Podczas noworocznych zawodów w Japonii, kenijski biegacz Paul Kuira, został przewrócony przez psa, który nagle wbiegł w grupę zawodników. Kuira mimo dość poważnie wyglądającego upadku szybko się "pozbierał", jednak nie był już w stanie dogonić czołowej grupy. Strata była tym bardziej dotkliwa ponieważ Kenijczyk uczestniczył w zawodach sztafetowych. Impreza New Year Ekiden Championship (01.01.2016) to prestiżowa noworoczna rywalizacja między japońskimi korporacjami. Drużyny liczą po siedmiu zawodników i startują na dystansie 100 kilometrów w Maebashi, w prefekturze Gunma. Poszczególne zmiany wynoszą od 8,3 km do 22 km. Paul Kuira reprezentował team Konica Minolta. W zawodach zwyciężył zespół Toyoty (4:52:15), a Konica Minolta zajęła ostatecznie drugie miejsce z niewielką startą (4:52:36).

Tego typu sztafetowe biegi są popularne w Japonii i związane są z etosem pracy oraz poświęcenia na rzecz swoich firm. Sama nazwa  Ekiden wywodzi się z Japonii i przeszłości oznaczała system komunikacji oparty o zmiany kurierów i koni. Choć nie widać tego na powyższym filmie, to mimo kontraktowania obcokrajowców, zdecydowaną większość zawodników stanowią rodowici Japończycy. Pod tym linkiem możecie zobaczyć sylwetki biegaczy teamu Konica Minolta wraz z rekordami życiowymi.

Często nagłe wybiegnięcie psa powoduje kraksy podczas zawodów kolarskich. Jak widać niesforne czworonogi mogą też zaszkodzić biegaczom... chociaż głównie tym bardzo szybkim.