 25 roku życia oraz uczestniczących w zawodach sportowych. Dokładnie połowa badanych, którzy korzystają z aplikacji przyznaje, że zdarza im się publikować swoje wyniki w sieci. Częstsze jest jednak słuchanie muzyki –– przy dźwiękach ulubionych piosenek biega blisko trzy czwarte badanych z województwa mazowieckiego (76%). Tu zależność jest podobna jak w poprzednim przypadku – słuchanie muzyki w trakcie biegania obserwujemy wśród najmłodszych (49% vs 16% w gronie najstarszych od 40 do 59 lat).

Biegamy i pomagamy

Z badania wynika, że prawie połowa biegających w całej Polsce, angażuje się w akcje charytatywne, również w województwie mazowieckim (41%, 44% w skali kraju). Potwierdzają to doświadczenia i obserwacje PKO Banku Polskiego. – Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także by komuś pomóc, jest świetną motywacją. Realizowany przez PKO Bank Polski program „PKO Biegajmy razem” odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo pozwala łączyć pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym. Akcje charytatywne „biegnę dla...“ organizowane przy każdym wspieranym przez nas biegu cieszą się bardzo dużą popularnością – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

Przykładowo akcje charytatywne „biegnę dla...“ odbyły się w 2015 roku podczas trzech wydarzeń z cyklu „Warszawska Triada Biegowa“. W trakcie Biegu Konstytucji 3 Maja 603 osoby „wybiegały“ środki finansowe na operację 3,5-letniej Emilki, która urodziła się z poważną wadą serca HLHS (brak lewej komory). 402 uczestników Biegu Powstania Warszawskiego dołączyło do akcji na rzecz chorego na serce 6-letniego Krystiana. Pomoc otrzymał także 10-letni Kuba, dla którego w Biegu Niepodległości wystartowało aż 1001 osób. Dzięki ich zaangażowaniu, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowiznę na protezę ręki chłopca. Od 2013 roku odbyło się 147 takich akcji w całej Polsce, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika.

Dodatkowo, 19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się równocześnie na stadionach 12. miast Polski, również w Warszawie, gdzie 58 drużyn, czyli 290 osób, wybiegało 2037 okrążeń. Łącznie uczestnicy biegu w całym kraju przemierzyli ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać ponad 600 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.
 
 
 
{moscomment}